Kondenzační kotel pro každého (V)

Datum: 1.3.2002  |  Autor: Ing. Vladimír Valenta

Jaké úspory plynu dosáhneme při použití kondenzačních kotlů?

Ihned v úvodu je možno sdělit, že vlivem podstaně vyšších účinností kondenzačních kotlů oproti kotlům ostatních konstrukcí se dosahují úspory plynu ve výši 10 až 15 %, často i více. Tyto údaje budou upřesněny v dalším výkladu.


Obr.1 Průběh účinností kotlů (závislost účinnosti na vytížení)

Roční provozní účinnost kotlů je oproti účinnosti stanovené měřením na zkušebně, kterou uvádí výrobci kotlů, vždy nižší. U standardních a nízkoteplotních kotlů bývá toto snížení v nejlepších případech o 5% bodů. U kotlů kondenzačních je snížení velice malé, přibl. o 1% bod. Větší rozdíl mezi naměřenou a provozní účinností u standardních a nízkoteplotních kotlů je způsoben tím, že rozsah řízeného výkonu kotlů bývá podstatně užší, kotle musí být často vypínány a v pohotovostním stavu dochází ke zbytečným ztrátám.

Poměrnou úsporu zemního plynu za rok, která vznikne osazením kondenzačního kotle místo kotle původního, stanovíme ze vztahu:

U = (Vo - V) / Vo = 1 - ( ηo / η)

kde:

U poměrná úspora zemního plynu za rok[-]
Vospotřeba plynu za rok původního kotle[m3.rok-1]
Vpotřeba plynu za rok pro kondenzační kotel[m3.rok-1]
ηroční provozní účinnost kondenzačního kotle[-]
ηoroční provozní účinnost původního kotle[-]

Pokud si průběhy naměřených účinností konkrétního typu kondenzačního kotle a kotle, který nahrazujeme, nakreslíme do diagramu (obr.1), můžeme z nich zjistit roční provozní účinnosti kotlů. Postupuje se tak, že pro vytížení 0,6 odečteme hodnotu účinnosti, kterou snížíme o hodnoty uvedené v předcházejícím odstavci. Postup si ukážeme na příkladu.Příklad
Zadání:
Jaká bude poměrná úspora zemního plynu za rok, když standardní kotel nahradíme kotlem kondenzačním, napojeným na vytápěcí soustavu 75/60 °C? Naměřené účinnosti lze odečíst z diagramu (obr.1).

Řešení:
Naměřená účinnost původního standardního kotle je podle diagramu (obr.1) 0,91. Roční provozní účinnost bude dána snížením o 0,05 na hodnotu ηo = 0,86. Naměřená účinnost kondenzačního kotle se soustavou 75/60 °C je podle diagramu (obr.1) pro vytížení 0,6 dána hodnotou ve výši 1,028. Roční provozní účinnost bude dána snížením o 0,01 na hodnotu η = 1,018.

Poměrnou úsporu zemního plynu za rok, jež vznikne osazením kondenzačního kotle na místo kotle původního, stanovíme ze vztahu (obr.1):
U = 1 - (0,860 / 1,018) = 0,155, což je 15,5 %.


 

Hodnotit:  

Datum: 1.3.2002
Autor: Ing. Vladimír Valenta   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (2 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:39)


Témata 2018

Partneři - Vytápíme plynem

logo PROTHERM
logo BAXI
logo THERMONA
logo ENBRA

Partneři - Vytápění

logo THERMONA
logo ENBRA
logo FV PLAST
logo DANFOSS
logo GEMINOX

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czV Tokiu chtějí postavit nejvyšší dřevěný mrakodrap na světěPříklad výpočtu návratnosti investice vrtu pro tepelná čerpadla - II.VIDEO: Řízené větrání zajistí interiér napěchovaný čerstvým vzduchemJak ušetřit v domácnosti: Porovnejte ceny dodavatelů elektřiny a plynu