Teplárny odmítají záměr Kalouska neudělit emise zdarma
Spor o přidělování emisních povolenek zdarma graduje. Teplárny se ohradily proti záměru ministra financí Miroslava Kalouska bezplatné povolenky neudělovat. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že povolenky zdarma jsou prostředkem pro investice firem do ekologických opatření. S bezplatným rozdělením povolenek nesouhlasí ekologická hnutí. O emisních povolenkách by v příštích týdnech měla jednat vláda.
Zdarma udělené povolenky pro roky 2013 až 2020 mají mít cenu zhruba 46 miliard korun. Podle Kalouska by tyto peníze mohly významně přispět ke stabilizaci rozpočtu, informovaly v týdnu Hospodářské noviny. Firmám by proto ministr rád tyto povolenky prodal. Až polovinu z prodaných povolenek si může stát nárokovat jako součást rozpočtu, zbytek musí být použito na snižování emisí.
Teplárenské sdružení ale tvrdí, že stát získá dostatek prostředků z povolenek prodaných podle původních předpokladů. "I v případě bezplatného přidělení části povolenek si jich firmy budou muset drtivou většinou koupit v aukcích. Výnos státu z prodeje emisních povolenek i při zohlednění bezplatně přidělené části lze v období let 2013 až 2020 odhadovat na 200 miliard korun," uvedl Martin Hájek z Teplárenského sdružení.
Rozdělování povolenek zdarma prosazuje zejména ministerstvo životního prostředí (MŽP), podle kterého se podniky se získáním povolenek zavazují investovat odpovídající prostředky do modernizace a snižování emisí. "Vzhledem k tomu, že přidělení bezplatných povolenek na výrobu elektřiny je podmíněno proinvestováním alespoň hodnoty bezplatné alokace do modernizace infrastruktury a do čistých technologií, nepřidělení bezplatných povolenek by tak znamenalo omezení motivace k investicím do méně emisně náročné výroby elektřiny a do snižování závislosti české energetiky na hnědém uhlí," uvedla mluvčí MŽP Michaela Jendeková.
Teplárny se v budoucnu budou potýkat s nedostatkem uhlí a musí investovat do svých zdrojů, aby byly připraveny na nové podmínky s důrazem na ekologičtější provoz. Povolenky zdarma jim proto přijdou vhod. "Pokud by bylo přidělování povolenek na základě platného mechanismu derogací zrušeno, budou firmám na profinancování těchto investic chybět peníze a připravované projekty zůstanou nedokončeny, respektive nebudou realizovány," uvedl Hájek.
Ekologové tvrdí, že udělení povolenek zdarma zbytečně připraví státní rozpočet o miliardy a peníze půjdou energetickým firmám. Navíc kritizují MŽP, že nedalo u návrhu o povolenkách možnost vyjádření žádným ministerstvům kromě resortu financí a průmyslu a obchodu. "Jde o standardní postup, kdy návrhy, které jsou úzce technicky nebo jinak odborně zaměřené, probíhají tzv. zkráceným meziresortním řízením, které schvaluje premiér. MŽP v tomto řízení jedná o povolenkách s ministerstvem financí a ministerstvem průmyslu a obchodu," reagovala Jendeková.
České energetické podniky mají podle dohody v rámci EU získat od roku 2013 do roku 2020 na 108 milionů emisních povolenek zdarma. V roce 2013 to má být 27 milionů bezplatných povolenek a do roku 2020 klesne jejich počet na nulu. Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Cena jedné povolenky se na trhu pohybuje kolem 16 eur (asi 390 korun).