Kotlíkové dotace v doprovodném programu veletrhu Aqua-therm Praha 2016

Datum: 17.2.2016  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpora státu je velkorysá, ale odborná veřejnost má řadu otázek. Doprovodný program reaguje na situaci a s přednáškami, otázkami a odpověďmi na ně přijdou odborníci z praxe, zástupci výrobců i zástupci SFŽP ČR. Vstup je na základě regitrace zdarma, můžete si rezervovat i místa v sále.

Od ledna spuštěný celorepublikový dotační titul na výměnu kotlů na tuhá paliva pro rodinné domy s celkovou výší evropské dotace 9 miliard Kč pro 2016 – 2020 běží. Podpora státu je velkorysá, dotační titul je celorepublikový. O dotaci je zájem, jeden příklad za všechny: v Pardubickém kraji stačil jediný den a peníze, které měl kraj připravené na dotace na výměnu neekologických kotlů, jsou předběžně vyčerpány. Přitom pro první výzvu měl Pardubický kraj k dispozici 100 milionů korun. Zájem je i v ostatních krajích a tak jsme pro doprovodný program připravovali přednášky s titulem Kotlíkové dotace – fáze realizace. Mezi tématy měla být moderní regulace, nová pravidla na kontroly kotlů, technologické novinky atd.

V poslední době se však objevilo trochu jiné téma. Diskutuje se zejména o kotlích na uhlí, jelikož se začínají objevovat kotle, které zjevně nesplňují parametry směrnice o Ekodesignu a nemohou tedy plnit emisní limity. Zákazník tím podstupuje několik rizik. I když mu jde jen o cenu a ekologie ho nezajímá, zavazuje se kotel používat min. 5 let. Co když nebude mít ani takovou životnost? Odborníci akceptují volbu státu – požadavek ekodesignu, ale proč ne se vším všudy? Proč se upustilo od ověřování výrobků autorizovanou osobou, které je u českých výrobců prakticky nenapadnutelné?

Ale odborníci pokládají i další otázky: je správné se spoléhat na uhlí pro RD, bude reálně pro maloobchod k dispozici? Kdo provedl poměrně složitý přepočet z naměřených hodnot na parametry dle ekodesignu? Mluví se o promarněné šanci, kdy pro tepelná čerpadla mohl existovat objektivní parametr SCOP, který by zjednodušil orientaci na trhu tepelných čerpadel atd.
Právě řada otázek vedla k tomu, že první bok, kerý je věnován kotům na tuhá paliva, je nejobsáhlejší. Například tepelná čerpadla v této části doprovodného programu přišla zkrátka, ale obnovitelným zdojům energie je věnován doprovodný program ještě v pátek.

Doprovodný program reaguje na situaci a s přednáškami, otázkami a odpověďmi na ně přijdou odborníci z praxe, zástupci výrobců i Ing. Jakub Hrbek, ředitel Odboru řízení národních programů a Ing. Bohdan Polák, ředitel Odboru ochrany ovzduší a OZE, SFŽP ČR.


V programu vystoupí řada odborníků, kteří jsou s realitou a problematikou kotlíkové dotace denně v kontaktu a tak určitě budou přednášky zajímavé a diskuse živá.

 • Srdečně Vás zveme ve čtvrtek 3.3.2016 od 10.30 hod. do kongresového sálu v hale II.
 • Vstup na Aqua-therm Praha i doprovodný program je zdarma na základě registrace.

ČTVRTEK 3.3.2016:
Kotlíková dotace - přichází fáze realizace

Kongresový sál v hale II, 10:30 – 16:00 hodin
Pořadatel: portál TZB-info

Program:
 • Úvodní slovo – přehled čerpání, seznam dotovaných zdrojů, další vlny kotlíkové dotace
  Ing. Jakub Hrbek, ředitel Odboru řízení národních programů
  Ing. Bohdan Polák, ředitel Odboru ochrany ovzduší a OZE, SFŽP ČR
Blok I: Kotle na tuhá paliva
 • Kotlíkové dotace - rádce na TZB-info – Ing. Vladimír Stupavský, TZB-info
 • Očekáváme menší emise, očekáváme správně? - Ing. Jiří Horák, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
 • Kvalita kotlů - Ing. Mojmír Krátký, výkonný ředitel APTT
 • Jak se zkouší kotle? – Milan Holomek, vedoucí zkušebny tepelných a ekologických zařízení, SZÚ Brno
 • Jak kontrolovat kotle? Legislativní novinka: kontroly provozovaných kotlů – Ing. Zděněk Lyčka
  V letošním roce se musí rozběhnout pravidelné kontroly kotlů na pevná paliva. Jaký je mechanismus autorizace kontrolorů, způsob vedení centrální evidence a podrobnosti o dokladech o kontrole.
 • Kontroly komínů před výměnou kotle na tuhá paliva, nové materiály – Společenstvo kominíků ČR
 • Dotovaný kotel na uhlí? - Závazek na řadu let, který vás může přijít hodně draho - Marek Řebíček, Kloboucká Energo
 • Nabídka kotlů na dřevo a pelety pro kotlíkové dotace, kvalita a dostupnost pelet – Ing. Vladimír Stupavský, Česká peleta
Kotle na plyn
 • Podmínky výměny kotle na tuhá paliva za kotel na plyn
 • Nový systém vložkování komína pro kondenzační kotle a inovativní plynový kotel vhodný pro generační výměnu kotlů - Ing. Jan Soukup, Brilon
Tepelná čerpadla:
 • Podmínky výměny kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo, stav tepelných čerpadel na českém trhu - Ing. Josef Slováček, AVTČ

Diskuse bude probíhat průběžně a na závěr bloků.
Změna programu vyhrazena. Případně změny budou zahrnuty do elektronické verze doprovodného programu.


KOTLÍKOVÁ DOTACE na TZB-info
Informace k dotačnímu titulu najdete na TZB-info v projektu Kotlíková dotace, který byl spuštěn od 1.1.2016 a obsahuje již řadu aktuálních článků a komentářů, informace z krajů, videonávod na výběr kotle, dokumenty i výši dotace, informace k ekodesignu, rozdíly a návaznost na program Nová zelená úsporám, ale i např. související komíny a kouřovody.

 

Hodnotit:  

Datum: 17.2.2016
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)

Mohlo by vás také zajímatKomentář k situaci ohledně registrace necertifikovaných zařízení - Vyjádření firmy AC Heating – tepelná čerpadla 3.2.2016
Kotlíkgate - Opravdu nové kotle pořízené z dotace budou produkovat méně emisí znečišťujících látek? 25.1.2016
Vyjádření Strojírenského zkušebního ústavu, s.p. na téma kotlíkové dotace - Vyjádření k reportáži ČT z 22. 1. 2016 30.1.2016
Kam dál


Projekty 2017

Partneři - Kotlíkové dotace

logo KOVARSON
logo HOTJET
logo BENEKOVterm
logo INTERGAS
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVáháte, zda venkovní rolety nebo venkovní žaluzie?Chcete výhodně nakoupit stavební materiál? Tak si pospěšte…Jak vypadá mimořádně úsporná budova v praxi? Exkurze do Green Building v Brně