Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

RWE od ledna zdraží plyn domácnostem o 2,3 %. PVK mohou vodu v Praze zdražit až o 9,3 %.

Plyn od RWE

Společnost RWE Transgas od ledna zvýší domácnostem cenu plynu v průměru o 2,3 procenta. Zdražení firma přičítá propadu kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobému růstu ceny ropy na světových trzích a změně regulovaných distribučních poplatků. Společnosti E.ON a Pražská plynárenská se chystají zveřejnit ceny plynu pro první čtvrtletí 2011 ve středu.

"Při kalkulaci konečných cen zemního plynu pro první čtvrtletí příštího roku jsme se potýkali s nepříznivými vstupy. I přesto se nám podařilo dosáhnout pouze nepatrného zvýšení konečných cen. V případě takzvaných sporákářů, kteří odebírají od RWE Energie, se cena například vůbec nezmění. V jiných případech domácnostem měsíčně narostou účty jen v řádu desetikorun," řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn od RWE na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady za plyn o 80 korun. Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, změnu v rodinném rozpočtu podle RWE prakticky nepocítí. Za plyn si měsíčně připlatí asi pět korun.

Nejmenší pohyb ceny zemního plynu zaznamenají zákazníci RWE Energie, kterým cena vzroste o 1,6 procenta. Naopak největší nárůst cen se dotkne zákazníků Východočeské plynárenské, kde konečná cena naroste o 4,5 procenta.

Rozdíly v pohybu konečných cen jsou způsobeny různou výší regulovaných cen distribuce v jednotlivých regionech. Ceny distribuce zohledňují rozdílnou výši investic a nákladů na provoz distribuční soustavy v minulých obdobích. Distribuční platby stanovuje Energetický regulační úřad, který dnes o 0,4 procenta meziročně snížil průměrnou cenu za distribuci plynu v České republice.

RWE od ledna sníží cenu silové elektřiny. Podle Varcopa to bude pokles v řádu jednotek procent. Konečnou cenu elektřiny pro spotřebitele ale firma oznámí až v příštích dnech. Může ji totiž ještě ovlivnit regulovaná složka, kterou příští rok výrazně zvýší příspěvek na energii z obnovitelných zdrojů.

Voda v Praze

Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst až o 9,3 procenta. ČTK to dnes řekla Marcela Dvořáková z Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Předpokládané zdražení zahrnuje očekávané zvýšení nájemného z infrastruktury ze strany hlavního města Prahy i růst nákladů PVK. Konečnou cenu vody v Praze ale schvaluje rada hlavního města Prahy. V případě, že rada Prahy do konce roku růst nájmu neschválí, mělo by nájemné vzrůst pouze o inflaci a voda tak podražit o 6,8 procenta. Současná cena vody v Praze činí 56,51 Kč za metr krychlový.

S návrhem PVK se ztotožňuje také Pražská vodohospodářská společnost, která spravuje vodohospodářskou infrastrukturu v Praze, potvrdila ČTK mluvčí PVS Jana Almerová. Cena vody v hlavním městě vzrostla naposledy letos v lednu, zvýšila se tehdy pouze o inflaci. Jak dnes dále uvedla Dvořáková, i po případném růstu ceny o více než devět procent by výsledná cena přesahující 61 korun za metr krychlový měla zůstat pod celorepublikovým průměrem.

Výsledná cena vody v Praze je zpravidla dohodou mezi Prahou, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady obou společností. V souladu s cenovým věstníkem ministerstva financí si výrobce do ceny vody smí zakalkulovat jen oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřený zisk. Spotřeba vody v Praze, ale i celé ČR trvale klesá. Pražané přitom podle odborníků spotřebují přibližně o čtvrtinu více vody než je celorepublikový průměr.

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

PVS je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město. To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.

 
 
Reklama