Na výměnu kotlů půjde v Moravskoslezském kraji až 1,3 mld Kč
Obyvatelé Moravskoslezského kraje budou moci na výměnu starých kotlů za nové šetrnější k životnímu prostředí čerpat do roku 2020 zřejmě až 1,3 miliardy korun z evropských dotací.
Novináře o tom dnes po výjezdním zasedání vlády informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Z devíti miliard, které půjdou na celou Českou republiku do roku 2020, je možné, že do Moravskoslezského kraje půjdou skutečně prostředky, které mohou být kolem 1,2 až 1,3 miliardy korun. Umožnilo by to výměnu více jak deseti tisíc kotlů," uvedl Brabec. V první výzvě by do regionu mělo mířit 470 milionů korun.
Vše o Kotlíkových dotacích 2015
V regionu dosud bylo z předchozích programů obměněno zhruba 3000 kotlů. "Těch nejstarších kotlů, které potřebují tu výměnu, je tady v Moravskoslezském kraji odhadem z celkem asi 55.000 kotlů na pevná paliva minimálně těch 35.000," uvedl Brabec.
Podle něj je Moravskoslezský kraj jedním z nejpřipravenějších krajů. Kraje musejí ministerstvo životního prostředí požádat o dotace do 30. září. Brabec předpokládá, že Moravskoslezský kraj bude připraven dříve.
"Moravskoslezský kraj určitě bude naprosto klíčovým partnerem, byl od začátku kotlíkových dotací a stane se bezesporu i teď," uvedl Brabec. Podle něj budou zájemci o ekologičtější kotel schopni ve většině oblastí regionu dosáhnout až na 85procentní podporu. Získat by mohli až 127.500 korun.
Podle Brabce by zřejmě například Ostrava i Moravskoslezský kraj mohli být připraveni přispět lidem další peníze. Mohli by tak kotel mít zcela zdarma nebo za velmi výhodných podmínek.
Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti s nejvíce znečištěným ovzduší v Česku a Evropě. Na jeho území jsou pravidelně plošně překračovány koncentrace polétavého prachu a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. Kvalitu ovzduší ovlivňují nejen průmyslové podniky a doprava, ale také topení v domácnostech. Problémy jsou v regionu hlavně v období topné sezony, na podzim a v zimě.
Brabec dnes spolu s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD), hejtmanem Miroslavem Novákem (ČSSD) a ostravským primátorem Tomášem Macurou podepsal také memorandum pro zlepšení ovzduší v regionu.
Od roku 2007 do 2013 se z evropských fondů investovalo do projektů na zkvalitnění životního prostředí přes devět miliard, a to zejména na rekonstrukci průmyslových provozů, jejich odprášení a nákup alternativní dopravy. Česko bylo prvním státem EU, který umožnil devadesátiprocentní míru podpory pro průmyslové podniky kvůli snížení emisí. Díky tomu místní znečišťovatelé jako třeba Třinecké Železárny a ArcelorMittal Ostrava mohly rekonstruovat svá zařízení.
Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková řekla, že firma nyní realizuje 14 nadstandardních ekologických projektů za tři miliardy korun. "Ve většině případů se jedná o zachytávání emisí prachu. Dotace mají být v hodnotě 2,1 miliardy korun, dosud jsme vyčerpali 558 milionů," uvedla mluvčí. Všechny projekty musí firma dokončit letos. Třinecké železárny získaly od roku 2014 na ekologické investice dotace ve výši 1,7 miliardy korun. "Do konce roku dokončíme všechny velké investiční celky směřující k odprášení, z dotace zbývá dočerpat 500 milionů korun," řekla mluvčí železáren Petra Jurásková.