Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výměny kotlů


logo Norway grants, SFŽP

Zákaz provozu kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2 a bez stanovené třídy vyplynul z nutnosti snižování emisí, zvyšování účinnosti a snižování energetické náročnosti lokálního vytápění a je opřen o zákon. Kotlíkové dotace a částečně i Nová zelená úsporám významně pomohly nastartovat proces jak povinné výměny neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností, kterých k 31.12.2021 bylo stále v provozu přibližně 300 tisíc, tak i jiných, již zastaralých zdrojů.

Původní termín byl 1. září 2022, do kterého si museli provozovatelé mimo rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci zajistit výměnu nevyhovujícícho kotle. Pro kotle provozováné v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci byl termín změněn a kotle lze provozovat do prodlouženého termínu 31. srpna 2024.

Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, v §17 odst. (1) písm. g) o zákazu provozu nevyhovujících kotlů na pevná paliva uvádí:
„Provozovatel stacionárního zdroje je povinen provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu.“

Jak poznám, že se zákaz provozu týká mého zdroje tepla?
Mám zdroj na pevná paliva do příkonu 300 kW a vytápím objekt/dům teplovodní otopnou soustavou (radiátory, podlahové vytápění).

Mám kotel nebo lokální topidlo? Zákaz platí pouze pro kotle. Je to dáno definicí „zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace“. Kotel „topí“ pouze do vody, lokální topidlo má přitápět také místnost, ve které je umístěno. Zpravidla má skleněná dvířka nebo plotnu na vaření.

Musí být jednoznačně prokazatelné, že můj zdroj je zařazen do třídy 3, 4 nebo 5 (třídu najdeme na výrobním štítku, splnění podmínek ekodesignu nikoliv). Kotel vyrobený „na koleně“ či kotel vyrobený před rokem 2000 má smůlu, i kdyby byl sebelepší. Stejně tak kotel, který má na výrobním štítku třídu 1 nebo 2 podle ČSN EN 303-5.

Musím to prokázat Dokladem o kontrole kotle. Každý kotel na pevná paliva do příkonu 300 kW musí projít jednou za 36 měsíců povinnou kontrolou. Vyškolený technik do dokladu o kontrole musí napsat, zda lze kotel provozovat i po 1.9.2022 a provozovatel kotle to musí tímto dokladem případně prokázat.

Je jedno, zda jsem občan, či firma. Zákon hovoří o provozovateli spalovacího zdroje a nezajímá jej status provozovatele. Platí pravidlo - je důležité, co vychází z komína, ne od koho to vychází. Novelou zákona o ochraně obvzduší v roce 2022 byl o dva roky prodloužen termín na výměnu pro kotle provozované v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci.

Pokud musím zdroj vyměnit, pečlivě zvažuji, čím ho nahradím. V dnešní turbulentní době není jednoduché zvolit nový zdroj, jehož provoz bude z dlouhodobého hlediska ekonomický a spolehlivý z technického hlediska.

Na závěr rada nejdůležitější:
Nespoléhejte na to, že se nic nestane, když nevyměníte nevyhovující kotel. Doba se mění, napětí okolo klimatické změny se mění v hysterii! A těch, kteří budou ctít povinnost ohlásit nedodržení lhůty pro výměnu, přibývá.

Potřebuji poradit

Přečtěte si také Vlhkost palivového dřeva ovlivňuje emise z kotle. Instruktážní film TZB-info Přečíst článek

Mohlo by vás zajímat


21.11.2024NRG Group a.s.
Na vytápění topným olejem lidé oceňují příznivou výši a stabilitu nákladů nepodléhajících současným překotným změnám. Nové zákazníky oslovuje i komfort při nízké pořizovací ceně. Těm, kteří jsou nespokojeni s tepelným čerpadlem, nabízí olej řešení.
19.11.2024Asociace podniků topenářské techniky
Asociace podniků topenářské techniky vydala 14. listopadu tiskovou zprávu, ve které se ostře vymezila proti masivnímu šíření dezinformací o chystaném zákazu spalování dřeva a dřevních paliv.
12.11.2024Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Vytopený a nefunkční kotel nebo tepelné čerpadlo pořízené z dotací, co teď? Dotovaný projekt sebrala voda, rada pro starosty. Co se chystá na rok 2025? Rozhovor s Ing. Petrem Valdmanem, ředitelem SFŽP.
19.9.2024Ing. Zdeněk Lyčka
Oproti kotlíkovým dotacím se v programu NZÚ Light, primárně určeného pro sociálně slabší domácnosti, rozšířilo spektrum zdrojů tepla, na jejichž výměnu lze žádat o dotaci, naopak byla snížena maximální výše dotace.
13.9.2024Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Na začátku září nastaly změny v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám a úpravami prošel i program Nová zelená úsporám Light. Ten je určený seniorům i nízkopříjmovým domácnostem a nově přináší podporu na tepelná čerpadla při výměně starých kotlů na plyn a tuhá paliva. Komu a odkdy hrozí udělení pokuty za starý kotel? A s jak vysokou podporou můžete počítat v případě pořízení tepelného čerpadla z upravených dotačních programů NZÚ a NZÚ Light?
Ministr životního prostředí Petr Hladík. Zdroj: estav.tv
30.8.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Podmínky dotačních programů NZÚ a NZÚ Light se od září mění. Proč se mění, jak moc, zda končí kotlíkové dotace, proč nejsou podpořeny plynové kondenzační kotle, proč dotace na výměny kotlů na uhlí a dokonce i na kamna? Odpovědi jsou v sestřihu z tiskové konference MŽP a SFŽP ČR.
Tim Hilpert, nový generální ředitel společnosti Woltair
24.8.2024Woltair
Woltair, digitální platforma pro transformaci evropského vytápění, má ode dneška nového generálního ředitele. Tim Hilpert povede čtyři země, ve kterých tento energeticko-technologický startup působí. Vít Javůrek, který od února 2024 vedl společnost Woltair jako dočasný generální ředitel, bude i nadále součástí týmu vrcholového vedení jako ředitel pro strategii.
23.8.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
I vlastníci starších rodinných domů mohou využívat výhod a komfortu, které přinášejí tepelná čerpadla, a to bez větších rekonstrukcí. Čím více tepla je potřeba k vytopení domu, tím více se instalace čerpadla vyplatí. V České republice je stále mnoho starších rodinných domů, které k vytápění používají kotle na ekologicky náročná tuhá paliva nebo kotle na elektřinu. Přitom existuje efektivnější a ekologičtější alternativa – tepelné čerpadlo. Toto moderní, účinnější a ekologicky šetrnější zařízení lze navíc snadno instalovat i do starších domů s tradiční otopnou soustavou, která využívá silné trubky a litinové radiátory s velkým objemem vody.
19.8.2024Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Od 1. září startuje nová výzva dotačního programu NZÚ Light pro nízkopříjmové domácnosti na výměnu kotlů. Setkání je neformální příležitostí pro dotazy a připomínky k této výzvě i k dalším dotačním titulům.
© Adobestock
18.7.2024redakce
V rozhovoru pro server Euractiv.cz Michal Čejka, odborník na úsporné stavebnictví a konzultant Centra pasivního domu, diskutoval o evropské zelené politice a její implementaci v České republice. Čejka zdůrazňuje důležitost konkrétních kroků a systémových změn k dosažení dlouhodobých cílů dekarbonizace do roku 2050.
9.7.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Možnost čerpat dotace na starý kotel za výhodnějších podmínek se pomalu blíží ke konci. Příjem žádostí bude ukončen ke konci letních prázdnin, tedy 31. srpna 2024. Majitelé bytů, rodinných domů a staveb určených pro rodinnou rekreaci tak mají na výměnu nejstarších a nejméně ekologických kotlů, tedy kotlů s emisní třídou 1 a 2, posledních pár týdnů. Ušetřit je přitom možné až několik desítek tisíc korun. A to není vše. Od 1. září se zároveň mění celková podoba dotací na výměnu kotlů.

Dodavatelé pro výměny kotlů


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA



 
 
Reklama