Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kdy se vyplatí vytápět elektrokotlem

Datum: 4.1.2018  |  Organizace: THERMONA, spol. s r.o.  |  Firemní článek

Elektrokotle mají mezi spotřebiteli pověst drahého vytápění. Existují ale situace, kdy právě elektrokotle zajistí nejlepší tepelný komfort, a přitom ani nezatíží peněženku. Ve kterých případech jsou tedy nejvhodnějším zdrojem vytápění?

THERMONA, spol. s r.o.
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

tel.:544 500 501, 544 500 511
e-mail:
web:www.thermona.cz

1) Temperování objektu

Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla pro protizámrazovou ochranu budovy. Ať se již jedná o chatu, chalupu nebo jakýkoliv nepravidelně obývaný objekt, elektrokotel s termostatem zajistí vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy. Moderní elektrokotle nabízí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu. „Pokud například vyrážíte na víkend na chatu, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí. Je to moderní luxus, který je možná překvapivě dostupný. Za GSM modul k našim kotlům zaplatí zákazník kolem 5 000 korun,” popisuje Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, která patří mezi největší české výrobce elektrokotlů.

2) Doplňkový zdroj vytápění

Pokud máte kotel na pevná paliva a ruční přikládání, můžete elektrokotlem zvyšovat tepelný komfort a přitápět jím například v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak vytápět opakovaně. Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná populární kombinace elektrokotel a krbová kamna. Dřevo je nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu. Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný, a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla – například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.

3) Nízkoenergetické a pasivní domy

Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý platilo zejména u starších, nezateplených domů s vysokou energetickou náročností. Při dnešních minimální nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m2 ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 80 kWh/m2 ročně), se rozdíly nákladů na palivo stírají. Při vytápění elektřinou lze využít sníženou tarifní sazbu nejen na provoz elektrokotle, ale i na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit. V případě nízkoenergetických a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.

4) Nízké počáteční investice a vysoká účinnost

Cena elektrokotlů začíná kolem hranice 20.000 korun a nákladná není ani jejich instalace. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ zdroje tepla nevztahuje povinnost pravidelných kontrol a revizí, jako na ostatní zdroje vytápění. „V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje, na rozdíl například od tepelného čerpadla. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Tomu odpovídají i náklady na servis a náhradní díly, které jsou prakticky nulové,” uvedl Milan Kubíček.

Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou
Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou

I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti, která se u moderních elektrokotlů Thermona pohybuje nad hranicí 99 %. „Zde je třeba upozornit na z tohoto pohledu zavádějící značení energetickými štítky, které pro výpočet provozní účinnosti zohledňují i účinnost výroby a distribuce elektrické energie. Proto se i moderní elektrokotle podle legislativy běžně označují písmenem D, zatímco například zastaralé kotle na pevná paliva s účinností přeměny paliva na teplo pod 80 % jako A+,” upozorňuje Milan Kubíček. V praxi to znamená, že peníze vložené do nákupu elektřiny se na teplo přemění z více jak 99 %, zatímco z peněz vložených do nakoupení pevných paliv se jich více jak 20 % ztratí bez užitku.

5) Byty a malé prostory

Zjednodušeně řečeno, platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech. Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru. Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.

Podrobné informace o elektrických i plynových kotlích najdete na stránkách výrobce www.thermona.cz

 

Datum: 4.1.2018
Organizace: THERMONA, spol. s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů