Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám

kotel

Kotlíkové dotace podporují výměnu emisně nevyhovujících kotlů v rodinných domech a trvale obývaných rekreačních objektech. Domácnosti s nízkými příjmy – zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – mohou získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva. V současné vlně kotlíkových dotací se žádosti podávají od 1. ledna 2021. V průběhu roku 2023 bude vyhlášena další vlna. Zásadní je, že maximálně do konce srpna 2024 mohou být provozovány kotle třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy a kotlíkové dotace tak umožňují urychlit jejich výměnu.

Širší možnosti pro získání dotace nabízí dotační program Nová zelená úsporám. A to nejen na výměnu kotlů třídy 1, 2 nebo bez uvedení třídy, ale i kotlů na topné oleje a elektrické vytápění. Perspektivní a dotované je využití dřevní biomasy, plynu, elektřiny prostřednictvím tepelných čerpadel, sluneční energie, zpětné získávání tepla při větrání a z odpadní vody a také pro napojení na účinnou soustavu zásobování tepelnou energií. Program je možné využít jak v rodinných domech, tak v bytových domech. V bytových domech je podporováno i využití plynových tepelných čerpadel a kogenerační výroba tepla a elektřiny.
Připravovanou novinkou bude dotace na výměnu starých plynových kotlů. Vyhlášení podmínek se předpokládá v létě 2023.

Rozdíly mezi kotlíkovými dotacemi a Nová zelená úsporám

Mohlo by vás zajímat


© Adobestock
18.7.2024redakce
V rozhovoru pro server Euractiv.cz Michal Čejka, odborník na úsporné stavebnictví a konzultant Centra pasivního domu, diskutoval o evropské zelené politice a její implementaci v České republice. Čejka zdůrazňuje důležitost konkrétních kroků a systémových změn k dosažení dlouhodobých cílů dekarbonizace do roku 2050.
Ministr životního prostředí Petr Hladík. Zdroj: estav.tv
16.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Podmínky dotačních programů NZÚ a NZÚ Light se od září mění. Proč se mění, jak moc, zda končí kotlíkové dotace, proč nejsou podpořeny plynové kondenzační kotle, proč dotace na výměny kotlů na uhlí a dokonce i na kamna? Odpovědi jsou v sestřihu z tiskové konference MŽP a SFŽP ČR.
9.7.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Možnost čerpat dotace na starý kotel za výhodnějších podmínek se pomalu blíží ke konci. Příjem žádostí bude ukončen ke konci letních prázdnin, tedy 31. srpna 2024. Majitelé bytů, rodinných domů a staveb určených pro rodinnou rekreaci tak mají na výměnu nejstarších a nejméně ekologických kotlů, tedy kotlů s emisní třídou 1 a 2, posledních pár týdnů. Ušetřit je přitom možné až několik desítek tisíc korun. A to není vše. Od 1. září se zároveň mění celková podoba dotací na výměnu kotlů.
25.6.2024Redakčně upraveno podle tiskové zprávy MŽP
Dne 24. června vyhlásil ministr životního prostředí Petr Hladík nové parametry dotačních programů Nová zelená úsporám NZÚ a NZÚ Light platné od 1. září 2024. Zahrnuty budou i kotle na uhlí, topný olej, elektrické vytápění.
15.6.2024S-Power Energies, s.r.o.
V poslední době se zvyšuje poptávka po malých fotovoltaických elektrárnách na balkony bytových domů. Je to logické, ceny energií rostou, a tak už na penězích poznáte i malé zmenšení spotřeby elektřiny v bytě. Fotovoltaika už dávno není jen pro obyvatele rodinných domů, ale s jejím umisťováním na balkony bychom byli opatrní. Proč?
7.6.2024Martin Kubín, redakce
Ministerstvo životního prostředí představilo nové podmínky a parametry, které budou od června letošního roku platit pro rekonstrukce bydlení. Protože finanční zdroje stávajícího programu byly 22. května vyčerpány, byl příjem žádostí pozastaven. Opět otevřen bude v aktualizované podobě 25. června s alokovanou částkou 3 miliardy korun.
1.6.2024MŽP, SFŽP ČR
Od června 2024 začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dostanou nově žadatelé až čtvrt milionu korun na zateplení domu a podpora přesněji cílí na nejzranitelnější domácnosti. Program Oprav dům po babičce s více než 50% podporou na komplexní renovace domů zmírní požadavek na vlastnictví pouze jedné nemovitosti a bude tak nově dostupný pro více domácností.
31.5.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Míra inflace, vyšší DPH, cena vstupů či zvýšení regulačních poplatků. To vše přímo ovlivňuje cenu tepla, která má v posledních měsících opět rostoucí tendenci. Pro majitelé rodinných a bytových domů však nemusí být jediným řešením další omezování spotřeby. Významně pomůže také volba moderního zdroje tepla – tepelného čerpadla.
Foto © Sandra Knopp, Fotolia.com
30.5.2024Ing. Zdeněk Lyčka
Od září 2024 budou pokračovat dotace na výměnu kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale nově přibydou dotace na výměnu všech kotlů spalujících uhlí bez ohledu na třídu.
26.5.2024Martin Kubín, redakce
Program Nová zelená úsporám Light, který byl spuštěn v lednu 2023, zaznamenal od svého začátku mimořádný úspěch. O vyhrazených 9 miliard korun na rychle a snadno realizovatelné renovace rodinných domů si již požádalo 79 tisíc domácností. Aktuálně je však pozastaven.
Příprava na rekonstrukci. Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny
23.4.2024Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
Dotace od státu na zelené rekonstrukce mohou pokrýt až polovinu celkových nákladů. Na druhou polovinu lze využít zvýhodněné úvěry od stavebních spořitelen. Stavební spořitelna České spořitelny nově nabízí úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou.
20.4.2024Česká peleta, z.s.p.o.
Od letošního září si nesmíte zatopit v žádném starém kotli na pevná paliva, který spadá do 1. nebo 2. emisní třídy. Přitom je jich v provozu ještě 150 000. Ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč. Jak budou probíhat kontroly? A proč Češi na výměny kašlou?
5.4.2024Wienerberger s.r.o.
V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál. Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
Kombinovaný kotel na dřevo a pelety BLAZE GREEN COMBI, nejuniverzálnější kotel na trhu
25.3.2024redakce
Podle odhadů je v Česku stále asi 150 tisíc zastaralých kotlů. Zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy vstoupí v platnost 1. září 2024. Výměny kotlů se financují už několik let ze dvou dotačních programů.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA 
 
Reklama