Elektrické vytápění bych do staré chalupy po babiččce určitě nevolil

Datum: 14.7.2017  |  Autor: redakce  |  Zdroj: měsíčník Krásný venkov

Rozhovor s Miroslavem Petrem, vedoucím tuzemského prodeje Fenix Trading s.r.o., jsme převzali z časopisu Krásný venkov. Zaujal nás realistický pohled na rozdíl ve vytápění u nízkoenergetických novostaveb a starých domů.

Jaký typ topení se pro život v rodinném domě jeví nejperspektivnější, když se zohlední předpokládané vývoje cen za energii?

Miroslav Petr, Fenix Trading s.r.o.: "Na to nelze odpovědět úplně jednoznačně. Výběr vhodného topného systému závisí na spoustě faktorů.
Když si ale budu stavět úplně nový dům, běžné velikosti a bez specialit jako je například bazén s vyhřívanou vodou, volil bych kombinaci elektrického podlahového vytápění se sálavými panely. Je to bezúdržbový, plně automatický systém, o který se pak už nemusím nijak starat. Připravil bych se tím současně na možnost výhledové instalace fotovoltaických panelů a případně baterií."

A co elektrické vytápění ve starší zástavbě? Například když zdědím dejme tomu starou chalupu po babičce?

Miroslav Petr, Fenix Trading s.r.o.: "Tak tady bych elektrické vytápění jako hlavní systém určitě nevolil. Možná jako podlahové, ve spojení s izolací F-Board, pro komfortní ohřev podlahy v koupelně. Na rozdíl od novostavby bude takový dům v zimě potřebovat hodně tepla a to by bylo drahé. Nicméně velká výhoda elektrického vytápění je v jeho decentralizaci. V každé místnosti se topí jen tolik, kolik je tam aktuálně potřeba a systém operativně reaguje na vedlejší tepelné zisky, například z oslunění. Takže i v takové venkovské chalupě si jej umím představit jako záložní topný systém."


foto redakce
A tím hlavním by bylo?

Miroslav Petr, Fenix Trading s.r.o.: "Jestli k ní zdědíte i kus lesa, hlavní váhu topení bych přenesl na krb nebo kamna na dřevo, a elektrické topení by jen dotápělo místnosti, kam se teplo z krbu šíří pomalu či v omezené míře. Jestli ale babička les neměla, doporučil bych poohlédnout se po dalších možnostech. Není jich málo a je to pak spíše otázka Vašich priorit a především peněz, které jste ochoten do systému investovat."

Doplnění TZB-info:

Pokládka topných fólií ECOFILM F svépomocí s použitím sad ECOFILM Set může být právě tím vhodným doplněním pro chalupu, protože jsou určeny pod laminátové a dřevěné podlahy. Sada je pás topné fólie (v různých délkách), opatřený připojovacími vodiči, dlouhými 5 metrů. Sadami lze pokrýt celou podlahovou plochu, nebo jen její část -- např. před sedací soupravou nebo kuchyňskou linkou. Instalace je snadná a nevyžaduje žádný zásah do stavební konstrukce podlahy.

Byla by však škoda zapomenout z produkce společnosti FENIX Jeseník na silné stránky stropního vytápění s topnými foliemi nebo topení s designovými sálavými panely a na teplo na terase s panely ECOSUN Terrace Heater.

 

Hodnotit:  

Datum: 14.7.2017
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Vytápíme elektřinou

logo FENIX
logo RAYCHEM

Partneři - Vytápění

logo DANFOSS
logo ENBRA
logo GEMINOX
logo THERMONA
logo FV PLAST
logo FENIX
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVazby cihelného pohledového zdivaPraha chce lépe řešit správu svého majetku, včetně prázdných domůPoškození vodou je nejčastějším typem poškození majetkuRealizace podlahy v garáži aplikací epoxidového nátěru na betonové podlahy