Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Legislativa

„Vždy je to o tom, že vyměňujeme kotel 1. a 2. emisní třídy nebo tzv. noname třídy na tuhá paliva za nový nízkoemisní kotel“, řekl v rozhovoru pro TZB-info ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

 • Základní legislativou spojenou s výměnou kotlů na pevná paliva je zákon o ochraně ovzduší a na něj navazující prováděcí předpisy.
  Novela zákona na ochranu ovzduší je účinná od 1. září 2018 a změnila požadavky pro uvádění lokálních topidel na pevná paliva na trh, platí pro ně požadavky na emise CO 1500 mg/m3 a kontrolovány mají být stacionární spalovací zdroje na pevná paliva napojené na teplovodní otopnou soustavu o celkovém jmenovitém příkonu zdroje od 10 až 300 kW včetně.

 • Provozu spalovacích zdrojů se úzce týká také zákon o požární ochraně, a to v souvislosti s provozem spalinových cest (komíny).
  Již osmnáctá novela zákona o požární ochraně je účinná od 1. srpna 2017. Zásadním způsobem změnila požadavky na provozování činností se zvýšeným a s vysokým požárním nebezpečím a stanovila za jejich neplnění stanovuje významný postih – pokutu až do výše 10 000 000 Kč.

 • Instalací nových obnovitelných zdrojů energie se týká také zákon o hospodaření energií.
  Vláda aktuálně jedná o návrhu novely zákona o hospodaření energií, který předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu. Legislativní úprava by podle návrhu ministerstva především měla uvést do souladu evropskou a národní legislativu o energetické účinnosti.
  Celé znění zákona s vyznačením možných změn i další dokumenty jsou ke stažení na webu poslanecké sněmovny. Sledujeme další vývoj a budeme vás informovat.

K tématu

DALŠÍ KAPITOLY TÉMATU VÝMĚNY KOTLŮ:
 • Úvodní část – do kdy je čas na výměnu kotle, obsah tématu, odborný garant
 • Jak na výměnu - jak poznat zda je výměna nutná, základní požadavky pro nový zdroj
 • Zdroje tepla - za co vyměnit starý kotel, odkazy na informace k jednotlivým zdrojům
 • Kontroly kotlů - povinné kontroly teplovodních kotlů na pevná paliva podle platné legislativy
 • Kotlíkové dotace – dotace sledujeme od spuštění v r. 2015, proto zde najdete poslední aktuality i historii
 • Potřebuji poradit – stránka, kde vytváříme prostor pro dotazy a rady
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Výměny kotlů – nové téma na TZB-info

19.3.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Termín povinných výměn kotlů třídy 1 a 2 na pevná paliva se blíží. Proto TZB-info soustředí potřebné informace do společného tématu s cílem pomoci a ulehčit rozhodování.
© megakunstfoto - Fotolia.com

Kdo smí instalovat vybraná, státem dotovaná zařízení, vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů?

23.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Vybraná, státem dotovaná zařízení využívající OZE smí instalovat jen fyzické osoby s osvědčením o profesní kvalifikaci. Potvrzujícím dokladem je osvědčení, kterým se musí řemeslník prokázat investorovi. Osvědčení je nepřenosné, což garantuje i spojení s rodným číslem.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 28.02.2019 11:55
© Fotolia.com

Výměna kotlů: od uhlí ke dřevu

21.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Přechod z ručně přikládaného kotle na hnědé uhlí na zplyňovací kotel na dřevo je z pohledu provozních nákladů neutrální. Nový kotel na uhlí si musí zájemce zaplatit v plné ceně. Nový kotel na dřevo lze získat v rámci Kotlíkových dotací téměř zdarma.
IIustrační obrázek, vytápění dřevem a peletami, zdroj Havas PR Prague

37 % majitelů domů a chalup uvažovalo v r. 2018 o vytápění peletami, procento dále roste

16.2.2019 | redakce podle tiskové zprávy
Peletami topí už asi 30 tisíc domácností. A stále více lidí je jako topivo zvažuje. Podle průzkumu agentury STEM/MARK o nich totiž loni uvažovalo 37 % majitelů domů a chalup, letos už je to skoro polovina dotázaných.

Obce mohou zakázat provoz kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale i lokálních topidel

10.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Nikoliv ministerstvo, ale každá obec má právo ve zvolené lokalitě zakázat spalování vybraného druhu pevného paliva, jak vyplývá ze zákona schváleného poslaneckou sněmovnou ČR.

Pohledem znalce: Jak poznám, že svůj kotel na pevná paliva nesmím provozovat od září 2022?

5.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
V provozu je asi 300 tisíc kotlů na pevná paliva, které mají být od září 2022 vyřazeny z provozu. Jak takový kotel poznat?

Mohou obce zakázat provoz kotlů a lokálních topidel na pevná paliva?

4.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Obce mohou zakázat provoz lokálních topidel na pevná paliva ve vybraných lokalitách již dnes, ale MŽP nepočítá s tím, že by mělo jít o celoplošné opatření.

Jakých spalovacích zdrojů se týká povinná výměna?

3.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Provozujete kotel na pevná paliva? Pak by vás mělo zajímat, jak legislativa definuje kotle, které budou vyřazeny z provozu od září 2022.

Témata 2019

Partneři - Výměny kotlů

CAD a BIM knihovny

Odborný garant