Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Dodavatele plynu již letos změnilo přes 120.000 odběratelů

Rostoucí ceny plynu nutí stále více lidí měnit dodavatele plynu. Za prvních pět měsíců přešlo k jinému prodejci plynu 121.291 odběratelů, což je o téměř 40.000 klientů více než za celý loňský rok.

Většina změn připadá na domácnosti. Výrazně roste také počet změn dodavatele elektřiny. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Za celý loňský rok změnilo dodavatele plynu 84.392 odběratelů. Letos však kvůli vyšším cenám ropy, na které se váže cena plynu, firmy od druhého pololetí výrazně zdražují a klienti volí prodejce s výhodnějšími ceníky.

Například hlavní tuzemský dodavatel plynu RWE Transgas od června zvedl ceny plynu domácnostem o 9,5 procenta. Průměrná domácnost si tak měsíčně připlatí zhruba 200 Kč. E.ON zdražuje o sedm procent a v podobném rozsahu zvyšují ceny také Pražská plynárenská či hlavní alternativní dodavatel Bohemia Energy.

"Těch řádově 20 tisíc zákazníků za měsíc, kteří se rozhodnou pro změnu dodavatele plynu, svědčí o tom, že trh funguje. Na druhou stranu, je to malé číslo vůči téměř 2,9 milionu zákazníků v ČR," vyjádřil se k situaci na trhu prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka. Změna dodavatele není ještě podle Petržilky v Česku tak běžnou záležitostí jako například ve Velké Británii. "Čeští zákazníci jsou velmi rozumní a experimentují málo," dodal.

RWE Transgas kvůli svým cenám a rostoucí konkurenci postupně ztrácí svůj dominantní podíl na trhu. Loni činil 62 procent, letos firma očekává, že se sníží na 50 procent. Firma se loni také dostala do ztráty téměř pěti miliard korun kvůli nevýhodným dlouhodobým kontraktům na nákup plynu. RWE loni proto vyvolalo arbitráž s ruskou společností Gazprom o změně kupní ceny plynu tak, aby odrážela podmínky na trhu.

Předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann tvrdí, že podnik využívá dlouhodobé kontrakty pro zajištění bezpečnosti dodávek plynu. Přiznává však, že firmu dlouhodobé kontrakty znevýhodňují vůči nákupům plynu na burzách. Ceny plynu rostly v minulých týdnech ale i na burzách a firmy, které zde nakupují, byly také nuceny zdražit. Alternativní dodavatelé se však stále snaží držet své ceny pro spotřebitele níže než velké firmy a někdy i přesto, že se tím dostávají do ztráty. "Plyn od nových firem bývá někdy levnější, otázkou ale je, jaké služby dodavatel nabízí. Alternativní dodavatelé již z principu musí nabídnout nižší cenu," podotkl Petržilka.

Podobná situace se změnami prodejců panuje na trhu s elektřinou. Podle předběžných odhadů Energetického regulačního úřadu by se ceny elektřiny pro domácnosti v příštím roce mohly zvýšit o 3,6 procenta až šest procent, průmyslové podniky si za elektrickou energii proti letošku možná připlatí o šest procent až 8,8 procenta. Proto i u elektřiny stále více odběratelů hledá nové prodejce s výhodnějšími cenami.

Za prvních pět měsíců změnilo dodavatele elektřiny 204.142 klientů. Za celý loňský rok přistoupilo ke změně dodavatele elektřiny 249.181 zákazníků.

 
 
Reklama