Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápíme pevnými palivy

dřevěné pelety

České domácnosti využívají pro vytápění, přípravu teplé vody, či vaření minimálně 700 tisíc kotlů a 500 tisíc kamen, krbů a sporáků na pevná paliva. I když neustále sílí tlaky na náhradu pevných paliv v domácnostech jinými zdroji tepla, je zřejmé, že v dohledné budoucnosti budou mít v tomto energetickém sektoru pevná paliva stále své nezanedbatelné (pevné) místo. Díky legislativnímu tlaku, ale i stále se zvyšujícímu obecnému podvědomí o nutnosti ochrany životního prostředí, lze v sektoru lokálního vytápění domácností již nějakou dobu pozorovat ústup od spalování uhlí. Statistické údaje naopak potvrzují neustálý nárůst zájmu o spalování biomasy.


Mohlo by vás zajímat


Ministr životního prostředí Petr Hladík. Zdroj: estav.tv
30.8.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Podmínky dotačních programů NZÚ a NZÚ Light se od září mění. Proč se mění, jak moc, zda končí kotlíkové dotace, proč nejsou podpořeny plynové kondenzační kotle, proč dotace na výměny kotlů na uhlí a dokonce i na kamna? Odpovědi jsou v sestřihu z tiskové konference MŽP a SFŽP ČR.
Zdroj: Petr Kratochvíl/Needpix
15.8.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Solární energie představuje levný a účinný způsob zušlechťování paliv, jako je dřevní biomasa, tuhá alternativní paliva nebo digestát vznikající při provozu bioplynových stanic nebo čistíren odpadních vod. S jejím využitím je možné dosáhnout snížení spotřeby paliva, prodloužení životnosti spalovací technologie a snížení množství emisí škodlivin.
1.7.2024prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., Ing. Monika Doležalová, Ing. Pavel Klika, Ph.D.
Recenzovaný Dochované podrobné údaje o spotřebě otopu (koksu) pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody funkcionalistického bytového domu z 30. let vedly k myšlence porovnat energetickou náročnost těchto domů v době jejich výstavby se současností a sledovat, jak se projevují modernizační zásahy jak do otopné soustavy, tak do vlastní konstrukce bytového domu, a tyto modernizační zásahy kvantifikovat.
25.6.2024Redakčně upraveno podle tiskové zprávy MŽP
Dne 24. června vyhlásil ministr životního prostředí Petr Hladík nové parametry dotačních programů Nová zelená úsporám NZÚ a NZÚ Light platné od 1. září 2024. Zahrnuty budou i kotle na uhlí, topný olej, elektrické vytápění.
Foto © Sandra Knopp, Fotolia.com
30.5.2024Ing. Zdeněk Lyčka
Od září 2024 budou pokračovat dotace na výměnu kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale nově přibydou dotace na výměnu všech kotlů spalujících uhlí bez ohledu na třídu.
1.5.2024Ing. Zdeněk Lyčka
Jedním ze zásadních ustanovení zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 bylo zavedení zákazu provozování teplovodních kotlů na pevná paliva nižších tříd než 3 od září 2022 (dále jen nevyhovující kotle). Pro domácnosti byla lhůta prodloužena do září 2024.
27.4.2024redakce s využitím TZ Evropa v datech
Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v 7 evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí.
20.4.2024Česká peleta, z.s.p.o.
Od letošního září si nesmíte zatopit v žádném starém kotli na pevná paliva, který spadá do 1. nebo 2. emisní třídy. Přitom je jich v provozu ještě 150 000. Ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč. Jak budou probíhat kontroly? A proč Češi na výměny kašlou?

Partneři - Vytápíme pevnými palivy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA



 
 
Reklama