Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrické vytápění

elektrické vytápění

Elektrické vytápění má nemalý počet příznivců. Každý dům má přípojku elektřiny a výkon elektrického vytápění se snadno, rychle a přesně reguluje. Ve své nejjednodušší formě přímotopných elektrických topidel v místnostech je instalačně velmi jednoduché. I forma přeměny elektrické energie na tepelnou prostřednictvím topných kabelů, rohoží, fólií, případně v elektrokotli s rozvodem tepla otopnou vodou nevyžaduje mimořádné instalační nároky. V součtu investičních a servisních nákladů jde o nejméně nákladný způsob. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady dané vyšší cenou elektrické energie. Proto se nejvíce uplatňuje v nízkoenergetických domech, kde jsou jiné způsoby investičně násobně náročnější.

Elektrické vytápění v novostavbách

Využití elektrického vytápění je v novostavbách podmíněno splněním legislativou daných kritérií energetické náročnosti budov. To znamená stavět domy nejen s velmi nízkými tepelnými ztrátami, ale i s určitým podílem využití obnovitelných zdrojů, mimo jejich podíl v elektřině odebírané z rozvodné sítě a také s využitím zpětného získávání tepla při větrání. Detailně tuto problematiku definuje od 1. 9. 2020 účinná vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.

Teplovodní elektrické vytápění

Teplovodní forma elektrického vytápění umožňuje snadný přechod na jiný zdroj energie, pokud je výhodnější. Zdrojem tepla je v tomto případě elektrokotel, který může být v případě zájmu na snížení spotřeby elektřiny nahrazen tepelným čerpadlem nebo i jiným zdrojem tepla, například kotlem na spalování dřevní hmoty. Pokud tepelné čerpadlo umí vytápět i chladit, pak může stejná soustava řešit i potřebu chlazení vnitřního prostředí. Nicméně tepelné čerpadlo se s ohledem na to, že největší část jím produkované tepelné energie odebírá přírodnímu prostředí, do elektrického vytápění obvykle nezařazuje. To dokazují i podmínky podpůrných dotačních programů Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám.

Historie a přednosti elektrického vytápění

Mohlo by vás zajímat


27.12.2022ENBRA, a.s.
V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy pak roste zájem i o dálkově odečitatelná měřidla. Ten by měl pokračovat i v příštím roce, naopak u tepelných čerpadel odborníci v příštích měsících čekají vystřízlivění uživatelů.
17.11.2022FENIX Trading s.r.o.
Nový elektrický konvektor je vybaven digitálním programovatelným termostatem, jeho součástí je digitální displej a řídící jednotka s týdenním programem.
9.11.2022redakce
Když se dnes řekne dům s elektrickou podlahovkou a elektromobilem, jednou z prvních asociací nejspíš bude astronomický účet za elektřinu. Ten lze ale s pomocí správných technologií v létě úplně vynulovat a v zimě výrazně snížit. Jak to probíhá? Zeptali jsme se Cyrila Svozila staršího, ředitele společnosti Fenix Group.
Výrobní areál FENIX se nachází v samém srdci jesenických hor.
2.11.2022FENIX Trading s.r.o.
Článek hodnotí elektrické sálavé vytápění z pohledu spotřeby energie u výrobních a skladových provozů. Cílem je prostřednictvím reálného výrobního závodu nastavit orientační referenční hodnoty spotřeby pro obdobný typ budov.
8.10.2022Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Domácí baterie umožňuje významně snížit až vynulovat účty za elektřinu. A to i v dnešní době extrémně vysokých cen. Jak takové řešení funguje v praxi? Zeptali jsme se Cyrila Svozila mladšího, ředitele společnosti AERS.
28.9.2022Ing. Jan Schindler, redakce
Energetická krize vyčerpá finanční úspory mnoha domácnostem. Jak může stát mimo úsporného tarifu a zastropování ještě pomoci? Ceny plynu pro domácnosti nadále rostou. Prvním dodavatelem, který oznámil zvýšení cen základního ceníku, je innogy. Počet změn dodavatelů sice klesá, ale i tak jsou úspěšnější a méně úspěšní obchodníci. Jak si vede ten váš?
Elektrokotel Thermona si najde místo i v současných novostavbách
24.8.2022THERMONA, spol. s.r.o.
Novela vyhlášky o energetické náročnosti budov nabyla účinnosti 1. září 2020, největšího zpřísnění se ale dočkala až od začátku letošního roku. Stavitelé a investoři se nově pro získání Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) musejí vejít do nízkoenergetického standardu.
2.8.2022Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Z Česka se Německo s politikou Energiewende jeví jako premiant. Poměr prodaných plynových kotlů k tepelným čerpadlům však máme lepší. Německá čísla poukazují na rozpory mezi oficiálními názory a jednáním Němců, kteří si pořizují nový zdroj tepla.
29.7.2022FENIX Trading s.r.o.
Na stránkách Energetického Regulačního Úřadu (ERU) je veřejně dostupná statistika o provozu elektrizační soustavy, jejíž součástí je i spotřeba elektrické energie podle jednotlivých tarifů. V následujícím článku jsme se zaměřili na tarif pro přímotopné vytápění a pro tepelná čerpadla u kategorie domácnost.
25.7.2022Ing. Zdeněk Lyčka, redakce TZB-info, soudní znalec, Ing. Miloslav Modlík, Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na základě známé potřeby tepla na vytápění a přípravu teplé vody Kalkulátor vypočte spotřebu paliva (elektrické energie) a vyprodukované emise včetně uhlíkové stopy pro konkrétní zdroj tepla pro vytápění domácností.
22.6.2022Ing. Jan Schindler, redakce
Jaká je ceny elektřiny a plynu na burze nyní a jaký je  výhled na příští roky? Přinášíme přehled cen elektřiny pro domácnosti a doporučení pro výběr dodavatele. Ukončení činnosti několika dodavatelů proběhlo překvapivě v tichosti. Co znamená úsporný tarif a na koho se bude vztahovat?
10.5.2022FENIX Trading s.r.o.
V domě, který od Vánoc 2020 bydlí a užívá majitel a jeho partnerka, je jediným energonositelem elektrická energie. Vědci a dodavatelé technologií tady už více jak rok 24 hodin denně sledují kromě jiného spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí.

Partneři - Elektrické vytápění


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA 
 
Reklama