Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Plzeňský kraj nabídne kotlíkové dotace, celkem 20 milionů Kč

Lidé v Plzeňském kraji budou moci od 26. května žádat o takzvané kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů za účinné nízkoemisní.

Cílem programu je snížit znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů, tedy lokálních topenišť na tuhá paliva. Ministr životního prostředí Richard Brabec, plzeňský hejtman Václav Šlajs a ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman dnes podepsali dohodu o spolupráci, sdělila Jana Taušová z tiskového oddělení ministerstva. Na dotace je vyčleněno 20 milionů korun, z toho polovinu platí kraj a polovinu stát.

V Plzeňském kraji je to poprvé, co mohou lidé o takovou dotaci žádat. Podobné výzvy začaly zhruba před týdnem v Ústeckém a Královéhradeckém kraji a provázel je velký zájem lidí. V Královéhradeckém kraji vyčerpali rozpočet 20 milionů korun za týden, uvedl Valdman.

Plzeňský krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl už dříve řekl, zájemci se musí v Plzeňském kraji nejdříve elektronicky přihlásit v aplikaci eDotace, kde dostanou pořadové číslo. Do pěti pracovních dnů pak odevzdají tištěnou žádost se všemi povinnými přílohami na podatelně krajského úřadu. O příspěvek mohou žádat do vyčerpání vyčleněné sumy, nejpozději do 30. června.

"Výměna jediného starého kotle znamená pokles prachu v ovzduší o 100 kilogramů za rok. Proto usilujeme o to získat na výměnu kotlů devět miliard korun z evropských fondů v období po roce 2014, a to nejen pro kraje se zhoršenou kvalitou ovzduší, ale pro celou republiku," uvedl Brabec.

Dotace se vztahují na výměny kotlů s tepelným výkonem do 50 kilowattů. V Plzeňském kraji je podle krajského úřadu takových domácností zhruba 8600. Štekl odhadl, že dotace by mohlo dostat až kolem 400 žadatelů. Její výše se bude lišit podle typu podporovaného kotle od 15.000 do 60.000 korun. Vyplácení se může protáhnout až do příštího roku, uvedl Štekl.

 
 
Reklama