Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrické vytápění

elektrické vytápění

Elektrické vytápění má nemalý počet příznivců. Každý dům má přípojku elektřiny a výkon elektrického vytápění se snadno, rychle a přesně reguluje. Ve své nejjednodušší formě přímotopných elektrických topidel v místnostech je instalačně velmi jednoduché. I forma přeměny elektrické energie na tepelnou prostřednictvím topných kabelů, rohoží, fólií, případně v elektrokotli s rozvodem tepla otopnou vodou nevyžaduje mimořádné instalační nároky. V součtu investičních a servisních nákladů jde o nejméně nákladný způsob. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady dané vyšší cenou elektrické energie. Proto se nejvíce uplatňuje v nízkoenergetických domech, kde jsou jiné způsoby investičně násobně náročnější.

Elektrické vytápění v novostavbách

Využití elektrického vytápění je v novostavbách podmíněno splněním legislativou daných kritérií energetické náročnosti budov. To znamená stavět domy nejen s velmi nízkými tepelnými ztrátami, ale i s určitým podílem využití obnovitelných zdrojů, mimo jejich podíl v elektřině odebírané z rozvodné sítě a také s využitím zpětného získávání tepla při větrání. Detailně tuto problematiku definuje od 1. 9. 2020 účinná vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.

Teplovodní elektrické vytápění

Teplovodní forma elektrického vytápění umožňuje snadný přechod na jiný zdroj energie, pokud je výhodnější. Zdrojem tepla je v tomto případě elektrokotel, který může být v případě zájmu na snížení spotřeby elektřiny nahrazen tepelným čerpadlem nebo i jiným zdrojem tepla, například kotlem na spalování dřevní hmoty. Pokud tepelné čerpadlo umí vytápět i chladit, pak může stejná soustava řešit i potřebu chlazení vnitřního prostředí. Nicméně tepelné čerpadlo se s ohledem na to, že největší část jím produkované tepelné energie odebírá přírodnímu prostředí, do elektrického vytápění obvykle nezařazuje. To dokazují i podmínky podpůrných dotačních programů Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám.

Historie a přednosti elektrického vytápění

Mohlo by vás zajímat


Ministr životního prostředí Petr Hladík. Zdroj: estav.tv
30.8.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Podmínky dotačních programů NZÚ a NZÚ Light se od září mění. Proč se mění, jak moc, zda končí kotlíkové dotace, proč nejsou podpořeny plynové kondenzační kotle, proč dotace na výměny kotlů na uhlí a dokonce i na kamna? Odpovědi jsou v sestřihu z tiskové konference MŽP a SFŽP ČR.
8.8.2024FENIX Trading s.r.o.
Sálavé panely ECOSUN z produkce firmy FENIX Trading bodují nízkými pořizovacími a provozními náklady, infračerveným teplem, flexibilní regulací, širokým uplatněním a jednoduchou instalací. Vybírat přitom můžete podle designu, výkonu, velikosti a umístění (a tím i velikosti sálavé a konvekční složky).
12.7.2024FENIX Trading s.r.o.
Společnost FENIX, specialista na sálavé vytápění, nabízí řešení na snižování energetické náročnosti celých budov. Spojení výroby energie z obnovitelných zdrojů ve spojení s domovní baterií, elektrickým vytápěním, ventilací a tzv. chytrou sítí přináší výrazné úspory pro domácnosti, středně velké společnosti i výrobní areály.
25.6.2024Redakčně upraveno podle tiskové zprávy MŽP
Dne 24. června vyhlásil ministr životního prostředí Petr Hladík nové parametry dotačních programů Nová zelená úsporám NZÚ a NZÚ Light platné od 1. září 2024. Zahrnuty budou i kotle na uhlí, topný olej, elektrické vytápění.
17.6.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Společnost STIEBEL ELTRON, přední německý výrobce tepelných čerpadel a ohřívačů vody, slaví 100 let od svého založení. Za tu dobu dokázala společnost se svými výrobky a službami expandovat do celého světa. Na českém trhu úspěšně působí od roku 1991. V polovině 70. let minulého století se firma stala průkopníkem v oblasti obnovitelných zdrojů energií, konkrétně výroby tepelných čerpadel. Od roku 1924 má společnost STIEBEL ELTRON registrováno více než 1 700 patentů a průmyslových designů.
3.6.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Odborný Emoce do volby zdroje tepla pro vytápění nepatří. Plynový kondenzační kotel má řadu předností, stejně tak tepelné čerpadlo, a ty jsou v článku uvedeny. Oba tyto zdroje tepla s námi budou minimálně do roku 2050.
8.5.2024redakce
Společnost CIUR přináší zákazníkům možnost výběru z široké škály klimatizací značky Panasonic, které jsou proslulé svou spolehlivostí a účinností. Zároveň CIUR garantuje kvalitní montážní služby prostřednictvím svých lokálních partnerů, kteří jsou vyškoleni přímo v rámci společnosti.
5.2.2024Ing. Jiří Novotný, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Odborný Návrh fotovoltaického systému se zohledněním tepelné ztráty, vnějších i vnitřních zisků, způsobu vytápění a ohřevu vody umožňuje výpočtový nástroj vytvořený pro bilancování budov s fotovoltaickými systémy. V příkladu jsou porovnány kombinace FS s tepelným čerpadlem nebo s elektrickým kotlem.
2.2.2024Wavin Czechia s.r.o.
Jak se v ČR prosazují moderní systémy vytápění? Vytlačují sálavé panely, podlahové vytápění či klimatizační jednotky tradiční radiátory? A jak je to se zájmem českých stavebníků o inteligentní systémy regulace topení? Podělte se s námi o své zkušenosti v krátké anketě, výsledky vám pak rádi nasdílíme.
5.1.2024Martin Kubín, redakce
Nejen nízké provozní náklady díky revoluční technologii uložení topných kabelů umožňující ekonomický provoz jsou hlavní trumfy, které přináší IndorTec® THERM-E společnosti GUTJAHR. Výhodou je rovněž snadná regulace teploty a rychlá instalace a následná pokládka podlahovin, ať už jsou to parkety, dlažba, koberec nebo PVC, vinyl či LVT.

Partneři - Elektrické vytápění


TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA



 
 
Reklama