Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla se řadí mezi alternativní zdroje energie, protože umožňují odnímat tepelnou energii z okolního prostředí (vody, vzduchu nebo země) s nízkou teplotou, převádět ji do jiné teplonosné látky s teplotou vyšší a tedy využitelnou pro vytápění, přípravu teplé vody atp. Pro tento proces je nutné dodat určité množství energie. Faktu, že na jedné straně se teplota snižuje a na druhé zvyšuje, se využívá k tomu, že tepelná čerpadla mohou být i zdrojem chladu.

Princip TČ

Rozdělení TČ

Přehled základních komponent TČPopis principu fungování TČ:
Činnost tepelného čerpadla je založena na principu chladicího okruhu. Jeho základními částmi jsou výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Stlačená a ochlazená kapalná pracovní látka (chladivo) po průchodu expanzním ventilem do prostředí s nižším tlakem ve výparníku se odpařuje při relativně nízké teplotě a přitom odebírá tepelnou energii okolnímu prostředí (vodě, zemi, vzduchu). Vytvořené páry chladiva jsou následně stlačeny v kompresoru na vysoký tlak a při tom stoupne teplota. V tomto stavu je chladivo přiváděno do kondenzátoru, kde je mu tepelná energie s relativně vyšší teplotou odnímána do vody nebo vzduchu. Tím klesá teplota chladiva a to kondenzuje. Již kapalné chladivo, ale stále pod vysokým tlakem vstupuje do expanzního ventilu. A pak se celý cyklus zase opakuje.Navštivte bezplatné semináře Nová zelená úsporám a Dešťovka

20.8.2019 | tisková zpráva SFŽP ČR
Uvažujete o podpoře z Nové zelené úsporám a chybí vám informace? Semináře se konají poblíž bydliště zájemce, přednáší odborníci ze SFŽP, odpovídají na otázky, a to vše zdarma. Podívejte se na nejbližší termíny.

Krása jednoduchosti: Nová verze ovladače Daikin Madoka je v prodeji

15.8.2019 | Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
Nové designové ovladače Madoka s pokročilými a uživatelsky přívětivými funkcemi jsou určeny pro komfortní ovládání zařízení Daikin určených pro chlazení a vytápění v rezidenčních a komerčních budovách, od rodinných domů až po rozsáhlé administrativní, hotelové aj. objekty. Pro každou skupinu zařízení, tedy tepelná čerpadla Daikin Altherma 3, VRV systémy a nebo SkyAir jednotek je určen odpovídající ovladač Madoka.
starší zprávy >>>
Obr. Měření TRT na pilotním vrtu na stavbě

Tepelná čerpadla země-voda jako standardní projektové řešení

12.8.2019 | GEROtop spol. s r.o., Ing. Pavel Dědina, Vedoucí oddělení projekce
Přestože jsou tepelná čerpadla země-voda na českém trhu dobře dostupná již přes 25 let, při jejich uplatnění nejsou vždy respektovány základní principy. Během uvedených let došlo navíc k velkému technickému rozvoji, rozvoji teoretických i praktických znalostí, a ty je žádoucí využít, jak ukazuje autor článku. A to nikoliv jen při návrhu výkonově velkých zařízení. Neboť jedině tak získá provozovatel tepelného čerpadla očekávaný ekonomický prospěch spojený i s potřebnou ochranou životního prostředí.

Zapuštění sond do vrtů pro tepelná čerpadla musí být spolehlivé

6.8.2019 | GEROtop spol. s r.o., Ing. Josef Hodboď podle materiálů GEROtop spol. s r.o.
Záruky výrobců výstroje vrtů, sond, se pohybují okolo 10 let, ale skutečná životnost by měla být padesát i více let. Životnost sondy určuje v první řadě použitý materiál.
© matteogirelli - Fotolia.com

Budoucnost chladicí techniky – nová chladiva

1.8.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Omezení nabídky chladiv s vysokým koeficientem globálního oteplování GWP, respektive přechod k chladivům až s nulovým GWP, přináší nejen změny v nabídce zařízení, ale ovlivňuje i náklady provozní. Vzhledem k životnosti zařízení i desítky let je třeba tento aspekt stále více důrazněji zvažovat a podle něj volit.
Pluma Enbra

Novinky společnosti Enbra: Vyšší standard klimatizací a tepelné čerpadlo s rekuperací tepla při režimu chlazení

19.7.2019 | ENBRA, a.s.
Tepelné čerpadlo iSERIES umožňuje rekuperaci odpadního tepla do libovolného zásobníku teplé vody při chlazení objektu. Pro uživatele klimatizací pak Enbra rozšířila svoji nabídku o systém Pluma.

Tepelná čerpadla v letech 1981–2018: sazby za elektřinu, využití v novostavbách a mezinárodní srovnání

16.7.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Přinášíme vybrané údaje ze statistiky využívání tepelných čerpadel v ČR za posledních 37 let. Jaké využívají sazby? Jak často se instalují do novostaveb? Kolik na ně jde dotací a jak si stojí ČR v porovnání se zahraničím? Pojďme se podívat blíže.

Novinka – tepelná čerpadla BAXI

9.7.2019 | BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.
Nová tepelná čerpadla „Split Inverter“ PBS-i WH2 a PBS-i FS2 jsou plně kompatibilní s termostatem Baxi Mago pro komfortní dálkové řízení vytápění i ohřevu TV prostřednictvím aplikace pro Smartphone.

Tepelná čerpadla v letech 1981–2018 - druhy, vývoj, prodeje, výkony, tepelné faktory

7.7.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
V článku, který čerpá ze zprávy zpracované Oddělením analýz a datové podpory koncepcí MPO, jsou shrnuta základní data o vývoji uplatnění tepelných čepadel v České republice až do současnosti.
Heating pumps in Environmental Building of the Year after 10 years

Heating pumps in Environmental Building of the Year after 10 years

28.6.2019 | Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.
Historical industrial buildings are heated and supplied with hot water. Heat pump, accumulation vessels and adiabatic cooling was used throughout the reconstruction. Special attention was paid to noise emissions due to the immediate neighbourhood of residential buildings.

Novinka značky Protherm v roce 2019 – tepelné čerpadlo Genia Air split

26.6.2019 | Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.), Ing. Libor Hrabačka
Protherm reaguje na stále zvyšující se poptávku na obnovitelné zdroje pro vytápění, a proto uvádí na trh České republiky splitové tepelné čerpadlo vzduch – voda.
Obr. Moderní polyfunkční dům RED HOUSE, který vyrostl z betonového skeletu z osmdesátých let minulého století.

Dříve „Skelet“, nyní polyfunkční budova RED HOUSE v provozu

18.6.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Ostravský multifunkční dům RED HOUSE vznikl revitalizací betonového skeletu budovy, jejíž výstavba byla zastavena před 30 lety. V systémech TZB jsou využívána tepelná čerpadla a velkoplošné sálavé chlazení.

Tepelná čerpadla OCHSNER pro novostavby

17.6.2019 | Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla
Tradiční rakouský výrobce tepelných čerpadel OCHSNER nabízí pro vytápění novostaveb tepelná čerpadla vzduch-voda s jednotkou MULTI TOWER®.

IVT: Hlasujte v soutěži Tepelné čerpadlo roku 2019

10.6.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Rostoucí zájem o vytápění rodinných domů, ale i objektů velkých, soukromých i státních, motivoval společnost IVT Tepelná čerpadla k vyhlášení prvního ročníku soutěže Tepelné čerpadlo roku, jejíž podmínkou je využít některé z tepelných čerpadel značky IVT.
Hydrobox a tepelné čerpadlo HOTJET ONE2, foto HOTJET

Hydrobox – snadná instalace kompletní kotelny

6.6.2019 | HOTJET CZ, s. r. o.
HOTJET HYDROBOX je systémová jednotka pro tepelná čerpadla, která v jednom bloku obsahuje kompletní vybavení kotelny – ohřev TV, elektrokotel s vyrovnávacím zásobníkem, regulaci, ventily a oběhová čerpadla.
Moderní technologie průmyslového chlazení a zpětného získávání tepla, foto Master Therm

Moderní technologie průmyslového chlazení a zpětného získávání tepla (ZZT)

4.6.2019 | Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.
Podívejte se na 3 videopřednášky ze semináře k tématice ZZT, tepelných čerpadel resp. chladících agregátů. Seminář Master Therm přinesl řadu námětů pro projektanty a partnery.

Kalkulátor hluku od tepelného čerpadla vzduch-voda

4.6.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Kalkulátor umožňuje i poučeným laikům orientační výpočet hluku z TČ, například u rodinného domu na sousedním pozemku. Lze se pak vyhnout hrubým chybám z volby nevhodného tepelného čerpadla nebo jeho umístění.

Letní využití tepelného čerpadla S-Therm+

1.6.2019 | SINCLAIR CORPORATION LTD.
Pomocí tepelného čerpadla S-Therm+ lze v letních měsících nejen ohřívat TUV, ale i chladit pomocí velkoplošných systémů bez potřeby dokupování přídavných výměníků tepla. Pokud je v zimě k vytápění používán například podlahový systém, lze jej využít i v létě pro chlazení a tím výrazně urychlit návratnost tepelného čerpadla.

Vytápění 2019 - namátkou z prvního dne konference v Třeboni

30.5.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
V závěru prvního dne konference Vytápění v Třeboni rezonovala zejména témata připravované legislativy, trendy v OZE, návratnost jednotlivých zdrojů, výběr a vliv regulace, rozhodné skutečnosti pro zachování CZT nebo volbu domovní kotelny, novinky v odkouření a význam a dopad výzkumných úkolů do praxe.
Tepelné čerpadlo S-Power KOMFORT, typu iDM Terra ML 8-13 vzduch-voda

Jak efektivně topit i chladit za minimální náklady

30.5.2019 | S-Power Energies, s.r.o.
Zvažujete, jakou zvolit technologii vytápění, aby vás zimní sezóna nevyšla zbytečně draho? Nebo přemýšlíte, jestli si na léto pořídit klimatizaci? V obou případech čtěte dál. Máme pro vás tip na řešení, které vám zajistí tepelnou pohodu během celého roku a zároveň sníží vaše provozní náklady na minimum. Řeč je o kombinaci střešní fotovoltaiky a tepelného čerpadla.

další články