Kondenzační kotel se rychle zaplatí

Datum: 10.10.2015  |  Organizace: VIADRUS a.s.  |  Firemní článek

Na podzim končí prodej nehospodárných plynových kotlů. Kondenzační kotel se ale rychle zaplatí. Investice do modernější zařízení se ale vyplatí během několika let. V našem modelovém výpočtu za 4 roky.

VIADRUS a.s.
Bezručova 300
735 81 Bohumín

tel.:800 133 133,
e-mail:
web:www.viadrus.cz  www.facebook.com/viadrus.cz

Od 26. září vstoupily v platnost požadavky stanovené Nařízením komise EU č. 813/2013 o účinnosti kotlů, která zakazuje výrobcům dodávat na trh kotle, které mají nižší sezónní energetickou účinnost než 75 %. Při novostavbě i rekonstrukci budou muset majitelé nemovitostí pořídit kondenzační typ.

Nařízení stanovuje podmínky pro prodej a instalaci všech typů plynových kotlů (mimo kotlů výhradně na bioplyn).

Jejich výrobci nesmí od uvedeného data uvádět na trh kotle do výkonu < 70 kW, které nesplní sezónní energetickou účinnost 86 % a přísné emisní limity.

U kotlů s nižším výkonem je nařízení tolerantnější:
Kotle na vytápění do výkonu 10kW a kotle na vytápění a ohřev TUV do 30kW musí splnit sezónní energetickou účinnost 75%. Nařízení tak bude mít dopad hlavně na atmosférické plynové kotle, u kterých se předpokládá, že podmínky nařízení nesplní. Regulace ovšem nijak nezakazuje provoz již nainstalovaných kotlů. Veškeré tyto hodnoty se zákaznici dozví ze štítků na kotli, které vídáváme například na domácích elektrospotřebičích.

Kondenzační kotle jsou moderní zařízení s vysokou účinností spalování. Díky tomu, že využívají i teplo ze spalin, dosahují vysoké účinnosti spalování – při přepočtu na výhřevnost plynu výrobci uvádějí i účinnost více než 100 %. Jejich nevýhodou byla dříve vyšší pořizovací cena, postupem času se však staly stále dostupnějšími a jejich počet v českých domácnostech stále roste. „V České republice již nyní z plynových kotlů prodáváme hlavně kondenzační typ K4, jeho cena se pohybuje kolem třiceti tisíc korun a zákazníci tak dostanou moderní a úsporný kotel téměř za cenu atmosférického,“ uvedl Boris Šlapota, obchodní ředitel bohumínského výrobce kotlů VIADRUS.

Ilustrační obrázek: Kondenzační kotel je dnes možné pořídit i v barevném provedení a díky nízké hlučnosti jej umístit přímo do interiéru. Zdroj: VIADRUS
Ilustrační obrázek: Kondenzační kotel je dnes možné pořídit i v barevném provedení a díky nízké hlučnosti jej umístit přímo do interiéru. Zdroj: VIADRUS

Modelový příklad staršího rodinného domu

Pro modelový výpočet nákladů na vytápění a ohřev teplé vody jsme použili starší rodinný dům s celkovou tepelnou ztrátou 20 kW, který je vytápěn běžným atmosférickým kotlem na plyn. Tato zařízení mají průměrnou účinnost spalování kolem 85 %, což při jejich využívání na vytápění i ohřev teplé vody v domácnosti znamená roční náklady na plyn zhruba 76.000 Kč. Výměna tohoto typu za kondenzační kotel s účinností 102 % bude v tomto případě znamenat roční úsporu více než 17.000 Kč.

Pro výpočet návratnosti jsme vybrali kondenzační kotel K4 od společnosti Viadrus, při jehož výběru se náklady na modernizaci včetně projektu, instalace a revize pohybují na hranici 70.000 Kč, což představuje návratnost během 4 let provozu.
„Vysokou účinnost kondenzačních kotlů umožňuje využití tepla ze spalin, které atmosférické kotle nezachytí. Tepelná energie z těchto spalin přitom může tvořit až 11 % celkové energie vzniklé při spalování plynu,“ vysvětluje Jaroslav Buryan, projektový vedoucí VIADRUS.

Výpočet návratnosti investice do kondenzačního kotle-záměna za atmosférický kotel

Tabulka 1: Výpočet návratnosti investice do kondenzačního kotle-záměna za atmosférický kotel
 

Datum: 10.10.2015
Organizace: VIADRUS a.s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo FENIX
logo THERMONA
logo FV PLAST
logo ENBRA
logo DANFOSS

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

 
 

Aktuální články na ESTAV.czNa náměstí Curieových by mohla vyrůst až sedmipatrová budovaDům v sadu a další ojedinělé stavby architekta Jana ŠépkyDřevohliníková okna – nadčasový design vašich okenPraha vybrala zpracovatele projektu obnovy Malostranského náměstí