Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teorie a schémata
Archiv článků od 24.11.2014 do 23.1.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.1.2017
Ing. Lenka Reinberková, Ph.D., Ing. Zdeněk Reinberk, Ph.D.

Recenzovaný Hlavním motivem k sepsání tohoto seriálu bylo podělit se o zkušenosti, kterých jsme nabyli v době rozhodování, instalace a provozu nového systému vytápění v malém bytě. Článek obsahuje jednoduchý příklad výpočtu provozních nákladů pro několik variant vytápění.

28.12.2016
VELUX Česká republika, s.r.o.

Klíčovými prostředky pro vytvoření ideálního komfortu v domově jsou podle loňské studie Healthy Homes Barometer 2015 právě čerstvý vzduch a denní světlo. Studie z letošního roku se snaží zodpovědět otázku: Co stojí za spokojeným a pohodlným bydlením?

19.12.2016
Dr. Ing. Petr Fischer, projektant se zaměřením na jednotrubkové soustavy

Recenzovaný V současné době je běžné projektovat otopné soustavy jako dvoutrubkové. K tomuto trendu přispívají automatizované výpočetní programy, které jiné varianty zpravidla ani neumí. Přitom pro některé objekty je vhodná a vzhledem k nižší materiálové náročnosti dokonce vhodnější tzv. jednotrubková soustava.

12.12.2016
Ing. Martin Kny, Ph.D., České vysoké učení technické v Praze, UCEEB, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Vztah pozice umístění otopného tělesa a pozice prvku přivádějícího do místnosti čerstvý vzduch významně ovlivňuje rozložení teplot v místnosti. K nevhodnému umístění může dojít například při dodatečné instalaci větrání po výměně oken a zateplení objektu bez projektu nebo odborného posudku.

5.12.2016
Ing. Petr Vacek

Recenzovaný V bytových domech se často řeší otázka, zda je výhodnější instalovat v každém bytě plynový kotel nebo zřídit společnou kotelnu a do bytů dopravovat teplo. V článku je navržen postup, jak získat informaci pro rozhodnutí.

5.12.2016
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Roman Vavřička, Ph.D.

Recenzovaný Článek ukazuje výsledky laboratorního testování výměníku a jeho nasazení v reálném provozu v domácnosti. Přestože účinnost sprchového výměníku může dosahovat i přes 40 %, úspora energie na přípravu teplé vody se pohybuje mezi 10 až 15 %.

7.11.2016
Ing. Martin Šimko, Stavebná fakulta STU Bratislava Katedra technického zariadenia budov

Recenzovaný Príspevok pojednáva o stavebno-energetických systémoch s aktívnou tepelnou ochranou (ATO), o spôsobe šírenia tepla, o akumulačnej schopnosti, o optimalizácii príslušnej hrúbky tepelnej izolácie a rozostupu rúrok. Rozhodnutie pre výskum vyplýva z možnosti aplikácie ATO na bytové domy so železobetónovými obvodovými stenami.

21.12.2015
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze

Recenzovaný Využití alternativních systémů dodávek energie je dnes v oblasti vytápění běžnou praxí. Příspěvek je zaměřen na využití tepelných čerpadel pro provoz otopných soustav a přípravu teplé vody.

14.12.2015
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na posouzení vhodnosti volby zdroje tepla u budov s nízkou potřebou energie ve vztahu pohledu projektanta a investora. Hlavním tématem je využití obnovitelných zdrojů energie (dle pohledu vyhlášky č. 78/2013 Sb.) a tepelných čerpadel.

2.11.2015
prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný V dnešních systémech se často využívá i reflexní či termoreflexní fólie. Pokusme se v následujícím textu zaměřit na fyzikální podstatu děje a uvést některé hodnoty získané experimentálně. Zajímala nás úspora tepla, rozdíly v tepelných výkonech a tepelný náběh obou variant podlahových otopných ploch.

3.8.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

I přes dlouhodobou praxi realizací tepelných čerpadel země-voda v České republice se stále ještě objevují realizace, ve kterých je zemní sonda výkonově podhodnocena. Již od roku 2011 mají projektanti návod v podobě českého znění evropské normy pro navrhování soustava s tepelnými čerpadly, jejíž součástí je i zjednodušený návrh nízkopotenciálních zdrojů tepla. Autor ukazuje úpravu návrhu na základě podrobnějšího výpočtu.

20.7.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Navrhování zemních podpovrchových výměníků pro tepelná čerpadla země-voda není tolik citlivé na přesnou znalost vlastností podloží. I přesto je vhodné se držet zjednodušeného návrhu podle ČSN EN 15450 a jejích návrhových hodnot. Autor ukazuje rozšíření postupu výpočtu při podrobnější znalosti roční bilance budovy zásobované teplem.

11.5.2015
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Ing. Michal Broum, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Snížení teploty otopné vody vracející se do tepelného čerpadla může mít příznivý vliv na jeho energetickou efektivitu. Vyplývá to z experimentu, ve kterém byl z kondenzátoru oddělen samostatný chladič par chladiva a samostatný dochlazovač zkapalněného chladiva.

9.3.2015
Ing. Robert Krainer, Ph.D.

Postup dimenzování tepelných čerpadel, návrh na přibližně 70 % tepelných ztrát. Vliv proměnlivosti topného výkonu a příkonu, výkonové křivky a nutnost pracovat s topným výkonem při maximální tepelné ztrátě.

16.2.2015
BRILON a.s., Ing. Jan Soukup

Kondenzační kotel je moderní zdroj tepla, který maximalizuje využití energie obsažené v zemním plynu. Na trhu jsou dostupné kondenzační kotle různých konstrukcí. Prokazují své výhody, pokud je kotel využit ve shodě s cílem, pro který byl vyvinut. V praxi je přehlížení tohoto faktu časté.

16.2.2015
Ing. Jan Blažíček, redakce

V posledním článku na téma regenerace bytových domů jsem uvedl, že se v dalších příspěvcích budu podrobněji věnovat tématům, která jsou pro efektivní funkci otopné soustavy klíčová, anebo jsou mezi veřejností vnímána rozporuplně. Prvním tématem, které bezezbytku naplňuje obě kritéria, je přestup tepla mezi jednotlivými bytovými jednotkami objektů hromadného bydlení.

22.12.2014
Ing. Ladislav Tintěra

Výpočetní pomůcka Denostupně vznikla v roce 2005. Od té doby nabízí zpracovaná meteorologická data ze stanice Praha-Karlov. Abychom vyhověli požadavkům uživatelů, rozšířili jsme datovou základnu o nových 36 meteorologických stanic. Od nynějška tak bude možné provádět výpočty denostupňů nejen pro vnitřní Prahu, ale prakticky pro všechny lokality v ČR.

24.11.2014
Ing. Ladislav Tintěra

Otopné období let 2013/2014 v Praze zpracované na základě pozorování stanice Praha-Karlov bylo s 230 dny vytápění mírně delší, a s průměrnou teplotou 6,8 °C značně teplejší než dlouhodobý průměr. Základní charakteristikou potřeby tepla pro vytápění je 2814 D°(19) denostupňů, tedy potřeba tepla o značně nižší, než dlouhodobý průměr 3227 D°(19). V novém miléniu, od roku 2000, jde o druhý nejnižší počet denostupňů za otopné období.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama