Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Plzeňská teplárenská podepsala smlouvy na pozemky pro spalovnu

Plzeňská teplárenská podepsala s obcemi nájemní smlouvy na pozemky pro plánovanou spalovnu odpadu za 2,5 miliardy korun. Dokument je důležitý pro získání povolení ke stavbě. Padesátiletou nájemní smlouvu na pětihektarovou skládku komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně, kde má spalovna stát, firma uzavřela s Plzní, Městem Touškov a Chotíkovem. Řekl to náměstek plzeňského primátora Petr Rund.

"Je to zásadní dokument k tomu, aby se stavba dala zrealizovat. Je důležitý pro získání územního rozhodnutí i stavebního povolení, protože ten připravovaný zdroj bude stát byť v katastru obce Chotíkov, ale na jeho pozemcích i pozemcích Města Touškova a částečně Plzně," uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Pozemky v Chotíkově, kde má sedmým rokem připravovaná spalovna stát, jsou na jihovýchodě skládky. Tato lokalita byla podle Runda vybrána dle odborných studií a posudků jako nejvhodnější. Největší skládku odpadů v kraji provozuje Plzeňská teplárenská od ledna 2004.

Projekt spalovny odpadu podporují Plzeňský kraj i dotčená města a obce, tedy Plzeň, Město Touškov a Chotíkov, které před rokem podepsaly dohodu o partnerství a spolupráci v integrovaném nakládání s komunálními odpady. "U nás žádné protesty proti projektu neprobíhají," řekla starostka Města Touškova Vilma Kunešová. "Občané ve většině se stavbou souhlasí," uvedl starosta Chotíkova Vítězslav Blažek. To jednoznačně potvrdilo referendum, které se v Chotíkově konalo předloni.

Obě menší obce díky smlouvě o spolupráci na investičním záměru z roku 2009 získají do svých rozpočtů výrazné sumy. Po nabytí právní moci stavebního povolení obdrží každá jednorázových 58,6 milionu korun a po dobu životnosti spalovny, tedy po desítky let, bude každá dostávat minimálně deset milionů korun ročně plus garantovanou sumu za zpracovaný odpad ve výši 70 korun za tunu.

Podle Blažka jde sice o "zajímavé částky", ale není to jediný důvod, proč menší obce Chotíkov a Město Touškov povolily stavbu spalovny na svých plochách. "Naší snahou je nakládat s odpady hospodárně, efektivně a k životnímu prostředí šetrně. Tuny odpadu se trvale a bez užitku zahrabávaly do země," dodal. Nevyloučil, že v příštích desetiletích bude možné také tento odpad zlikvidovat ve spalovnách.

Podle Runda bude díky spalovně nakládání s odpady pro občany kraje i města "do budoucna ekonomicky přijatelné". "Vzhledem k růstu cen fosilních paliv je nezbytné diverzifikovat zdroje paliv. Kromě využívané štěpky se jednoznačně nabízí také komunální odpad, který je výhřevností srovnatelný s hnědým uhlím. Zbavíme se tedy velkého objemu odpadů a zároveň umožníme ekonomicky přijatelnou výrobu tepla," dodal.

Na stavbu spalovny požádá teplárna do 30. června o peníze z EU. Zařízení o tepelném výkonu 35 MW a elektrickém sedm MW bude spalovat maximálně 95.000 tun odpadu ročně, což nahradí až 80.000 tun hnědého uhlí. Po jejím dokončení má být podle Runda životní prostředí v lokalitě "stoprocentně lepší" než se současnou skládkou.

Stavbu za 2,5 miliardy korun, která má být dokončena v roce 2015, zapojil Plzeňský kraj do dokončeného integrovaného systému nakládání s odpady v regionu. Poslední velká konzultace s komisaři EU, kteří posoudí přípravu stavby spalovny, bude ve středu v Plzni. ČTK to řekl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

"Přijede 16 lidí z EU, ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí, budou pokračovat v posuzování žádosti o podporu EU. S vedením teplárny projednají dokumenty a podklady k připravované žádosti o dotace, aby ji EU akceptovala," dodal. "Už v únoru ji označili experti Jaspers (zástupci Evropské komise) za nejlépe připravený projekt v EU, řekl ČTK Vladimír Dlouhý, poradce pro nakládání s odpady Plzeňského kraje.

Objem evropské dotace z operačního programu Životní prostředí je ještě předmětem jednání. Teplárna by mohla od EU získat 500 až 800 milionů Kč. Zbylé peníze doplní převážně z úvěrů, menší část uhradí městský podnik ze svého. "Zahájili jsme jednání s Evropskou investiční bankou (EIB). První konzultace už proběhly se stejnými komisaři Jaspers, kteří jsou také poradci EIB," uvedl Drápela. Podle něj EIB sice nabízí trvale nejlepší úrokové podmínky i dlouhou splatnost, ale teplárna si ještě provede průzkum nabídek u komerčních bank.

V operačním programu je na zařízení na zpracování odpadu šest miliard korun. Šanci má podle teplárny ještě Karviná, která už žádost o dotaci EU podala. "Do šesti měsíců od podání žádosti, tedy od akceptace, musí být vydáno územní rozhodnutí," řekl Drápela.

Teplárna jako investor už má od listopadu kladný posudek EIA (vlivu stavby na životní prostředí), čímž dal kraj ve zjednodušeném zjišťovacím řízení souhlas pro územní řízení. Přestože posudek postačuje, požádal podnik o druhou EIA. Děti Země požadovaly, aby se uskutečnila "velká EIA", tedy nejpřísnější posouzení vlivů stavby spalovny s roční kapacitou 95.000 tun odpadu. Občanské sdružení Plzeňané proti spalovně navíc podalo v březnu stížnost evropským komisařům.

"Druhá EIA proces nezpozdí. My jsme dali posudek EIA takový, jaký jsme dostali a ten stačí," uvedl Drápela. Připustil ale, že bude záviset i na komisařích Jaspers. Zatím všechny výsledky i signály ukazují, že postupujeme v souladu se zákonem, dodal. Spalovna na skládce v Chotíkově nahradí až 80.000 tun hnědého uhlí. Po jejím dokončení má být podle náměstka primátora Petra Runda životní prostředí v lokalitě "stoprocentně lepší" než se současnou skládkou.

 
 
Reklama