Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápíme plynem

plynový kotel

Plynové vytápění nabízí provozní komfort, dlouhodobé zkušenosti, velkou schopnost rychle měnit výkon, dostupnost, nízké emise škodlivých látek a vysokou účinnost. To vše při zachování příznivých investičních a provozních nákladů stojí za dlouhodobou oblibou využití plynných paliv pro vytápění a přípravu teplé vody.

Nejširší zastoupení má plyn metan, tj. zemní plyn a narůstá biometan. Stabilní zastoupení mají také propan a butan. Velká očekávání se vkládají do vodíku vyráběného s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů.

K cílenému využití hořlavých plynů poprvé došlo, podle některých pramenů, v Číně již v 10. století před našim letopočtem. Od počátku devatenáctého století se masově využíval svítiplyn, což je směs vodíku (cca 40 %), oxidu uhelnatého a metanu. Vodík tedy není novodobou alternativou.

Vysoká energetická hustota plynů umožňuje snadnou dopravu velkého množství energie. Pro zemní plyn a jeho směsi s biometanem či vodíkem jsou k dispozici zásobníky, které vyrovnávají sezónní výkyvy ve spotřebě na celostátní úrovni. Stupeň jejich naplnění určuje nejen česká, ale i evropská legislativa.

V regionech bez plynovodu lze k vytápění použít propan či směs propan-butan v jejich zkapalněné formě, dále zemní plyn zkapalněný (LNG) či vysoce stlačený (CNG).

V EU se plánuje postupný útlum využití zemního plynu. Část zemního plynu již začala být nahrazována biometanem. Pokud se rozběhne výroba vodíku, bez zásadních opatření nahradí 20 % zemního plynu. Využití plynové infrastruktury včetně plynových zdrojů tepla s rokem 2050 s velkou pravděpodobností neskončí.


Mohlo by vás zajímat


19.11.2024TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Proč mají pohádkovou rentabilitu státní investice zaplatit čeští zákazníci? A proč mají být vypláceny bonusy státním zaměstnancům za to, že přišli do práce, protože Net4Gas obdrží bonus, pokud bude dodržovat energetický zákon. Skryté zdanění energií přes nemravné zisky státních monopolů je podlé.
17.11.2024Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně
Recenzovaný Příspěvek pojednává o historii zdravotně technických instalací, tedy vnitřních vodovodů, kanalizací a odběrných plynových zařízení od nejstarších dob do roku 1948 a je zaměřen především na historii tohoto oboru na území bývalého Československa. Zabývá se také historií instalatérského řemesla, dobovými právními předpisy, technickými normami a odbornou literaturou na území bývalého Československa.
12.11.2024Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Vytopený a nefunkční kotel nebo tepelné čerpadlo pořízené z dotací, co teď? Dotovaný projekt sebrala voda, rada pro starosty. Co se chystá na rok 2025? Rozhovor s Ing. Petrem Valdmanem, ředitelem SFŽP.
8.11.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Nespokojenost některých provozovatelů tepelných čerpadel neznamená, že jsou špatná. Je to především důkaz neznalostí. Pokud se laici nechají klamat, požadované parametry si smluvně nepojistí, je „zaděláno“ na problém. Částečná náprava možná někdy je.
7.11.2024Český plynárenský svaz, FeedIT.cz
30. ročník Podzimní plynárenské konference proběhl 22. až 23. října 2024 v kongresovém sále Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Od plynárenství se očekává, že z velké části nahradí uhlí a vykryje mezery mezi schopnostmi obnovitelných zdrojů energie.
5.11.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Plynové kogenerační jednotky KGJ ideálně zapadají do koncepce přechodu k obnovitelným zdrojům energie. To je jedno z hlavních poselství konference Dny kogenerace 2024 zaměřené na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla KVET.
Foto © Photocreo Bednarek, stock.adobe.com
28.10.2024redakce
Zásobníky na zemní plyn jsou téměř plné a budoucnost je kryta smlouvami na 5 let i více. Mezi perspektivní způsoby využití plynu nepatří jen kotle, ale i plynové kogenerační jednotky a plynová tepelná čerpadla. Prosazují se i bez dotací.

Partneři - Vytápíme plynem


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama