Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teplovzdušné vytápění
Archiv článků od 12.9.2006 do 8.2.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.1.2012
podle podkladů firem Testo AG, CO2 online GmbH upravil Ing. Josef Hodboď

Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.

30.1.2012
Ing. Renata Straková, Ing. Josef Knob, Entech-Group s.r.o.

Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.

22.9.2011
Romotop s.r.o.

Před nedávnem firma Romotop uvedla na trh dvojici modelů krbových kamen vybavených speciálními akumulačními tvarovkami Romotop, zajišťujícími sálání tepla krbovými kamny ještě dlouho po vyhasnutí ohniště. Tímto navazujeme na další model doplněný akumulačními prvky firmy ROMOTOP.

30.8.2011
Romotop s.r.o.

I letos potvrdil Romotop svou pozici lídra a představil řadu novinek v mnoha variantách krbových kamen a krbových vložek. U nás neobvyklými jsou krbová kamna ARONA a LUGO s akumulací. „Něco navíc“ se tentokrát skrývá ve schopnosti kamen akumulovat vyrobené teplo a rozložit jeho sálání do dlouhého časového intervalu. A že tato doba je opravdu výjimečná, zjistíte po přečtení článku.

21.4.2011
CIATIK TRADE s.r.o.

CIAT přichází v tomto roce na trh s novinkou RESIDENCIAT. Na český trh se tak dostává vzduchotechnický topný systém, který využívají např. celé Spojené státy. Systém RESIDENCIAT zajistí v rámci jednoho systému topení, chlazení i rekuperaci s mnohem nižšími náklady na pořízení i provoz než klasické systémy.

8.7.2010
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Ing. Pavel Dufek

V moderním světě, kde rostoucí ceny energií udávají trend bydlení, již pojem pasivní či nízkoenergetický dům není neznámý pojem. Provoz takového domu je finančně nenáročný z hlediska vytápění, ale je třeba si uvědomit, že nízké tepelné ztráty objektu je docíleno kvalitní izolační vrstvou, kvalitními okny a kvalitní výplní všech otvorů, kterými by mohlo teplo unikat do okolí. V takto izolovaném objektu se drží stále stejný vzduch bez možnosti cirkulace, se všemi pro člověka neblahými důsledky.

1.6.2010

Na veletrhu 3K uvidíte přední evropské výrobce materiálů pro stavbu krbů a kamen v akci ! ! Na každém veletržním stánku se bude "pracovat" a budeme ukazovat materiály v praxi. Jako doprovodný program můžete shlédnout několik zajímavých seminářů od odborníků z oboru.

8.2.2010
Ing. Miroslav Kotrbatý

Jak definovat inteligentní průmyslovou halu? Kromě dosažení odpovídajících mikroklimatických podmínek v pracovní oblasti (nikoliv jen vytápění) přicházejí v úvahu i podmínky technologické a to jak v samotném výrobním procesu, tak i při realizaci energetických soustav a následně i náročnosti obsluhy a údržby. To vše s minimálními spotřebami všech druhů energií vyrobených v jakémkoliv zdroji.

3.12.2009
Agentura INFORPRES s.r.o.

Jednou z prvních výstavních a veletržních akcí po novém roce bude již tradičně výstava Infotherma, zaměřená na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Její sedmnáctý ročník se uskuteční ve dnech 18. - 21. ledna 2010 na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

26.10.2009
Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Systémy větrání a klimatizace patří svou spotřebou energie mezi významné položky v energetické bilanci budov. Hlavní součástí systémů VZT jsou zařízení pro dopravu a úpravu vzduchu (vzduchotechnické jednotky) a potrubní rozvod. Návrh obou zásadně ovlivňuje jak pořizovací a provozní náklady, tak energetickou náročnost.

13.7.2009
Jan Blažíček, redakce

Prodej kotlů na trhu ČR se neustále vyvíjí v závislosti na aktuálních potřebách zákazníků, cenách vstupů a technickém pokroku v této oblasti. Je zajímavé sledovat, jak se preference zákazníků mění v průběhu několika málo let.

12.11.2007
Ing. Petra Šustová

II díl článku se věnuje ekonomickému vyhodnocení a porovnání ivestičních a provozních nákladů na vytápění a přípravu TV, pro RD s tepelnou ztrátou 7 kW. Investiční náklady vycházejí z jednotlivých výměrů prováděcích projektů zpracovaných pro všechny hodnocené varianty. Článek je určen budoucím investorům.

5.11.2007
Ing. Petra Šustová

Článek vychází z diplomové práce, která měla za cíl porovnat výši investičních a provozních nákladů na základě skutečného zpracování různých variant prováděcího projektu vytápění rodinného domu. Pro porovnání efektivnosti jednotlivých investic byly použity čtyři kritéria hodnocení. Článek je určen budoucím investorům.

23.7.2007
Ing. Jan Vidim

Ochrana proti zámrazu je u vzduchotechnické jednotky jedna z nejdůležitějších bezpečnostních funkcí. Pokud je správně naprojektovaná, instalovaná z hlediska topenářského i měření a regulace, oživená a pravidelně kontrolovaná, zabrání významným škodám na zařízení.

23.1.2007

Dlouholetý český výrobce světlých keramických infrazářičů, firma KASPO, vyvinula jeden z nejnovějších výrobků v oblasti nízkoteplotních infrazářičů. Tento výrobek představuje, ať už se jedná o konstrukci, použité materiály, nebo hodnoty spalin, špičku ve svém oboru.

12.9.2006
BRKA, s.r.o., Ing. Vladimír Brát

Nové výrobní haly se stavějí obvykle na minimálně 2-směnný provoz a jsou celoplošně využívány. Odpadá potřeba zónového vytápění - dříve jednoznačná přednost plynových infrazářičů. Výhodou je naopak dlouhodobé udržování stálé přesně definované teploty - opět výhoda teplovodních panelů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama