Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nejpřísnější emisní limity mohou splňovat i klasické plynové kotle

Svými emisními limity, které jsou nižší než 25 mg NOx/kWh splňují závěsné kotle Cerastar a Ceramini i nejpřísnější normu, platnou v historických centrech měst, stanovenou limitem 70 mg NOx/kWh (třída NOx 5).

Plynové kotle Cerastar a Ceramini mají srovnatelné emisní limity jako kondenzační kotle. 3hvězdičkový komfort ohřevu teplé vody a známka „Ekologicky šetrný výrobek“.
Pokud si ke kotlům Junkers pořídíte i solární kolektory, díky řízení pomocí integrovaného systému algoritmů SolarInside můžete ušetřit navíc až 15 % plynu při přípravě teplé vody a až 5 % při vytápění

Komfort plynového kotle si můžete dopřát i v historických centrech měst

Výměna plynového kotle v historické části města nemusí vždy znamenat komplikovaný restaurátorský zásah. Junkers představuje kotle Cerastar a Ceramini, které splňují emisní limity pro památkové zóny a historická centra měst.

Závěsné kotle Cerastar a Ceramini jsou výsledkem neustálé optimalizace klasických plynových kotlů. Svými emisními limity, které jsou nižší než 25 mg NOx/kWh a tedy srovnatelné s kotli kondenzačními, splňují i nejpřísnější normu, platnou v historických centrech měst, stanovenou limitem 70 mg NOx/kWh (třída NOx 5). Další výhoda je, že tyto kotle nevytvářejí kondenzát.
Jak dodává Pavel Charvát, jednatel topenářské firmy Inklemo servis s.r.o.: „Kondenzační kotle mají sice nejvyšší účinnost, a jsou proto často velmi výhodné, při jejich instalaci je ale nutné vytvořit odvod spalin, který musí být vodotěsný a odolný vůči působení kondenzátu.“
Pro klasické kotle Cerastar a Ceramini je naopak možné beze změn využít stávající vyvložkovanou komínovou šachtu a ušetřit tak náklady při rekonstrukci.

Jiné město, jiné normy

Ohledně emisních limitů pro plynové kotle je pak třeba si uvědomit, že nejsou ve všech městech stanoveny shodně. Přestože například v Plzni neplatí žádné zpřísnění emisních limitů, v městské části Brno-střed musíte při kolaudaci nového kotle nebo výměně starého za novější doložit, že vaše zařízení splňuje emisní třídu NOx 5.
V některých částech Prahy jsou pak emisní limity stanoveny stejně přísně jako v centru Brna, platí však jen pro nové zdroje znečištění.
Pokud tedy uvažujete o instalaci nového kotle, doporučujeme vám kontaktovat pracovníky městského úřadu, kteří budou mít nejlepší přehled o emisních limitech v místě vašeho bydliště. Při použití kotlů Cerastar nebo Ceramini nebudete mít se splněním těchto limitů problém v žádném městě České republiky.

Kotle Cerastar a Ceramini šetří nejen přírodu, ale i vaši peněženku

Nízkoteplotní kotle Cerastar a Ceramini je možné připojit na standardní připojovací rozměry, které firma Junkers používá již více než 50 let. Tím je usnadněna jejich montáž a odpadá nutnost použití redukčních přípojek. Srdcem kotlů je moderní, vodou chlazený atmosférický hořák ThermoStar, který se vyznačuje nízkou hlučností a snadnou údržbou.
V případě nutnosti servisního zásahu je možné hořák rychle vyjmout bez nutnosti vypouštět vodu z kotle a systému. Plynové závěsné kotle Cerastar a Ceramini se mohou pochlubit vysokou účinností až 93 % a známkou „Ekologicky šetrný výrobek“.

Kombinovaný kotel Cerastar s průtokovým ohřevem teplé vody nabízí nejvyšší, 3hvězdičkový, komfort (podle Evropské normy 13203) ohřevu teplé vody. Ta je k dispozici prakticky okamžitě po otočení kohoutku díky funkci ECO/COM, která umožňuje volbu mezi třemi režimy komfortního předehřevu vody. Uživatel tak šetří nejen vodu, ale také svůj čas.

Kotle Cerastar i Ceramini je také možné propojit se solárním systémem značky Junkers. Toto řešení v sobě kombinuje to nejlepší z obou energetických zdrojů. Umožňuje efektivní využití solární energie, která je zdarma, a doplňuje ji spolehlivostí a komfortem plynového ohřevu. Instalace solárního systému vám může ušetřit až 60 % ročních nákladů na ohřev teplé vody a až 30 % energie na vytápění. Moderní elektronická řídící jednotka Bosch Heatronic® pracuje s inteligentním patentovaným algoritmem SolarInside. Ten představuje inovační prvek ve využití solární energie, protože dokáže podle přednastavených algoritmů vypočítat očekávanou intenzitu slunečního záření a redukovat spotřebu plynu v maximální míře. Samotný systém algoritmů SolarInside díky včasné reakci na aktuální množství sluneční energie může dodatečně ušetřit až 15 % plynu při ohřevu teplé vody a až 5 % při vytápění. Proč tedy spalovat drahý plyn, když jej můžete nahradit čistou a bezplatnou energií slunečního záření?

Kromě samotných provozních úspor lze využít i možnost státních dotací. Díky programu Zelená úsporám můžete získat dotaci na solární ohřev teplé vody / podporu vytápění ve výši 55 000 nebo 80 000 korun. Pokud bydlíte na území Prahy, můžete navíc získat dotaci z programu Čistá energie.

 
 
Reklama