Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Úspory energie v domácnostech

úspory elektřiny

Úsporná opatření pomáhají domácnostem snižovat účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Tato rubrika přináší rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a ušetřit peníze.
Úsporná opatření lze rozdělit na ta, která nevyžadují zásadní investici a jsou rychle realizovatelná, a pak ta, která se bez menší či větší investice neobejdou.

Úsporná opatření bez investice změnou chování
V první řadě jde o snížení teploty vytápění, každý stupeň dolů znamená znatelnou úsporu energie. Mezi další režimová opatření patří kratší sprchování nebo pečlivé zhasínání.

Úsporná opatření změnou dodavatele energií, paliv
Výhodnějším tarifem na elektřinu nebo plyn lze ušetřit tisíce korun. Je ale důležité sledovat podmínky dodavatelů a změny na trhu.

Úsporná opatření vyžadující malou investici
Pořizovací cena těchto opatření je na úrovni několika set korun až jednotek tisíc. Patří sem typicky výměna starých žárovek a zářivek za úsporné LED osvětlení, pořízení úspornějších sprchových hlavic nebo termostatických směšovacích baterií k dřezu a umyvadlu. Taková opatření lze provést ihned.

Úsporná opatření vyžadující střední investici
K opatřením, která vyžadují střední investici v řádu několika tisíc a desítek tisíc korun lze počítat nákup úspornějších domácích spotřebičů. Nejčastěji se jedná o ledničky a mrazáky, pračky, myčky nádobí aj. Patří sem ale i doplnění otopných těles termostatickými hlavicemi umožňujícími individuálně snížit teplotu v místnostech. Únik tepla okny lze omezit předokenními roletami. Taková opatření lze realizovat ihned nebo v řádu týdnů.

Úsporná opatření vyžadující větší investici
Zásadní úspory vyžadují investici v řádu statisíců. Sem patří zateplení venkovních stěn, stropu, podlahy či výměna oken a dveří. S těmito úpravami se obvykle pojí instalace řízeného větrání s rekuperací tepla. Dalším opatřením je výměna zdroje tepla za účinnější nebo přechod na jiné palivo. Nákup elektřiny ze sítě lze výrazně snížit instalací tepelné solární soustavy nebo fotovoltaické elektrárny. Příprava a realizace obvykle trvá několik měsíců.

První krok k úsporám
Většina domácností ani neví, kolik a kterým spotřebičem spotřebovává elektřinu. Účet za teplo nebo energii k jeho výrobě vidí jednou za rok a stejně tak to obvykle platí u teplé a studené pitné vody. Prvním krokem vedoucím k úsporám má být analýza, jak často a jak dlouho se každý spotřebič používá, jaká je jeho spotřeba, jaký tepelný komfort je v domácnosti a zda je možné jej v některé místnosti snížit.
Zjistit spotřebu domácích elektrických spotřebičů napojených na zásuvku lze poměrně přesně a za cenu několika stokorun zásuvkovým měřičem. Co se týká teplé a studené pitné vody, lze instalovat vodoměry, ale to vyžaduje zásah do potrubních rozvodů, a to není levné. Výhodu mají byty v domech s rozúčtováním, neboť již brzy budou mít k dispozici údaje o spotřebě za každý měsíc, a totéž platí i pro teplo k vytápění.

Každá domácnost, ať už v bytě nebo v rodinném domě, má jiné možnosti úspor. Zde si ukážeme, jaké to jsou, jaký může být jejich přínos a co je spojeno s jejich realizací.

Odborná spolupráce
logo ČEZ Akademie


Mohlo by vás zajímat


30.9.2023ISAN Radiátory s.r.o.
Situace na trhu se neustále vyvíjí, a proto i my se snažíme hledat nové cesty, jak propojit nejnovější trendy v topenářství s požadavky projektantů, architektů a koncových uživatelů.
29.9.2023PKS okna a.s.
Výměna starých oken za nová se řadí mezi jedny z nejtěžších a finančně nejnáročnějších rozhodnutí při rekonstrukci bydlení. Přitom již velmi brzy přináší významný estetický i finanční efekt. Je však důležité věnovat správnému výběru otvorových výplní pozornost a nenechat se zlákat na první „výhodnou“ nabídku. Proto by výběru oken a jejich následné montáži měla být věnována velká pozornost.
25.9.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
V září byl otevřen dotační program Oprav dům po babičce. Příklad domu, co se na něm bude měnit a postupu, jak by měli zájemci o dotaci jednat, ukazuje rozhovor s majiteli a specialistou projektantem.
22.9.2023redakce
Cesta k efektivnímu provozu tepelného čerpadla vyžaduje spolupráci budoucího provozovatele a odborníka. Odborník má určit, co je možné a provozovatel to má respektovat.
18.9.2023KORADO, a.s.
Tepelná čerpadla představují velmi efektivní a úsporné vytápění. Pro jejich optimální fungování je však důležitý výběr vhodného nízkoteplotního radiátoru. Dokonalé spojení tepelného čerpadla s radiátorem představuje nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který zajistí požadovaný tepelný komfort i při nízkých provozních nákladech. Ve spojení s integrovanými ventilátory umí navýšit výkon až o 60 %. Majitelé starších nemovitostí tedy nemusí myslet hned na výměnu radiátorů. Řešení nabízí revoluční novinka RADIK V-POWER SET, která díky jedinečné konstrukci umožní dodatečnou instalaci i na starší otopná tělesa KORADO.
17.9.2023AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Hledáte způsob, jak radikálně snížit náklady na vytápění ve vašem domě? Představujeme Vám tepelné čerpadlo vzduch-voda od značky AC Heating, které vyniká v úspoře energie takovým způsobem, že zpochybňuje pozici tepelných čerpadel země-voda v oblasti rodinných domů.
Josef Hodboď radí jak vybrat plynový kotel
14.9.2023redakce
Video poskytuje základní odpovědi na otázky, jak vybrat plynový kotel, na co si dát pozor, jaké jsou výhody kondenzačního kotle, jaké požadavky jsou na radiátory atp. Kondenzační plynové kotle zůstávají investičně a provozně příznivou volbou.
Zdroj: OPOP
13.9.2023OPOP s.r.o.
Přikládání bez práce a vzdálené ovládání, aniž byste se museli zvednout z pohovky. Takové pohodlí vám zajistí automatická kamna na pelety. Nově je do své produktové nabídky zařadila česká firma OPOP, osvědčený výrobce kotlů na pevná paliva.
13.9.2023REHAU s.r.o.
Svět oken se za posledních dvacet let významně změnil, a není to jen otázka designu, ale materiálu i konstrukce. Špičkový výrobce umí navrhnout a vyrobit profil, jehož konstrukce nepotřebuje nutně silné stěny, ale naopak kvalitní recepturu materiálu a technologii.
11.9.2023ASIO
Spousta z nás se rozhodla jít cestou investování do efektivnějšího využívání enegií. Každý již zná solární panely či tepelné výměníky, ale málo se ví, že lze energii snadno získávat i z odpadní vody v domě.
5.9.2023GBC Solino s.r.o.
Pokud zvažujete vlastní fotovoltaický systém, rozhodně věnujte pozornost následujícím řádkům. V České republice je jedním z největších trendů v oblasti obnovitelné energie integrace fotovoltaických hybridních systémů do našich domácností pro dosažení energetické soběstačnosti (hybridní systém se skládá ze střídače jako hlavního mozku fotovoltaiky, měnící stejnosměrný proud na střídavý a bateriového úložiště). Mezi těmito systémy vyniká jeden – SolaX.
31.8.2023redakce
Jaká energeticky úsporná opatření můžeme udělat v pronajatém bytě? Radíme v rámci ČEZ Akademie. Inspirace v bytě 2+1 s vytápěním z domovní kotelny a teplou vodou z průtokového plynového ohřívače v bytě.
29.8.2023Sdružení EPS ČR
Nejčastěji nás trápí vysoké teploty v obytných prostorech během léta a nutnost přílišného topení v zimě. S vlhkostí a plísněmi se setkává 30 procent Čechů. Těmto problémům lze předejít např. kvalitním zateplením, necelá třetina Čechů žije totiž v nezateplených obydlích. V roce 2017 o jeho realizaci uvažovala pouhá čtvrtina, v současnosti, hlavně kvůli vysoké návratnosti investice, o zateplení přemýšlí třetina Čechů, vyplývá z průzkumu Sdružení EPS ČR.
22.8.2023doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Radek Salajka, Jiří Znebejánek
Odborný Větrané fasády v porovnání s kontaktním zateplovacím systémem (ETICS) mají mírnější průběh z hlediska roční bilance teplot uvnitř konstrukce a dobře odvádí vlhkost z obvodového pláště. Regulace průtoku vzduchu ve větrané mezeře fasády přispívá ke snižování energetické náročnosti objektu.

Partneři - Úspory energie v domácnostech


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


Domácí fotovoltaika


Ušetřete na energiích díky S-Power fotovoltaice
Tipy a triky, jak na nižší účty za energie


Reklama

VIDEA 
Reklama