Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Úspory energie v domácnostech

úspory elektřiny

Úsporná opatření pomáhají domácnostem snižovat účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Tato rubrika přináší rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a ušetřit peníze.
Úsporná opatření lze rozdělit na ta, která nevyžadují zásadní investici a jsou rychle realizovatelná, a pak ta, která se bez menší či větší investice neobejdou.

Úsporná opatření bez investice změnou chování
V první řadě jde o snížení teploty vytápění, každý stupeň dolů znamená znatelnou úsporu energie. Mezi další režimová opatření patří kratší sprchování nebo pečlivé zhasínání.

Úsporná opatření změnou dodavatele energií, paliv
Výhodnějším tarifem na elektřinu nebo plyn lze ušetřit tisíce korun. Je ale důležité sledovat podmínky dodavatelů a změny na trhu.

Úsporná opatření vyžadující malou investici
Pořizovací cena těchto opatření je na úrovni několika set korun až jednotek tisíc. Patří sem typicky výměna starých žárovek a zářivek za úsporné LED osvětlení, pořízení úspornějších sprchových hlavic nebo termostatických směšovacích baterií k dřezu a umyvadlu. Taková opatření lze provést ihned.

Úsporná opatření vyžadující střední investici
K opatřením, která vyžadují střední investici v řádu několika tisíc a desítek tisíc korun lze počítat nákup úspornějších domácích spotřebičů. Nejčastěji se jedná o ledničky a mrazáky, pračky, myčky nádobí aj. Patří sem ale i doplnění otopných těles termostatickými hlavicemi umožňujícími individuálně snížit teplotu v místnostech. Únik tepla okny lze omezit předokenními roletami. Taková opatření lze realizovat ihned nebo v řádu týdnů.

Úsporná opatření vyžadující větší investici
Zásadní úspory vyžadují investici v řádu statisíců. Sem patří zateplení venkovních stěn, stropu, podlahy či výměna oken a dveří. S těmito úpravami se obvykle pojí instalace řízeného větrání s rekuperací tepla. Dalším opatřením je výměna zdroje tepla za účinnější nebo přechod na jiné palivo. Nákup elektřiny ze sítě lze výrazně snížit instalací tepelné solární soustavy nebo fotovoltaické elektrárny. Příprava a realizace obvykle trvá několik měsíců.

První krok k úsporám
Většina domácností ani neví, kolik a kterým spotřebičem spotřebovává elektřinu. Účet za teplo nebo energii k jeho výrobě vidí jednou za rok a stejně tak to obvykle platí u teplé a studené pitné vody. Prvním krokem vedoucím k úsporám má být analýza, jak často a jak dlouho se každý spotřebič používá, jaká je jeho spotřeba, jaký tepelný komfort je v domácnosti a zda je možné jej v některé místnosti snížit.
Zjistit spotřebu domácích elektrických spotřebičů napojených na zásuvku lze poměrně přesně a za cenu několika stokorun zásuvkovým měřičem. Co se týká teplé a studené pitné vody, lze instalovat vodoměry, ale to vyžaduje zásah do potrubních rozvodů, a to není levné. Výhodu mají byty v domech s rozúčtováním, neboť již brzy budou mít k dispozici údaje o spotřebě za každý měsíc, a totéž platí i pro teplo k vytápění.

Každá domácnost, ať už v bytě nebo v rodinném domě, má jiné možnosti úspor. Zde si ukážeme, jaké to jsou, jaký může být jejich přínos a co je spojeno s jejich realizací.


Mohlo by vás zajímat


8.12.2022Ing. Zdeněk Lyčka
Umělým vysušením zkušebních vzorků palivového dřeva lze s velkou přesností ověřit správnost měření jejich vlhkosti hrotovým vlhkoměrem. Jednoduchou metodou lze zjistit také hustotu dřeva.
7.12.2022redakce
Pokud je tepelné čerpadlo vzduch-voda tiché a zvládá provoz i s vyššími provozními teplotami, nalezne v praxi široké uplatnění. To je hlavní deviza nové položky v sortimentu tepelných čerpadel vzduch-voda značky Samsung, říká Ing. Erika Nosková, vedoucí týmu předprodejní a prodejní podpory.
Příklad řešení větrání RD s rekupetrací (Zdroj: Jablotron)
7.12.2022Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Nabídka rekuperačních větracích jednotek roste nejen s ohledem na nutnost splnit přísná kritéria energetické náročnosti budov u novostaveb, ale i pro tlumení růstu nákladů za energie při vytápění stávajících domů. Přehled o nabídce trhu podává TZB-info.
Jak kombinovat plynový kotel a tepelné čerpadlo? foto Panasonic
6.12.2022Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
Výměna plynového kotle za TČ? Co si při výměně zdroje vytápění pohlídat? A jaké části systému plynového kotle lze využít i pro tepelné čerpadlo?
5.12.2022OPOP, spol. s r.o.
Pokud chcete vytápět pevným palivem, a přitom se o topení co nejméně starat, je nejlepší zvolit automatický kotel na pelety. Ze všech možností nabízí nejvyšší komfort, protože většinu práce udělá za vás. Pro snadnou údržbu můžete použít užitečné příslušenství. Kotel se navíc vejde i do velmi malých prostor.
4.12.2022NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Rodinný dům se nachází v malé obci v Krušných horách, na pozemku o velikosti 6 426 m2. Dům je navržen jako pasivní stavba, která těží z polohy a orientace parcely. Prosklené plochy se v zimě stávají tepelným zdrojem domu díky dopadajícímu světlu do interiéru.
Jak si v zimě poradit s rosením oken v domácnosti? zdroj VEKA AG
1.12.2022VEKA AG
Příčinou rosení oken zevnitř je nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Pokud správně nevětráte, zůstává vysoká vlhkost v bytě a při ranním poklesu teplot jednoduše zkondenzuje.
30.11.2022Domy sobě
Zájem o fotovoltaiku překonává všechny předpovědi. Solární panely totiž přinášejí větší nezávislost na ekonomicko-politické situaci, vlastní zdroj energie, a hlavně okamžitou úsporu až 40 % na platbách za elektřinu. Navíc se jedná o ekologický zdroj energie, na který se vztahují státní dotace.
25.11.2022redakce
Zdražení energií zásadně zkrátilo ekonomickou návratnost tepelných solárních kolektorů na cca 5 let, pokud zajistí polovinu přípravy teplé vody prováděné dosud jen plynovým kotlem a využije se dotace Nová zelená úsporám. Komponenty jsou skladem, realizace je možná i do konce roku.
25.11.2022NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Chcete si pořídit tepelné čerpadlo? Pak jste již jistě zjistili, že jsou tato zařízení u evropských výrobců na měsíce dopředu vyprodaná. Na obrovský nárůst poptávky po tepelných čerpadlech se většina evropských výrobců snaží reagovat výstavbou nových výrobních hal, náborem pracovníků a navyšováním dodávek všech komponent důležitých pro jejich výrobu. Problémem však zůstává, že kvůli narušení dodavatelských řetězců není možné tyto subdodávky navyšovat stejnou rychlostí, kterou vzrůstá poptávka po tepelných čerpadlech. Dobrou zprávou je, že subdodavatelé vynakládají velké investice, aby mohli začít své dodávky navyšovat.
24.11.2022Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.
Společnost Samsung představuje nový systém tepelného čerpadla EHS Mono HTQuiet, určený jak pro renovace domů, tak i pro nové objekty. Tento prvotřídní systém vytápění lze jednoduše stylově a elegantně integrovat k různým venkovním fasádám u renovovaných budov až po luxusní domy. Kromě toho uživatelům a majitelům přináší větší pohodlí, protože splňuje všechny nároky na vytápění domácností s velmi tichým provozem.
21.11.2022AERS s.r.o.
Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v průmyslu, zemědělství či službách budoucnost. Všude tady může nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj optimalizace spotřeby energie v průběhu dne. Elektrická energie je navíc jediný univerzální energetický zdroj, který může být nejen bezemisní, ale i ze značné části plně obnovitelný.

Partneři - Úspory energie v domácnostech


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Reklama
Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Reklama

Partneři - Vytápění


Reklama

VIDEA 
Reklama