Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Otopné plochy

Otopné plochy jsou nedílnou součástí otopné soustavy. Jedná se o tepelné výměníky, jejichž účelem je předávat ve zdroji vyrobené teplo do vytápěného prostoru, a to v takovém množství a takovým způsobem, aby byla zajištěna požadovaná kvalita tepelné pohody. Na tu mají zásadní vliv: směr a rychlost proudění vzduchu ve vytápěném prostoru, rozložení teplot (teplotní profil) ve vytápěném prostoru a povrchové teploty okolních ploch s ohledem na jejich sálavý účinek. Vzhledem k tomu, že jednotlivé typy a druhy otopných ploch zajišťují různou úroveň uvedených parametrů, je třeba jejich návrhu věnovat patřičnou pozornost s ohledem na účel a využití daných prostor.

Otopné plochy mohou mít formu otopných těles (např. stěnové radiátory či konvektory) nebo integrovaných otopných ploch (především velkoplošné systémy). Jednotlivé druhy otopných ploch se dále liší způsobem sdílení tepla (různý poměr konvekce a sálání) a umístěním v prostoru (podlahové, stěnové či stropní). Každá z mnoha variant sdílení a umístění má své přednosti a nedostatky, takže nelze říct, že by existovala ideální otopná plocha.

Komplexní informace týkající se této problematiky přináší seriál Otopné plochy - druhy, návrh, výpočtové postupy, provozní náběh teploty pro různá zapojení otopných těles.

PŘEHLED TRHU - OTOPNÁ TĚLESAMohlo by vás zajímat


22.2.2024REHAU s.r.o.
K velkoplošným systémům vytápění a chlazení patří rovněž stěnová alternativa, to znamená, že topné potrubí je mokrou případně suchou cestou zabudováno do stěny v místnosti. Hlavní oblastí použití stěnového vytápění jsou novostavby, ale i rekonstrukce, často v kombinaci s podlahovým nebo stropním vytápěním respektive chlazením.
Víceúčelovou sportovní halu v Táboře vytápí stropní sálavé panely Zehnder ZIP
21.2.2024redakce
V jihočeském Táboře, nedaleko Sezimova Ústí – sídla české pobočky švýcarské firmy Zehnder, se nachází víceúčelová sportovní hala, která před několika lety prošla celkovou rekonstrukcí, aby vyhověla kritériím pro pořádání mezinárodních sportovních turnajů v basketbalu a volejbalu. Pro vytápění a chlazení byly zvoleny stropní sálavé panely Zehnder ZIP.
2.2.2024Wavin Czechia s.r.o.
Jak se v ČR prosazují moderní systémy vytápění? Vytlačují sálavé panely, podlahové vytápění či klimatizační jednotky tradiční radiátory? A jak je to se zájmem českých stavebníků o inteligentní systémy regulace topení? Podělte se s námi o své zkušenosti v krátké anketě, výsledky vám pak rádi nasdílíme.
19.1.2024redakce
Jihočeské Sezimovo Ústí má nečekaně bohatou minulost. Je spojeno s velkými jmény historie, kultury, ale i světového podnikání. Kázal zde Jan Hus, založil jej Tomáš Baťa, řadu let zde strávil bývalý prezident Dr. Edvard Beneš, jehož zde navštěvoval T. G. Masaryk i jeho syn Jan. Sídlí zde řada úspěšných firem včetně firmy Zehnder, která zajistila vytápění vily.
7.1.2024Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Představa koupelnového radiátoru pro většinu lidí znamená chromovaný žebřík ověšený mokrými ručníky, nebo pod oknem umístěné otopné těleso. Případně totéž, ale v odvážnějších barevných odstínech. Přitom správně zvolené řešení může z radiátoru vytvořit dominantní prvek koupelny – vizuálně efektní a zároveň praktický. Možnosti využití radiátorů švýcarského výrobce Zehnder jsou prakticky neomezené – s prostorem koupelny si dokážou chytře poradit například ve variantě šikovné příčky.
21.12.2023EuroClean, s.r.o.
Ač se může zdát, že na chladicí či kotelní vodu nebudou kladeny tak přísné požadavky jako na vodu určenou ke konzumaci, opak je pravdou. Látky obsažené ve vodě mohou být příčinou koroze zařízení, zanášet potrubí a další části okruhů či soustav úsadami vodního kamene nebo podporovat mikrobiální růst. Proto je úpravě vody využívané v průmyslu třeba věnovat pozornost.
27.11.2023KERMI, s.r.o.
EPD, zkratka pro Environmental Product Declaration, je prohlášení o ekologickém produktu. Kermi je prvním a zatím jediným výrobcem otopných těles, který obdržel EPD pro všechny své ocelové radiátory, jako jsou deskové radiátory, otopné stěny, konvektory i koupelnové a designové radiátory.
23.11.2023redakce
Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
15.11.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Evropský lídr v oblasti designových radiátorů Zehnder znovu spojil síly s renomovaným designérským duem King & Miranda. Výsledkem je radiátor Zehnder Tetris s designem inspirovaným energií proudění a tvaru meandrů horských řek! Novinka je unikátní nejen působivou asymetrií příček v symetrickém rámu, ale také svým konstrukčním řešením. Zehnder Tetris přináší nejvyšší standard kvality a designu v každém detailu, a navíc širokou variabilitu provedení.
Josef Hodboď, TZB-info a Vladimír Macháček, Daikin. Zdroj: estav.tv
28.10.2023redakce
Klimatizace v současnosti již neslouží jen k ochlazování vnitřního prostředí v parném letním období, ale stále častěji jsou využívány i k vytápění. Jedno zařízení tak plní obě úlohy. Poslechněte si rozhovor na toto téma s Ing. Vladimírem Macháčkem ze společnosti Daikin.
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D. a Ing. Jan Fučík, foto © TZB-info
20.10.2023redakce
Ať už hledáte ideální zdroj tepla pro novostavbu nebo náhradu stávajícího vytápění, volba tepelného čerpadla díky svému principu získávání tepla z obnovitelného zdroje je nejšetrnějším způsobem vytápění jak pro přírodu, tak i pro Vás. Rozhovor se zástupcem firmy Brilon Ing. Janem Fučíkem o systémech tepelných čerpadel, s čím je potřeba počítat a kde je vhodné využít toto řešení.
16.10.2023redakce
Žádný návštěvník veletrhu For Arch 2023 nemohl v hale 4 přehlédnout stánek společnosti Zehnder a zejména premiérové novinky této značky. Mezi ty nejvíce viditelné patřil nový radiátor Zehnder Tetris. O tom, co si mohli návštěvníci prohlédnout, jsme si povídali s panem Jiřím Štekrem, vedoucím zastoupení společnosti Zehnder pro Českou republiku a Slovensko.
30.9.2023ISAN Radiátory s.r.o.
Situace na trhu se neustále vyvíjí, a proto i my se snažíme hledat nové cesty, jak propojit nejnovější trendy v topenářství s požadavky projektantů, architektů a koncových uživatelů.
18.9.2023KORADO, a.s.
Tepelná čerpadla představují velmi efektivní a úsporné vytápění. Pro jejich optimální fungování je však důležitý výběr vhodného nízkoteplotního radiátoru. Dokonalé spojení tepelného čerpadla s radiátorem představuje nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který zajistí požadovaný tepelný komfort i při nízkých provozních nákladech. Ve spojení s integrovanými ventilátory umí navýšit výkon až o 60 %. Majitelé starších nemovitostí tedy nemusí myslet hned na výměnu radiátorů. Řešení nabízí revoluční novinka RADIK V-POWER SET, která díky jedinečné konstrukci umožní dodatečnou instalaci i na starší otopná tělesa KORADO.
28.8.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Klíčem k dlouhé životnosti otopných těles je kvalitní povrch, i to, co se skrývá pod ním. A právě v tom tkví tajemství úspěchu jedničky na evropském trhu radiátorů – švýcarské značky Zehnder. Renomé jejích produktů je kromě vytříbeného designu založeno především na špičkových materiálech a výrobních technologiích. Vyšší počáteční investice jsou kompenzovány bezvadným vzhledem radiátorů, jejich bezúdržbovým provozem, vysokým výkonem i uživatelským komfortem.
17.8.2023ISAN Radiátory s.r.o.
Systém Nexus je novinka od tuzemského výrobce topných těles ISAN Radiátory s. r. o. a přináší revoluční způsob spojení regulátoru s topnou tyčí. Ten umožňuje jednoduchou výměnu regulátoru za jiný model se systémem Nexus s odlišným vzhledem nebo funkcemi – vždy dle aktuální potřeby. Ovšem pokaždé bez výměny topné tyče. Také v případě závady nebo reklamace je možné vyměnit pouze samostatný regulátor bez nutnosti zásahu do instalace topné tyče.
Designový koupelnový radiátor Zehnder Kazeane, matné, barva Pigeon Blue. Zdroj: Zehnder.
15.8.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Asymetrické provedení běžného interiérového zařízení je v dnešní době fandící minimalistickému designu příjemným oživením prostoru. Pokud je navíc asymetrie účelná a plní i praktickou funkci, stává se skutečným benefitem. Dvojnásob to platí u koupelnových radiátorů. Jejich umístění v interiéru už dávno není jen záležitostí praktického užitku. Důležitá je dynamika vzhledu i výkonu, které může asymetrický radiátor prostoru dodat, pokud je design skutečně dobrý. Příkladem designu snoubícího praktické i estetické výhody asymetrie jsou bestsellery z nabídky švýcarské značky Zehnder, které stojí za to si představit blíže.

Partner - Otopné plochy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA 
 
Reklama