Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění průmyslových hal a velkých objektů

Vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů je specifické objemem prostoru, různým charakterem instalovaných technologií, nerovnoměrným výskytem lidí s jejich různou pohybovou aktivitou. Proto se vytápění řeší i kombinací různých způsobů, aby se pro daný účel, pro dané místo v prostoru, vytvořilo aktuálně žádané prostředí.
Vzhledem k častému výskytu odpadního tepla z technologií se využívá transport tepelné energie z jednoho místa do druhého. I v této aplikační oblasti vytápění roste podíl využití obnovitelných zdrojů energie.

Teplovzdušné vytápění

Teplovzdušné vytápění bylo v minulosti vedoucím způsobem vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů. V řadě případů a pro specifické účely je dodnes nenahraditelné, neboť může být kombinováno s přívodem čerstvého vzduchu. Moderní teplovzdušné jednotky zajišťují vhodným tvarováním výstupních žaluzií nebo trysek velmi dlouhý dosah proudění teplého vzduchu.
Nejčastěji se používají nástěnné cirkulační jednotky, a ty jsou z cca 90 % na instalované bocích haly. Takže nasávají vzduch zespoda, nejstudenější v hale. Mnohem méně častěji se instalují nástřešní nebo podstropní jednotky. Vertikální teplotní rozvrstvení vzduchu pomáhají v případě potřeby zmenšovat destratifikátory, ventilátory tlačící nejteplejší vzduch z podstropní oblasti dolů.
Teplovzdušné jednotky lze v zásadě dělit na lokální, které obsahují teplosměnný výměník a vzduch ohřívají lokálně nebo je vzduch ohříván centrálně a distribuční soustavou (vzduchotechnickým potrubím) je rozváděn po objektu.
Běžným zdrojem tepla je u lokálních teplovzdušných jednotek plyn. Může být využít i princip kondenzace se zvýšeným stupněm využití energie z plynu.
Pokud je použit centrální zdroj tepla, tak může být prakticky jakýkoliv zahrnující i využití obnovitelných zdrojů nebo zpětně získané energie.

Sálavé vytápění

Sálavé vytápění lze v zásadě dělit na vysokoteplotní (cca nad 150 °C) a nízkoteplotní (pod 150 °C).
Mezi vysokoteplotní bychom mohli řadit světlé nebo tmavé plynové zářiče, případně elektrické. Mezi nízkoteplotní potom patří horkovodní nebo teplovodní sálavé panely a také některé typy elektrických sálavých panelů.
Z hlediska umístění jsou nejběžnější dvě formy, a to stropní a stěnová. Alternativou nízkoteplotního, převážně sálavého vytápění, je i podlahové vytápění, které se u některých typů velkoprostorových objektů také využívá.
Elektrické zářiče, případně teplovodní umožňují snazší využití OZE, rekuperace tepla aj.
Z hlediska řešení větrání prostoru je zásadní, zda spaliny z plynového zdroje tepla ve vytápěném prostoru zůstávají nebo jsou odváděny mimo něj.

Návrh a projekt

Návrh vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů se provádí nejen s ohledem na stavební charakter objektu, ale vždy i s ohledem na instalované technologie a počty lidí, kteří v daných prostorech jsou. Technologie mohou být prostorovou překážkou pro některé způsoby vytápění, mohou být zdrojem části tepla pro vytápění, mohou na vytápění klást další specifické požadavky (čisté provozy, bezprašnost aj.).

Kombinace různých způsobů vytápění

Ve velkoprostorových objektech zpravidla není třeba udržovat stejnou tepelnou pohodu v každé jeho části. Při hledání optimálního řešení se proto často navrhují i kombinace různých způsobů vytápění, a to i pro prostory, které nejsou oddělené stavebními konstrukcemi.

Zdroje tepla pro vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů

Klasickými zdroji tepla pro vytápění průmyslových a velkoprostorových objektů jsou soustavy zásobování tepelnou energií (CZT), kotelny s různými druhy kotlů, kogenerační jednotky, stále častěji i tepelná čerpadla elektrická nebo plynová a množí se aplikace s využitím odpadní tepelné energie z technologií. V současné době roste i zájem o propojení s fotovoltaickými elektrárnami instalovanými na střechách hal.

Parní vytápění

Ve starších objektech je možné se setkat s vytápěním založeným na využití páry. Především ve formě žebrovaných trubkových registrů nebo teplovzdušných jednotek, tzv. sahar. Se všeobecným poklesem využití páry však klesá její zastoupení jako teplonosné látky a tam, kde je, se přechází na jiné formy.


Mohlo by vás zajímat


Obr. 1: Výrobní závod PepsiCo v polském městě Środa Śląska.
28.6.2024Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Již téměř rok vyrábí společnost PepsiCo tortilla chipsy a bramborové lupínky pro značky Doritos a Lay’s na třech výrobních linkách v polském městě Środa Śląska. Tento výrobní závod je jedním z nejekologičtějších závodů PepsiCo v Evropě. Naplňuje vizi Net Zero pro emisi uhlíku, a to zejména vlastní energetickou infrastrukturou, kterou neustále rozšiřuje. Důležitým komponentem pro dosažení tohoto cíle je hybridní kotlový systém od společnosti Bosch, který vyrábí procesní teplo pomocí zelené elektřiny.
Obr. 1 Stropní sálavé panely mohou být osazeny LED osvětlením a v perforované variantě výrazně zlepšují akustické parametry interiéru
30.4.2024Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Mezi zavedenými technologiemi vytápění a chlazení se stále více prosazují takové, které pokryjí co nejširší potřeby s nejvyšší mírou komfortu. Ve vytápění až dosud dominovalo podlahové topení společně s otopnými tělesy. S vyšší potřebou chlazení na trh pronikají stropní sálavé panely. Už je nevidíme jen v průmyslových objektech či skladovacích halách. Uplatňují se v kancelářských, kulturních i společenských objektech i sportovištích. Stávají se alternativou i pro moderní rezidenční bydlení. Důvod je prostý: stropní sálavé panely zvládají topit i chladit, tlumit hluk i svítit, a to efektivně, zdravě, komfortně, tiše, úsporně a navíc – esteticky.
Obr. 1: Hybridní kotel Bosch před zasláním do Bosny a Hercegoviny
25.3.2024Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Průmyslové kotle Bosch nabízejí specializovaná řešení procesního tepla pro výrobu vlnité lepenky po celém světě již mnoho desetiletí. Při výrobě tohoto produktu je potřeba mnoho páry mimo jiné i na její tvarování a přilnavost. Obecně výrobci řeší výběr paliva, ceny energie i klimatickou neutralitu. S technologiemi průmyslových kotlů Bosch v oblasti procesního tepla se nabízí vhodné řešení šetrné k životnímu prostředí. K dispozici je široká škála kotlů od výroby páry pomocí elektřiny, vodíkových kotlů až po hybridní systémy, a to vše s vysokou účinností.
11.3.2024Ing. Ján Klepáč, MGBM, Slovenský plynárenský a naftový zväz
Recenzovaný V příspěvku na mezinárodní konferenci Vykurovanie 2024 autor analyzoval situaci se zemním plynem na Slovensku včetně evropských souvislostí a dopady, které by totální a náhlý odklon od zemního plynu měl.
29.1.2024Ing. Viacheslav Shemelin, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Odborný Zvýšení cen energií povzbudilo trh se solárními tepelnými systémy. Ty se podílí na ochraně klimatu, na snižování závislosti na dovozu energií i ochranou před růstem cen energií. Malé systémy ztrácejí pozici. Posilování je naopak vidět u aplikací v průmyslu a CZT.
8.11.2023DANFOSS, s. r. o.
Nový „Smart Store“ bude fungovat jako testovací centrum společnosti Danfoss pro technologii energetické účinnosti. Očekává se, že „Inteligentní obchod“ bude přibližně o 50 % energeticky účinnější ve srovnání s typickým supermarketem s první generací chladicího systému CO2.
3.11.2023Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions rozšířila své portfolio vysoce kvalitních řešení pro vytápění a chlazení komerčních nebo průmyslových objektů. Portfolio zahrnuje vzduchem a vodou chlazené chladiče a tepelná čerpadla, fancoilové jednotky, tepelná čerpadla typu voda-voda a střešní jednotky.
Konference Průmyslová tepelná čerpadla, ročník 2022
26.10.2023Exergie Česká republika s.r.o.
Univerzální řešení pro dekarbonizaci neexistuje. Tepelná čerpadla jsou ale nejblíž,“ říká slogan konference Průmyslová tepelná čerpadla. A zve do Prahy na 29.–30. listopadu 2023 světové odborníky z oblasti vědy i průmyslu, aby v Česku ukázali, proč to tak je.
13.10.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Významné rozšíření vodíku jako nosiče energie se blíží. Trend podporuje nejen vývoj, ale již i tržní nabídka zařízení, která vodík vyrábí, stlačují, uskladňují a mění na potřebné energie. Velkou zásluhu má Bosch, který se soustředí na celý komplex prvků spojených s vodíkem.
Teplárna Malešice, foto © TZB-info
3.10.2023Energetický regulační úřad
Spotřeba tepla ze soustav zásobování klesala i ve druhém čtvrtletí, meziročně se snížila takřka o 5 %. Největší měrou se o to zasloužil sektor průmyslu, který odebral bezmála o 17 % tepla méně. Spotřeba domácností naopak o 2 % vzrostla. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy o provozu teplárenských soustav, kterou zpracoval Energetický regulační úřad (ERÚ).
16.9.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Průmyslové kotle značky Bosch mají letos číselně zajímavé jubileum. Uběhlo totiž 11 let od instalace prvního průmyslového kotle se značkou Bosch v červnu 2012. Jednalo se o univerzální parní kotel Bosch UL-S určený pro dodávku energie pro výrobní linku „Convenience Poultry Products“ dolnosaského výrobce lahůdek Allfein.
15.4.2023PBS Power Equipment s.r.o.
Firma PBS Power Equipment, tradiční český výrobce průmyslových hořáků a kotlů z Třebíče, prochází přelomovým obdobím. V polovině ledna došlo k uzavření akvizice, díky které se PBS Power Equipment stala součástí významné francouzské skupiny Babcock Wanson. Na třebíčskou firmu, která byla založena v roce 2007 a loni dosáhla obratu cca 200 milionů korun, čekají nové trhy i velké výzvy v podobě zvýšení nabídky produktů a služeb, ale také hledání vysoce kvalifikovaných pracovníků.
Panelové bytové domy © TZB-info
30.3.2023Energetický regulační úřad, tisková zpráva
Stejně jako plynem a elektřinou, i teplem se loni výrazně šetřilo. Spotřeba tepla ze soustav zásobování teplem meziročně klesla o 12 % a byla nejnižší za šest let, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) data eviduje. Celkem se v Česku v loňském roce spotřebovalo 74 PJ tepla, nejvíc tradičně v průmyslu a v domácnostech.
16.2.2023REHAU s.r.o.
Sdružení odběratelů tepla je efektivnější, hospodárnější a ekologičtější než řada jednotlivých systémů. Při budování větších sídelních celků se tak ukazuje zřízení místního zásobování jako racionální a udržitelné řešení. Nadnárodně působící společnost REHAU je v této oblasti jedničkou na trhu, zejména proto, že čerpá inspiraci po celém světě. Kromě zjevného produktového know-how může nabídnout rozsáhlé zkušenosti s projektováním i vlastní realizací.
11.1.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Cesta k plynové nezávislosti je elektrifikace. Průmyslová tepelná čerpadla umožňují využívat energii prostředí nejen při vytápění jednotlivých budov, ale i velkých podniků, obytných čtvrtí a celých měst. Jejich potenciálu a zkušenostem ze zahraničí se věnovala konference Průmyslová tepelná čerpadla 2022, kterou pořádala společnost Exergie.cz 30. listopadu 2022 v Brně.
1.11.2022UPONOR, s.r.o.
V případě zabezpečení příjemných vnitřních teplot v komplikovaném prostředí, jako jsou moderní budovy, je třeba zvolit inovativní řešení. Volba moderních systémů pro zabezpečení vnitřní teploty ve všech klimatických podmínkách narůstá a očekává se jejich spolehlivý provoz a vysoký komfort uživatelů.
1.11.2022UPONOR, s.r.o. (SK)
V prípade zabezpečenia príjemných vnútorných teplôt v komplikovanom prostredí, ako sú moderné budovy, je dôležité uplatniť inovatívne riešenie. Voľba moderných systémov pre zabezpečenie vnútornej teploty vo všetkých klimatických podmienkach narastá a očakáva sa ich spoľahlivá prevádzka a vysoký komfort užívateľov.

Partneři - Vytápění průmysl. objektů


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA



 
Reklama