Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápění
Archiv článků od 24.1.2024 do 8.2.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.2.2024
SCHLIEGER, s.r.o.

Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.

8.2.2024
GasNet, s.r.o.

V popředí diskuse kolem novely energetického zákona stojí zejména téma tzv. komunitní energetiky. Novela však přinesla také zásadní milník v procesu ozeleňování tuzemského plynárenství. Vodík je od nového roku zasazen do stejného právního rámce jako zemní plyn a lze ho tak distribuovat plynovodní sítí až k odběratelům. Skupina GasNet se na vodík dlouhodobě připravuje a už nyní zvládne distribuovat 20% příměs vodíku k zemnímu plynu.

7.2.2024
MDL Expo, s.r.o.

25. ročník veletrhu Aquatherm Praha představí od 5. do 8. března v PVA EXPO Praha ucelenou přehlídku technického zařízení budov, techniky prostředí a technologií pro energeticky efektivní budovy veřejné i komerční sféry. Samostatná sekce bude věnovaná novostavbám a rekonstrukcím bytových domů, problematice cen energií a novým technologiím pro chytré bydlení.

5.2.2024
Ing. Jiří Novotný, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Odborný Návrh fotovoltaického systému se zohledněním tepelné ztráty, vnějších i vnitřních zisků, způsobu vytápění a ohřevu vody umožňuje výpočtový nástroj vytvořený pro bilancování budov s fotovoltaickými systémy. V příkladu jsou porovnány kombinace FS s tepelným čerpadlem nebo s elektrickým kotlem.

2.2.2024
redakce

TZB-info doporučuje Podzimní pravidelné školení poběží v termínu 14.-16.+21.-22. října 2024. Intenzivní 5denní (3+2 dny) vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.

2.2.2024
Wavin Czechia s.r.o.

Jak se v ČR prosazují moderní systémy vytápění? Vytlačují sálavé panely, podlahové vytápění či klimatizační jednotky tradiční radiátory? A jak je to se zájmem českých stavebníků o inteligentní systémy regulace topení? Podělte se s námi o své zkušenosti v krátké anketě, výsledky vám pak rádi nasdílíme.

Nová výrobní hala Master Thermu v Jablonci nad Jizerou
1.2.2024
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

Master Therm není v segmentu tepelných čerpadel žádným nováčkem, spíše naopak. Výrobců tepelných čerpadel v Česku najdeme jen málo, a právě Master Therm vyniká tím, že vyrábí tepelná čerpadla vzduch-voda i země-voda. Firma, která letos oslaví 30 let na trhu, svoji výrobu rozvíjí už od roku 2004.

31.1.2024
SCHLIEGER, s.r.o.

Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu, nejvýhodnější je její pořízení a provoz kombinovat i s tepelným čerpadlem. Proč? Jednoduše znásobíte efekt produkce vlastní elektřiny, kdy tepelné čerpadlo v závislosti na své účinnosti dodá násobně více kW, než potřebujete pro svůj provoz. Tím samozřejmě ještě více ušetříte, a navíc zvýšíte svoji energetickou nezávislost.

Radek Červín, NIBE Energy Systems. Zdroj: estav.tv
30.1.2024
redakce

Fotovoltaika nejvíc elektřiny vyrobí v létě, tepelné čerpadlo má největší spotřebu v zimě. Co je potřeba, by se kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vyplatila? V rozhovoru pro Estav.tv odpovídá Radek Červín ze společnosti NIBE Energy Systems.

29.1.2024
Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Odborný Zvýšení cen energií povzbudilo trh se solárními tepelnými systémy. Ty se podílí na ochraně klimatu, na snižování závislosti na dovozu energií i ochranou před růstem cen energií. Malé systémy ztrácejí pozici. Posilování je naopak vidět u aplikací v průmyslu a CZT.

Požární zkouška v UCEEB, ČVUT v Praze. Zdroj: estav.tv
25.1.2024
Ing. Josef Hodboď, Bc. Helena Weiserová

V českém rodinném domě lze mít nádrž na topný olej do 2 000 litrů, zatímco v německém rodinném domě se stejnou stavební konstrukcí může být nádrž o objemu až 5 000 litrů. Proto byla provedena zkouška, jejímž cílem je ověřit možnost sjednocení českých předpisů s německými.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama