Budova s fotovoltaikou, baterií a připojením do sítě

Energetický systém pro účinné využití OZE s podporou sítě
Datum: 27.2.2016  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Srdečně Vás zveme na přednášky na Aquathermu o pilotním projektu, kde optimalizace stavebního řešení a kombinace s FV umožnila budovu s elektrickým vytápěním klasifikovat jako A - mimořádně úspornou. Přiďte se zeptat na vše, co Vás o tomto projektu zajímá.

Administrativní budova a showroom společnosti Fenix

Čtenáři TZB-info hojně sledují on-line stavbu budovy, která bude sloužít nejen jako nové administrativní centrum společnosti FENIX GROUP a.s., ale v první fázi jako testovací objekt k ověření spolupráce střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „smart grid“.

O projektu

Zahajovací schůzka k pilotnímu projektu: Nový energetický koncept - testovací budova Fenix v Jeseníku
ON-LINE přenos ze stavby objektu a Energetický koncept budoucnosti v praxi

Zajímavosti:
 • Akumulátorové pole umožňuje zvýšit podíl vlastní spotřeby energie FV zdroje
 • Umožní též další služby jak pro provozovatele objektu tak i pro provozovatele sítě
 • Spolupráce více těchto systémů dává nové možnosti v řízení sítě a využití energie

UCEEB do pilotního projektu nabídl mimo jiné i aplikaci Předpověď počasí pro predikování výkonu FV zdroje včetně doplňujících informací pro algoritmus řízení energie v budově (koeficient spolehlivosti, ceny silové energie atd.).

Pro uvedené body je nutno nových přístupů:
 • Komplexní systém lokálního řízení budovy
 • Návaznost na požadavky distributora energie, oboustranná datová komunikace
 • Metody predikce výroby energie z OZE, predikce odběrového profilu
 • Nový model finančního vypořádání a právních vztahů ? (poskytování akumulátorové kapacity atd.)

Cílem projektu je vytvořit vzorový příklad systému s řadou pokročilých funkcí, ověřit technologie, získat zkušeností a reálná data pro demonstraci řešení, důležitá její aplikovatelnost řešení pro nové i současné stavby.


Dovolujeme si Vás pozvat na blok přednášek Nový energetický koncept budov, který se koná:
 • V pátek 4.3.2016
  v rámci oficiálního doprovodného programu veletrhu Aqua-therm Praha 2016

 • 12:30 – 13:30 hod., kongresový sál ve vstupní hale VH2
Téma bylo na Aqua-therm zařazeno vzhledem k velkému zájmu čtenářů na TZB-info. Budete tak mít možnost se nejen seznámit s novinkami v projektu, ale vyslechnout zajímavosti jednotlivých řešení. Těšíme se na Vás.
Program:
 • Představení projektu Ing. Cyril Svozil, Fenix Trading
 • Představení energetického hodnocení budovy – Ing. Miroslav Urban Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
 • Řízení soustavy vzhledem k výrobě elektřiny, distribuční síti i elektrickému vytápění – Ing. Jan Včelák, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Vstup je na doprovodný program i na veletrh zdarma na základě registrace. Místo v sále si můžete rezervovat při registraci.

Úspory energie, rovnoměrný odběr, stabilita sítě jsou ve výsledku uspořené finanční výdaje pro zúčastněné subjekty
Vlevo: Nový přístup k budově – aktivní prvek energetického systému, vpravo možné provedení

AKTUALNĚ k projektu

Redakce: Účelem Vašeho projektu v rámci stavby nového objektu v Jeseníku je ověřit spolupráci střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „smart grid“ tak, aby byla prokázána výhodnost tohoto řešení pro provozovatele energetické soustavy i pro uživatele.
Vizí je vytvoření podmínek pro vznik nového tarifu (objekty s domovními bateriemi), kdy v dobách nadbytku energie budou baterie dobíjeny za zvýhodněných podmínek ze sítě a v době špiček potom naopak zajistí úplný, čí částečně autonomní provoz objektu. Do pracovní skupiny, která má za úkol vyhodnocovat získané údaje, vyslaly své experty i MPO, MŽP a ERÚ. O informace z projektu projevil zájem i předseda představenstva ČEPS.
Na TZB-info vidělo on-line přenos ze stavby již přes 10 000 čtenářů, ale jak postupuje práce na specifikaci provozních režimů?

Ing. Cyril Svozil, CEO Fenix: "V průběhu dvouletého testování bude sledována nejen energetická účinnost, ale i mikroklimatické podmínky v budově při jednotlivých provozních režimech. Provoz budovy předpokládá 100% využití vlastní energie z FVE (budou sledovány přetoky i odběry ze sítě samostatně po jednotlivých fázích). Řídící software bude vyhodnocovat předpovědi počasí na další den a dle toho nastavovat kapacitu baterie pro dobití ze sítě. Dobíjení bude probíhat po dobu max. 4 hodiny denně a to přerušovaně. Řídící systém poté umožní úplné zastavení dodávek ze sítě a autonomní provoz po dobu 4 hod. denně , alternativně omezený odběr ze sítě na stanovenou max. hodnotu po dobu 6-8 hodin denně. Bude sledována i možnost využití objektu jako aktivního prvku pro řízení tzv. ¼ hod. maxima. Samozřejmostí je možnost autonomního provozu objektu v případě výpadku elektrické energie po dobu 4-8 hodin dle ročního období."

Redakce: Co říkáte na návrh nové tarifní soustavy? Je již tento návrh vstřícný k projektům jako je ten Váš?

Ing. Cyril Svozil, CEO Fenix: "Tzv. jističové tarify se velmi úspěšně zavedly do naší praxe již počátkem 90.tých let v souvislosti s tarify pro elektrické vytápění. Motivovaly zákazníky k tomu, aby spotřebu rozložili do maximální doby a co nejvíce tak využili kapacitu hlavního jističe. Regulační prvky umožňující to, aby instalovaný příkon vysoce překračoval hodnotu hlavního jističe a přesto byl provoz bezpečný a neomezující, dávno existují a jejich ekonomická návratnost je v případě uplatnění jističových tarifů velmi krátká. Obecně pro elektricky vytápěné objekty by byl dopad nové soustavy mírně pozitivní a to právě vzhledem k tomu, že zde jističové sazby existují již 20 let a poměr hlavní jistič – spotřeba energie je již dávno vybalancovaný. Jsem překvapen, že se z ryze technického řešení stala politická otázka, teď již pouze čekám kdy i za chleba budeme platit různé ceny dle naší momentální sociální situace!"

Redakce: Na úvodní schůzce pracovní skupiny jste řekl, že jde také o to vytvořit precedens a otevřít cestu tomuto řešení i do stávajících budov s tím, že projekt je cestou k lepšímu využití a bezpečnosti celé distribuční soustavy. Můžete říci nějaké novinky v tomto směru?

Ing. Cyril Svozil, CEO Fenix: "Použití baterií je možné i bez kombinace s FVE a jejich přidání do soustavy je poměrně jednoduchou záležitostí. Tím se výrazně rozšiřuje možnost jejich využití a nasazení a jeví se tak reálnější vize „vytvoření virtuální přečerpávací elektrárny s účinností 95 %“

Redakce: Dokončení objektu plánujete stále na květen 2016? Jste výjimkou ve stavebnictví, tj. stavíte bez zpoždění a změn? A Jaké technologie jsou již nachystány?

Ing. Cyril Svozil, CEO Fenix: "Ano, výstavbu objektu můžete online sledovat na Vašem i našem webu a v současnosti jsme dokonce v mírném předstihu. Plánovaný termín dokončení bude dodržen!"

Děkuji za rozhovor.
za redakci se ptala Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Máte i Vy další otázky? Přijďte se na ně zeptat v pátek na veletrh Aqua-therm Praha do Letňan.

 

Hodnotit:  

Datum: 27.2.2016
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2016

ON-LINE MONITORING

Související rubriky

Reklama


Tipy pro topenáře

Partneři oboru

logo DANFOSS
logo THERMONA
logo FV PLAST
logo GEMINOX logo ENBRA

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Nejnovější články

 
 
 

Aktuální články na ESTAV.czJahodnice otevře dveře novým majitelům. Budete to vy?Topná sezóna klepe na dveře! Přinášíme tipy, jak nejlépe vyladit topeníWienerberger oceněn Svazem podnikatelů ve stavebnictví ČR