Topný olej EL ve vytápění, část 1/6 – výroba, distribuce, výhody
Na využití topného oleje EL byl zaměřen seminář, který organizovala společnost NRG Group, která jej dodává již přes 25 let. Ve spolupráci s portálem TZB-info bylo zaznamenáno všech šest přednášek, které můžete shlédnout na TZB-info.cz a estav.tv
- Není problém, když je nádrž umístěna v prostředí, ve kterém se vyskytují i podnulové teploty?
- Na jakou vzdálenost lze topný olej čerpat?
- Jaká je ideální teplota oleje před kotlem?
Kapalná paliva a zejména topný olej extralehký (TOEL) pomohly západní a jižní části Evropy, která po druhé světové válce zůstala mimo vliv tehdejšího Svazu sovětských socialistických republik, velmi rychle nastartovat válkou zničené hospodářství a rovněž tak i obnovit zásobování obytných a průmyslových budov teplem. Československý průmysl i bytové sféra nemohly výhody extralehkého topného olej tak široce využívat, protože v tzv. východním bloku států šlo o strategickou a nedostatkovou surovinu.
Po roce 1989 a otevření přístupu na světové trhy se na území České republiky zájem využití extralehkého topného oleje jako zdroje tepla zvedl. Důvodů je více. Především jde o palivo s největší energetickou hustotou jak objemovou, tak hmotnostní, která v případech rodinných domů a podobně velkých objektů umožňuje s velmi příznivými náklady a malým nárokem na prostor úložiště vytvořit zásobu paliva na dva roky i více dopředu. Jedna přepravní souprava je schopná dodat až 310 MWh energie na jeden závoz, přičemž rozvozová vzdálenost se pohybuje maximálně okolo cca 50 km. V případě úložišť jsou realizovány objemy v rozsahu od cca 0,5 m3 až po více než stovky m3. Pro zásobování zákazníků se využívají jak výrobní kapacity českých rafinérií, tak rakouských nebo německých, což příznivě rozkládá riziko včasné dodávky. A jde o palivo, které má velmi nízké emise škodlivin, využitelné i v městské zástavbě.
Topný olej extralehký nedosáhne v České republice tak silného zastoupení mezi palivy, jako je tomu v sousedních státech. V současné době příklonu k obnovitelným zdrojům energie, a především vzhledem k velkým nejistotám v oblasti ceny a dostupnosti zemního plynu, elektřiny, ústupu od uhlí, má však pro některé spotřebitele nezanedbatelné výhody. A to i svou možností využít dvoupalivové hořáky pro kombinaci zemního plynu s TOEL.
K tomu, aby výhody TOEL byly využity, musí být splněna řada předpokladů. Od návrhu velikosti a konstrukce úložiště, přes řešení doplňování oleje, rozvodů oleje k hořákům, řešení odvodu spalin, a to při splnění bezpečnostních protipožárních kritérií a též kritérií sledujících ochranu životního prostředí a v neposlední míře i problematika související s vracením spotřební daně zaplacené při nákupu TOEL.
Extralehký topný olej nepatřil a nepatří mezi podporovaná paliva. I to je příčinou, že technická legislativa, která je s ním spojena, byla z části překonána vývojem techniky, materiálů. Současně také v praxi chybí potřebné množství techniků, kteří by byli schopni projektovat a realizovat olejová hospodářství.
Obraťte se na odborníky.
Přečtěte si také ostatní díly seriálu:
- Extralehký topný olej ve vytápění budov a průmyslu, část 1/6 – výroba, distribuce, výhody
- Extralehký topný olej ve vytápění budov a průmyslu, část 2/6 – návrh úložišť, druhy nádrží, umístění
- Extralehký topný olej ve vytápění budov a průmyslu, část 3/6 – úložiště tvořená sestavou nádrží
- Extralehký topný olej ve vytápění budov a průmyslu, část 4/6 – hořáky
- Extralehký topný olej ve vytápění budov a průmyslu, část 5/6 – spalinový systém
- Extralehký topný olej ve vytápění budov a průmyslu, část 6/6 – požárně bezpečnostní řešení PBŘ