Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám

kotel

Kotlíkové dotace podporují výměnu emisně nevyhovujících kotlů v rodinných domech a trvale obývaných rekreačních objektech. Domácnosti s nízkými příjmy – zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – mohou získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva. V současné vlně kotlíkových dotací se žádosti podávají od 1. ledna 2021. V průběhu roku 2023 bude vyhlášena další vlna. Zásadní je, že maximálně do konce srpna 2024 mohou být provozovány kotle třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy a kotlíkové dotace tak umožňují urychlit jejich výměnu.

Širší možnosti pro získání dotace nabízí dotační program Nová zelená úsporám. A to nejen na výměnu kotlů třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy, ale i kotlů na topné oleje a elektrické vytápění. Perspektivní a dotované je využití dřevní biomasy, plynu, elektřiny prostřednictvím tepelných čerpadel, sluneční energie, zpětné získávání tepla při větrání a z odpadní vody a také pro napojení na účinnou soustavu zásobování tepelnou energií. Program je možné využít jak v rodinných domech, tak v bytových domech. V bytových domech je podporováno i využití plynových tepelných čerpadel a kogenerační výroba tepla a elektřiny.
Připravovanou novinkou bude dotace na výměnu starých plynových kotlů. Vyhlášení podmínek se předpokládá v létě 2023.

Rozdíly mezi kotlíkovými dotacemi a Nová zelená úsporám

Mohlo by vás zajímat


22.9.2023redakce
Cesta k efektivnímu provozu tepelného čerpadla vyžaduje spolupráci budoucího provozovatele a odborníka. Odborník má určit, co je možné a provozovatel to má respektovat.
Tepelná čerpadla Kensol. Zdroj: Frankensolar Eastern Europe s.r.o.
19.9.2023Frankensolar
Společnost Frankensolar Eastern Europe s.r.o. na veletrhu FOR ARCH představí novou značku tepelných čerpadel KENSOL a modulární domy KENO Home.
Zdroj: OPOP
10.8.2023OPOP s.r.o.
O tom, že je vytápění pevnými palivy trvale výhodné, není pochyb. Někoho však může odrazovat manuální přikládání kusového dřeva. Víte, že si od přikládání můžete na čas úplně odpočinout a spolehnout se na automatický provoz? Takové řešení zajistí kombinovaný kotel na dřevo a pelety od českého výrobce OPOP.
11.7.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Ohlášené změny v programu Nová zelená úsporám se týkají také podpory novostaveb s velmi nízkou energetickou náročností. Je to jedna z mála oblastí, kde se od září v případě rodinných domů podpora zúží, a to tak, že bude podporována jen energeticky nejúspornější varianta ze třech, které se podporovaly do konce června. Řada dílčích změn je ale v detailech.
logo Nová zelená úsporám
29.5.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo detaily zářijových změn v programu Nová zelená úsporám a její varianty Light. Podpora bytových domů bude rozdělena na tři výzvy podle vlastníka domu. V programu budou zvýhodněny nízkopříjmové domácnosti. Zavede se podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Veškeré dotace Nová zelená úsporám budou nabízet bonifikaci 10 % pro znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP). Pro získání dotace nebude třeba dokládat faktury.
26.5.2023Ing. Zdeněk Lyčka
Recenzovaný Porovnání výpočtu objemu akumulačního zásobníku ke kotlům s ručním přikládáním dřeva v rodinném domě podle kritérií dotačních programů a normy ČSN EN 303-5 ukazuje na poměrnou shodu, respektive přijatelnost použití obou způsobů. Norma poskytuje minimální hodnotu. V praxi se výsledný objem zpravidla skládá ze dvou zásobníků.
6.4.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


Reklama

VIDEA 
 
Reklama