Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám

kotel

Kotlíkové dotace podporují výměnu emisně nevyhovujících kotlů v rodinných domech a trvale obývaných rekreačních objektech za moderní zdroje tepla. Podle podmínek vyhlášených v září 2021, s předpokládaných zahájením příjmu žádostí v prvním čtvrtletí 2022, se Kotlíkové dotace dělí na domácnosti nízkopříjmové a ostatní s odlišnou výší dotace.

Zásadní je, že maximálně do konce srpna 2022 lze podat žádost o dotaci na výměnu kotlů třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy, neboť pro tyto kotle platí od 1. září 2022 zákaz provozu.

Širší možnosti pro získání dotace nabízí od října 2021 dotační program Nová zelená úsporám. A to nejen na výměnu kotlů třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy, ale i kotlů na topné oleje a elektrické vytápění. Perspektivní a dotované je využití dřevní biomasy, plynu, elektřiny prosřednictvím tepelných čerpadel, sluneční energie, zpětné získávání tepla při větrání a z odpadní vody a také pro napojení na účinnou soustavu zásobování tepelnou energií. Program je možné využít jak v rodinných domech, tak v bytových domech. V bytových domech je podporováno i využití plynových tepelných čerpadel a kogenerační výroba tepla a elektřiny.

ROZDÍLY MEZI KOTLÍKOVÝMI DOTACEMI A NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM

Mohlo by vás zajímat


8.9.2022redakce
Kotle jsou beznadějně vyprodané. Zájemci si je tak se štěstím budou od některých výrobců moci objednat alespoň na příští sezonu. Jiní ovšem mají zamluvenou celou výrobní kapacitu na příští rok. Ještě horší to ale je s montáží zakoupeného výrobku.
24.8.2022OPOP, spol. s r.o.
Zájem o kotle na biomasu je v posledních měsících enormní a je jasné, že poptávka zákazníků jen tak neopadne. Kotle na dřevo jsou jasnou volbou pro ty, kdo preferují dlouhodobě výhodné a ekologické palivo.
24.6.2022Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC), Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Nová SMOKEMANova videa o Desateru správného topiče spatřila světlo světa a byla „vypuštěna“ do virtuálního světa. Jak to celé probíhalo, chcete nahlédnout pod pokličku?
17.6.2022Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC), Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Zjednodušeně řečeno: „jen“ čtyři základní faktory zásadně ovlivní to, co jde z našeho komína, pokud domácnost vytápíme pevnými palivy. Jde o to, do čeho to dáváme, co tam dáváme, kdo to tam dává, a jak se o zařízení stará.
9.6.2022Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC), Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Nejlevnější je ta energie, kterou nespotřebujeme. Pokud nebudeme řádně větrat, budeme mít co do činění s plísněmi. Nestačí vzduch „jen“ čistý (např. čističky vzduchu), ale i čerstvý, se správnou koncentrací oxidu uhličitého a vlhkosti.
30.5.2022ENBRA, a.s.
Posunutí termínu zákazu používání neekologických kotlů na tuhá paliva je podle prodejců otopné techniky jen odkladem nevyhnutelného problému. Kotle stále zbývá vyměnit ve čtvrt milionu domácností, aktuální prodeje přitom naznačují, že výměna se do 1. září 2024 dotkne jen části z nich. Důvodem je aktuální nedostupnost nových zařízení i váhavý přístup uživatelů. Ti vnímají nejistotu u dodávek plynu, zároveň kvůli zdražování více zvažují své výdaje. Všichni navíc i přes vypsané dotační tituly na příspěvek na nový zdroj tepla nedosáhnou.
27.5.2022Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC), Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Typ spalovacího zařízení zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu spalování, tedy emise znečišťujících látek, a míru využití energie z paliva.
7.5.2022ENBRA, a.s.
Poptávka po tepelných čerpadlech rostla v tuzemsku posledních deseti letech v průměru o 5 až 8 procent. Kvůli strachu uživatelů z nedostatku plynu či zvýšení dotací na toto řešení však v letošním roce poptávka roste výrazně více, a to o zhruba 50 procent.
22.3.2022Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Úspěch tepelných čerpadel ve Švýcarsku přispěl k jejich výrobě i v bývalém Československu. Ambiciózního úkolu se jako pionýři této techniky měly zhostit podniky Calex Zlaté Moravce, Frigera Kolín, ČKD Choceň a ČKD Kompresory.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA 
 
Reklama