Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Tisková zpráva teplárenského sdružení

Požadavek, aby alespoň 60 % roční těžby hnědého uhlí z lomu Vršany bylo dlouhodobě využito pro teplárenské zdroje (pro systémy CZT na území ČR), je podle názoru TS opodstatněný a splnitelný.

Teplárenské sdružení České republiky plně podporuje stanovisko ministra životního prostředí ve věci povolení těžby v lomu Vršany. Požadavek, aby alespoň 60 % roční těžby hnědého uhlí z lomu Vršany bylo dlouhodobě využito pro teplárenské zdroje (zajišťující dodávky tepla pro systémy centrálního zásobování teplem na území České republiky), je podle našeho názoru opodstatněný a objektivně splnitelný.

Energetický obsah uhlí je při společné výrobě elektřiny a tepla v teplárnách využit přibližně s dvounásobnou účinností než v případě kondenzačních elektráren. Požadavek Ministerstva životního prostředí je tedy nejen v souladu s ochranou životního prostředí, ale také s cílem maximalizace energetické efektivnosti, na který klade důraz platná Státní energetická koncepce. Vycházíme z toho, že podle horního zákona je výhradním vlastníkem ložisek hnědého uhlí v České republice stát, který má také právo stanovit, za jakých podmínek jeho těžbu umožní. Podle zákona je Stanovisko k posouzení vlivu provedení záměru na životní prostředí závazným podkladem pro správní rozhodnutí a Český báňský úřad by ho tudíž měl respektovat.

Dodávky hnědého uhlí, kterého se týká aktuálně projednávané rozhodnutí, nejsou podle dostupných informací doposud pokryty dlouhodobými kontrakty. Při předpokládané těžbě v lomu Vršany ve výši 7 milionů tun se jedná přibližně o 4 miliony tun uhlí ročně. Toto množství sice nepokrývá stávající potřebu tepláren, může však významně zmírnit blížící se problém nedostatku paliva pro výrobu tepla způsobený blokováním zásob uhlí územními ekologickými limity. Uhlí z lomu Vršany se vyznačuje relativně nižší výhřevností, má ovšem příznivý obsah síry. Větší teplárny (ty s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla) budou schopny toto palivo využít při vynaložení dílčích investic na úpravu svých zařízení. Vliv na životní prostředí bude zanedbatelný vzhledem k dopravě po železnici na plně elektrifikovaných tratích.

Těžební podmínky jsou v lokalitě Vršany i do budoucna velmi příznivé a do ceny uhlí tak nebude nutné promítat zvýšené náklady těžby, což teplárnám umožní udržet dlouhodobě příznivé ceny tepla.

 
 
Reklama