Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla umožňují odnímat tepelnou energii z jednoho prostředí (vody, vzduchu nebo země) s nízkou teplotou a převádět ji do jiné teplonosné látky s teplotou vyšší. Proto jsou používána pro vytápění a přípravu teplé vody. Pro tento proces je nutné dodat určité množství energie. Skutečnosti, že na jedné straně tepelného čerpadla se teplota teplonosné látky snižuje, se využívá k tomu, že tepelná čerpadla mohou být i zdrojem chladu, případně jak tepla, tak chladu.

Princip TČ

Rozdělení TČ

Přehled základních komponent TČPopis principu fungování TČ:
Činnost tepelného čerpadla je založena na principu chladicího okruhu. Jeho základními částmi jsou expanzní ventil, výparník, kompresor a kondenzátor. V kompresoru stlačená a v kondenzátoru ochlazená pracovní látka (chladivo) v kapalném stavu se po průchodu expanzním ventilem do prostředí s nižším tlakem ve výparníku odpařuje při relativně nízké teplotě. Přitom přes stěnu výparníku odebírá tepelnou energii okolnímu prostředí, například cirkulující vodě ze studny nebo přes vrt v zemi, proudícímu venkovnímu vzduchu aj. Odpařením vzniklé páry chladiva s nízkým tlakem jsou nasávány do kompresoru, ve kterém jsou stlačeny na vysoký tlak a při tom stoupne jejich teplota. V tomto stavu je chladivo přiváděno do kondenzátoru, kde je mu tepelná energie přes stěnu kondenzátoru odnímána například proudící otopnou vodou nebo vzduchem, které potřebujeme ohřát. Tím klesá teplota chladiva, to kondenzuje, mění se z páry na kapalinu. Zkapalněné chladivo stále pod vysokým tlakem pak putuje do expanzního ventilu a celý popsaný děj se opakuje.
Mohlo by vás zajímat


17.1.2022Ing. Petr Michal, IVT Tepelná čerpadla s.r.o., Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
I tepelná čerpadla s frekvenčně řízenými kompresory jsou náchylná vůči chybám. Možné je zničení frekvenčního měniče, zničení kompresoru nasáváním kapalného chladiva, závady vzniklé neznalostí servisních techniků aj. Snížení ekonomické výhodnosti tepelných čerpadel je možné se vyhnout.
10.1.2022Ing. Petr Michal, IVT Tepelná čerpadla s.r.o., Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Nevyhovující výkon tepelného čerpadla s ON/OFF kompresorem a alarmující počet startů kompresoru, to jsou reálné zkušenosti z provozu. Chybám posunujícím ekonomickou návratnost TČ do nedohledna je možné se vyhnout.
Rozestavěný rodinný dům © Stock.adobe.com -  Grispb
20.12.2021Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Mnozí stavebníci rodinných domů zažívají krušné chvíle. Zvyšují se ceny materiálu a práce, rostou úrokové sazby a na domy jsou kladeny přísnější energetické požadavky. Realitní společnosti zaznamenávají zvýšený prodej rozestavěných domů. Redakce TZB-info a ESTAV.cz oslovily přední realitní kanceláře a experty v oboru.
Výrobní areál v Trutnově
20.12.2021PZP HEATING a. s.
Obliba tepelných čerpadel českého výrobce PZP HEATING a.s. stále roste. Uživatelé si uvědomují, že výrobek s vysokou užitnou hodnotou je výkonnější a trvanlivější než komerční tepelná čerpadla, vyráběná jako spotřební zboží. První tepelná čerpadla vyrobena více než před dvaceti-pěti lety, díky své spolehlivosti, dělají dobrou reklamu a přivádějí další a další zákazníky.
17.12.2021Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Panasonic Heating & Cooling Solutions představil novou verzi online nástroje Aquarea Designer. Ta si klade za cíl pomáhat profesionálům v oblasti vytápění a chlazení identifikovat nejvhodnější tepelné čerpadlo vzduch-voda Aquarea pro konkrétní projekt. Rovněž nabídne výpočet úspor ve srovnání s jinými zdroji tepla i výpočet emisí CO2.
Tepelné čerpadlo je poměrně zásadní investice, proto bychom měli vědět, co vše je při jeho výběru důležité sledovat.
16.12.2021ACOND a.s.
Kvalitní tepelné čerpadlo dokáže ušetřit peníze, čas i energii. Zpřísnění legislativy a zákaz kotlů na tuhá paliva, které nesplňují emisní třídu 3 a vyšší, pak tepelnému čerpadlu ještě více nahrává do karet. Jak nechybovat při jeho výběru a jaké parametry se vyplatí sledovat?
Obr. 1 Správně navržená a nainstalovaná tepelná čerpadla jsou efektivním a ekologickým řešením pro vytápění a chlazení.
15.12.2021Bosch Termotechnika s.r.o. , obchodní divize Buderus, Ing. Jana Bačkovská, Ing. Jan Lapka, Buderus – Vytápěcí systémy budoucnosti.
Pro efektivní provoz tepelného čerpadla je rozhodující správný a vhodný návrh. Tento článek popisuje přehled nejdůležitějších kroků na příkladu návrhu tepelného čerpadla vzduch/voda.
29.11.2021GEROtop spol. s r.o.
Letos je tomu přesně 20 let, co se na severu Čech zrodila malá a původně rodinná firmička GEROTOP. Její majitel, Marek Svačinka, už na úplném začátku svého podnikání vsadil na kvalitu a ověřenou značku a toho se drží i nadále.
25.11.2021Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Panasonic Heating & Cooling Solutions rozšířil svůj sortiment tepelných čerpadel Aquarea vzduch-voda o systém T-CAP Generace J v provedení monoblok. Díky jedinečné technologii duálního výměníku pro efektivnější předávání tepla, dokáže T-CAP udržovat topný výkon do velmi nízké venkovní teploty −20 °C.
25.11.2021Haas Fertigbau s.r.o.
Pořídit si nízkoenergetický dům v současné době, kdy ceny energií a dalších položek rodinných rozpočtů neustále rostou, může lidem významně pomoci nelehkou situaci zvládnout. Společnost Haas Fertigbau se však rozhodla vyjít svým klientům vstříc ještě víc, a proto od listopadu své domy, které splňují pasivní standardy, už v základní verzi vybavuje tepelným čerpadlem.
Česká tepelná čerpadla ACOND mají více než dvacetiletou tradici
24.11.2021ACOND a.s.
Zpočátku tepelná čerpadla pouze dováželi, dnes je sami vyrábějí. Rodinná firma z jihočeského Milevska uspěla mezi dravou konkurencí a dnes platí za předního českého výrobce. Co stojí za jejich úspěchem a jaká byla cesta k vývoji vlastního čerpadla, popisuje Jiří Hanus, generální ředitel společnosti ACOND.

Partneři - Tepelná čerpadla


Tipy pro projektanty


TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


Reklama

VIDEA 
Reklama