Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Velkoplošné chlazení

Základy podlahového vytápění a chlazení. Část 8. Elektrické podlahové vytápění, kabely, regulace

7.8.2019 | Ing. Jaroslav Dufka
Elektrické podlahové vytápění má ve srovnání s jinými způsoby nízké pořizovací náklady. Jednotkové náklady na energii jsou sice vyšší, ale tuto nevýhodu kompenzuje stálé snižování tepelných ztrát domů, jednoduchá instalace jak v novostavbě, při modernizaci, tak i dodatečně.
Montáž stropního chlazení COOLFLEX v rodinném domě v Praze, foto FV plast

Montáž stropního chlazení COOLFLEX v rodinném domě v Praze

26.7.2019 | FV - Plast, a.s.
V budově, která je vybavena stropním chlazením FV Plast, se cítíte i v parných letních dnech jako v chládku mohutných kamenných budov, majících původ v dávných stoletích. Spolehlivý systém regulace dokáže udržovat stálou teplotu interiéru bez průvanu zcela přirozeně.

Stropní chlazení/vytápění REHAU v paláci DRN

17.7.2019 | REHAU, s.r.o.
Systém stropního vytápění/chlazení REHAU respektuje estetickou funkci pohledového betonu a současně požadavek nenarušovat vnitřní prostor radiátory.

Velkoplošné sálavé vytápění a chlazení s tepelnou aktivací stropu

16.7.2019 | Ing. Petr Polívka, Uponor s.r.o.
Článek popisuje teoretické a praktické informace o použití tepelné aktivace betonového jádra stropů v České republice. Čtenář získá komplexní informace pro základ řešení problematiky instalace, navrhování a řízení takové soustavy.

Základy podlahového vytápění a chlazení. Část 5. Podlahové konvektory

10.7.2019 | Ing. Jaroslav Dufka
Za podlahové vytápění v obecném výkladu lze považovat i vytápění řešené konvektory, které jsou v podlaze zabudovány. Tepelná energie do místností v tomto případě nevstupuje, nebo z ní nevystupuje celou plochou podlahy, ale jen její částí, plochou, kterou zabírá konvektor.
diskuse: 10 příspěvků, poslední 15.07.2019 11:44

Nové chillery Daikin řady EWAT-B pracují s chladivem R32 – nyní i s funkcí free-cooling

27.6.2019 | Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
Společnost Daikin uvedla na trh jako první světový výrobce chillery (chladicí jednotky) pracující s jednosložkovým chladivem R32, se kterým má dlouhodobé zkušenosti. Již od roku 2013 ho používá ve svých zařízeních a systémech pro komerční a rezidenční klimatizace.

Základy podlahového vytápění a chlazení. Část 4. Trubkové hady, části, regulace, chyby

26.6.2019 | Ing. Jaroslav Dufka
Teplovodní trubkové podlahové vytápění se skládá z mnoha částí. Nejdůležitější jsou níže stručně popsány. Uvedeny jsou i nejčastější instalační chyby.
diskuse: 1 příspěvek, 01.07.2019 11:21

Moderní systém regulace přináší tepelné pohodlí i úsporu

20.6.2019 | WAVIN Ekoplastik s.r.o.
Nejen správně zvolené trubky, způsob vytápění pomocí radiátorů nebo podlahového topení, kotel, ale i moderní chytrá regulace je základem dobře fungujícího systému topení a chlazení. Proto Wavin Ekoplastik přichází na trh s novým systémem regulace podlahového topení a chlazení Sentio, který pro něj vyvinula česká firma Jablotron.

Základy podlahového vytápění a chlazení. Část 3. Trubkové hady – montáž

19.6.2019 | Ing. Jaroslav Dufka
V této části seriálu článků o podlahovém vytápění pokračuje autor informacemi o teplovodním podlahovém vytápění s trubkovými hady z pohledu montáže.
Obr. Moderní polyfunkční dům RED HOUSE, který vyrostl z betonového skeletu z osmdesátých let minulého století.

Dříve „Skelet“, nyní polyfunkční budova RED HOUSE v provozu

18.6.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Ostravský multifunkční dům RED HOUSE vznikl revitalizací betonového skeletu budovy, jejíž výstavba byla zastavena před 30 lety. V systémech TZB jsou využívána tepelná čerpadla a velkoplošné sálavé chlazení.

Základy podlahového vytápění a chlazení. Část 2. Trubkové hady

12.6.2019 | Ing. Jaroslav Dufka
V této druhé části seriálu článků a navazujících dalších dvou částech se zaměříme na teplovodní podlahové vytápění s trubkovými hady (otopnými okruhy).
diskuse: 2 příspěvky, poslední 20.06.2019 17:02
25. konference Vytápění Třeboň 2019, foto Marek Mádr, STP

Stručně a namátkou z druhého dne 25. konference Vytápění Třeboň 2019

5.6.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Jednou z podmínek prediktivní regulace řízení tepelných soustav je on-line snímání toků otopné vody a tepelné energie. Návrh a dimenzování sálavých systémů vytápění a chlazení integrovaných do stavebních konstrukcí byl zkoumán i s ohledem na modernizaci stávajících budov.
diskuse: 1 příspěvek, 10.06.2019 15:13

Konference Vytápění 2019 zahájena

29.5.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Program dvou dnů v šesti sekcích nabízí pohled na vytápění z mnoha úhlů. Od energetické náročnosti budovy jako celku včetně provozu a ekonomiky přes detaily zdrojů a prvků otopných soustav.

Základy podlahového vytápění a chlazení. Část 1. Typické vlastnosti a zdroje tepla

29.5.2019 | Ing. Jaroslav Dufka
Podlahové vytápění patří do skupiny velkoplošných otopných soustav. Teplo pro vytápění místnosti je dodáváno sáláním a konvekcí. V podlaze je zabudovaná značná část vytápěcí soustavy. Pro řadu výhod se podlahové vytápění buduje jak v obytných místnostech, v rodinných i bytových domech, tak místnostech užitkových, v obchodech, průmyslu atd., a v současnosti mnohem častěji, než tomu bylo dříve. Běžná je dnes také kombinace několika různých způsobů vytápění, při čemž podlahové vytváří základní část.
V případě, že je podlahové vytápění řešeno teplovodní formou, lze jeho funkci distribuce tepla do místností otočit na odvádění tepla z místností a pak slouží k chlazení.
diskuse: 5 příspěvků, poslední 31.05.2019 10:44

Stropné vykurovanie / chladenie od Uponor

18.3.2019 | UPONOR, s.r.o., Ing. Rastislav Hellebrandt, technická podpora
Pre zaistenie tepelnej pohody stačí inštalácia jedného systému, ktorý pri správnom nastavení dokáže v zime vykurovať a v lete chladiť.

Stropní vytápění/chlazení od Uponoru

18.3.2019 | UPONOR, s.r.o., Ing. Petr Polívka, technická podpora
Pro zajištění tepelné pohody stačí instalace jednoho systému, který při správném nastavení dokáže v zimě topit a v létě chladit.

Chlaďte stropem v parných měsících, využijte plošný chladicí a topný systém FV Plast

12.6.2018 | FV - Plast, a.s.
Kdo chce mít doma příjemné prostředí po celý rok, musí uvažovat nejen o topení v zimě, ale i o chlazení během léta. Na první pohled se zdá, že se jedná o dva oddělené systémy, jak jsme je znali z nedávné minulosti. Vytápění a chlazení objektů lze ale řešit společně.

Zkušenosti a doporučení k velkoplošnému vytápění a chlazení

20.12.2017 | Luboš Putna, Giacomini Czech s.r.o., Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Moderní, energeticky úsporné systémy sálavých stropů pro chlazení umožňují využití ekologických výhod nízkoteplotních zdrojů tepla, přitom teplotně výše položených, než vyžadují konvenční technologie přenášející energii pouze přes proudící vzduch.

Topení, chlazení a větrání se stropem DX – komfortnější klima

14.6.2017 | Dennert Baustoffwelt GmbH&Co. KG
Existují různé možnosti, jak vyrobit stropy z betonu: ze staveništního betonu přímo na staveništi, nebo za dokonale příznivých podmínek v továrně. Masivní strop DX je možné rozšířit o topný a chladicí systém a o přípravu na větrání místnosti.

Sálavé vytápění a chlazení v budově bytového projektu V TOWER

21.1.2017 | Instalace Praha s.r.o. divize IP Term, Ing. Libor Bureš, Ing. Jan Rohlík
Systém chladících a topných stropů představuje komfortní a moderní systém chlazení a vytápění budov. Je určen zejména pro prostory s nejvyššími nároky na dosažení tepelné pohody. Pro svoje výborné vlastnosti byl použit na mnohých významných a zajímavých budovách. Jednou nejnovějších je rezidenční budova V TOWER.

další články