Takto výhodná příležitost pro výměnu kotlů na plyn ještě nikdy v ČR nebyla

Datum: 2.12.2015  |  Organizace: Český plynárenský svaz (ČPS)

Stát nyní poskytuje dotaci na nový plynový kotel i na náklady související s přechodem na nový kotel, tj. na vyvložkování komína, vybudování plynové přípojky, celé nové otopné soustavy nebo její rekonstrukci atd. Plynárenské společnosti jsou připraveny zákazníkům vyřídit dotaci i kompletní práce související s výměnou kotle.


Dotace na nový moderní kondenzační kotel na plyn a další úpravy tak může dosáhnout až 127 500 korun (tedy až 85 procent při max. nákladech 150 tisíc korun). Poprvé v historii se nyní nepřispívá jen na prostou výměnu kotlů na plyn, ale jedná se o komplexní servis na modernizaci celého vytápění domu.

Výměna kotlů právě startuje. Podávání žádostí o dotace by mělo začít už v lednu 2016

Plynárenské společnosti dnes nabízejí služby na klíč, se získáním dotací všem rádi pomohou a připravili velmi zajímavé nabídky. Tato příležitost zde nikdy nebyla. Nyní si lze s 85 procentní dotací nejen vyměnit kotel na plyn, ale modernizovat celý systém vytápění v rodinném domě.

Jednotlivé plynárenské společnosti RWE, E.ON a Pražská plynárenská připravili zájemcům o výměnu za moderní plynový kotel nyní své nabídky. Jedná se např. o vyřízení dotací bez papírování a obíhání úřadů, demontáž stávajícího kotle a jeho ekologickou likvidaci, úpravu spalinové cesty a případné vyvložkování komína, zajištění energetického posudku domu, výstavbu přípojky i nové otopné soustavy, montáže kotlů, služby energetického specialisty a projektové dokumentace, drobná opatření na snížení energetické náročnosti domu atd.

Stát zájemcům o dotaci rozdá během příštích let celkem 9 miliard.
Podávání žádostí o dotace by mělo začít už v lednu 2016, ale v některých krajích jako například Středočeském, Jihočeském, Královehradeckém nebo Libereckém už tento měsíc.
Ze strany nabízených dotací se poprvé v ČR nejedná o prostou výměnu kotlů, ale o nabídku komplexního servisu. Stát vám nyní přispěje 85 procent na celkové uznatelné náklady, tedy více než 127 tisíc korun nejen na plynový kotel, ale i na další náklady, jakými jsou vyvložkování komína, vybudování plynové přípojky k domu, instalaci kotle, případně dotaci i na nová topná tělesa nebo jejich rekonstrukci,“ dodává Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).
Ještě dalších 5 % dotací navíc dostanou domácnosti v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí. S kvalitou vzduchu jsou dnes na tom u nás nejhůře severní a střední Morava a severní a střední Čechy.

Podle odhadů ministerstva životního prostředí bude potřeba do roku 2022 vyměnit v ČR většinu, tedy asi 360 tisíc zastaralých kotlů. Pak už nebude možné topit ve starých neekologických kotlích. Stát již nyní připravuje nový zákon o ochraně ovzduší, který by měl umožnit obecním úřadům, aby mohly zkontrolovat domácnosti, čím v kamnech topí, pokud budou škodit životnímu prostředí.
Dnes již není přípustné, aby lidé svým jednáním a volbou špatného paliva pro topení škodili druhým. Když se zahajoval v roce 1991 v ČR program Teplice, studie došly k závěru, že lokální topeniště jsou největším faktorem znečištění. Přijal se program plynofikace, na který stát přispěl 6,3 miliardy korun. Ovzduší se u nás velmi výrazně zlepšilo. Jistě k tomu pomohlo i odsiřování elektráren, ale místní topeniště měla rozhodující vliv.

„Nyní je v ČR po více než 20 ti letech stejná šance výrazně snížit koncentrace škodlivin v ovzduší a záleží na každém z nás, jaký kotel si zvolíme,“ říká Jan Valenta, předseda Rady ČPS a dodává: “Pomocí tohoto nového balíčku na plynové kotle se domníváme se, že by mohlo být pořízeno až 100 tisíc plynových kondenzačních kotlů.“

 

Hodnotit:  

Datum: 2.12.2015
Organizace: Český plynárenský svaz (ČPS)Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Vytápíme plynem

logo PROTHERM
logo BAXI
logo ENBRA
logo JUNKERS
logo THERMONA

Partneři - Vytápění

logo FV PLAST
logo GEMINOX
logo FENIX
logo DANFOSS
logo THERMONA
logo ENBRA
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVáháte, zda venkovní rolety nebo venkovní žaluzie?Chcete výhodně nakoupit stavební materiál? Tak si pospěšte…Jak vypadá mimořádně úsporná budova v praxi? Exkurze do Green Building v Brně