Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápíme kapalnými palivy

LTO

Kapalná paliva se vyznačují vysokou energetickou hustotou umožňující vytvořit zásobu i na celou topnou sezónu. Jsou skladovatelná za běžných teplotních a tlakových podmínek.

Kapalná paliva mají základ v surové ropě, která je směsí různých látek. Z par ropy během její frakční destilace při teplotách okolo 240 až 300 °C kondenzuje tzv. lehký topný olej a při 340 až 400 °C kondenzuje těžký topný olej. Oleje se od sebe liší viskozitou, zápalnou teplotou, obsahem parafinů aj. a nyní i podílem z OZE.

Těžký topný olej se používá ve větších zdrojích tepla, kde není problém zvýšit jeho nižší viskozitu ohřevem a vyšší teplotu vzplanutí řešit konstrukcí hořáku.

Lehký topný olej je vlastnostmi podobný motorové naftě, a to umožňuje jednoduché využití i u malých zdrojů tepla v rodinném domě. Nejběžnější je topný olej EL s nízkým obsahem síry pod 0,005 % (hmotnostních) a aditivy, která zaručují skladovatelnost i více let. Vizuálně je červený a obsahuje chemický značkovač.

Již před přelomem tisíciletí se objevily topné oleje obsahující podíl vyrobený s využitím obnovitelných zdrojů energie. Aktuálním příkladem je topný olej EL Bio. Podle stáří olejového kotle se použitelný podíl OZE pohybuje mezi 5 až 10 %, u nových olejových kondenzačních kotlů i více.


Mohlo by vás zajímat


VÝROBA A SKLADOVÁNÍ VODÍKU. Zdroj: 2JCP
11.2.20242JCP
Strojírensko-inženýringová společnost 2JCP z Račič u Štětí se specializuje na cleantech technologie. Po úspěšné spolupráci se Siemens Energy na vodíkových elektrolyzérech teď vyvíjí se společností KEW Technology, podporovanou britskou vládou, modulární zařízení, které dokáže ze syntetického plynu z odpadu či biomasy separovat velmi čistý vodík, průmyslový vodík a CO2. Výroba prvního pilotního zařízení v Račicích začne ještě letos. 2JCP se tak stane průkopníkem technologie, která má velký potenciál dalšího průmyslového využití v zelených sektorech energetiky.
Požární zkouška v UCEEB, ČVUT v Praze. Zdroj: estav.tv
25.1.2024Ing. Josef Hodboď, Bc. Helena Weiserová
V českém rodinném domě lze mít nádrž na topný olej do 2 000 litrů, zatímco v německém rodinném domě se stejnou stavební konstrukcí může být nádrž o objemu až 5 000 litrů. Proto byla provedena zkouška, jejímž cílem je ověřit možnost sjednocení českých předpisů s německými.
22.12.2023redakce
Stabilita a bezpečnost topného oleje, optimalizace jeho nákupu do zásoby na rok i déle a v době nízké ceny, dlouhodobé zkušenosti, osvědčená technika a perspektiva opírající se o rostoucí podíl nefosilních topných olejů jsou argumenty, které nutí k zamyšlení. Chcete je znát podrobněji? Vyslechněte si odpovědi člověka, který se topnými oleji zabývá již desítky let.
21.9.2023NRG Group a.s.
Extra lehký topný olej je stále obestřen určitým tabu, vnímán značně předpojatě a dostupných informací o něm je málo. Skýtá v sobě přitom obrovský potenciál, zvláště v dnešní době energetické krize, kdy ceny rapidně stoupají a nejistota ohledně dodávek je veliká.
20.9.2023Asociace podniků topenářské techniky, APTT
Způsob transformace vytápění domácností státní správa komunikuje jen s vybranými neziskovými organizacemi, které mají stejný názor jako zainteresovaní státní úředníci,“ říká APTT. Dokládá to i odpovědí na otevřený dopis zaslaný premiérovi.
10.6.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Požární bezpečnost staveb je nedílnou součástí realizace projektů týkajících se extra lehkých topných olejů. Často přicházejí otázky týkající se nejen samotného zajištění bezpečnosti provozu, ale i dodržení platných norem a nařízení. Proto uzavíráme téma věnované využívání TOEL právě tímto tématem.
9.6.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Odvody spalin při využívání extra lehkých topných olejů jsou nedílnou součástí olejového hospodářství. Návrhy řešení spalinových cest s ohledem na současnou legislativu a způsoby čištění a revize se setkaly u posluchačů s velkým ohlasem.
5.6.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Na využití topného oleje EL byl zaměřen seminář, který organizovala společnost NRG Group, která jej dodává již přes 25 let. Ve spolupráci s portálem TZB-info bylo zaznamenáno všech šest přednášek, které můžete shlédnout na TZB-info.cz a estav.tv
14.4.2023TOMEGAS s.r.o.
Přehodnocování způsobu vytápění se s ohledem na současnou situaci nevyhnulo ani veřejným a obecním budovám. Stavby v tomto sektoru potřebují efektivní systém vytápění s vysokou účinností, nízkými náklady a komfortní obsluhou. V neposlední řade stojí pak i ekologie provozu, která je u veřejných budov nezbytná i z hlediska dotačních systémů. Zemní plyn byl v místech s přípojkou volba číslo jedna. Jeho neustále stoupající cena a obava z dostupnosti však v současnosti převažuje misky vah k volbě číslo dva – tedy ke kapalnému propanu.

Partner - Vytápíme kapalnými palivy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA 
 
Reklama