Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Moderní a perspektivní způsob měření tepla v bytech a správa měřených dat, v souladu s legislativou

Datum: 8.12.2018 02:01  |  Autor: Ing. Miroslav Los  |  Organizace: Lomex  |  Firemní zpráva

V současné době se připravuje novelizace Evropská Směrnice o energetické účinnosti EU 2012/27, která má být vydána do konce roku 2018. Novelizace má obsahovat, že od 1.1.2020 by se neměly již instalovat zařízení pro měření spotřeby tepla jiné než s radiovým odečtem, od 1.1.2021 by rozúčtování nákladů se mělo provádět dvakrát ročně, na vyžádání čtvrtletně, od 1.1.2027 by rozúčtování nákladů se mělo provádět měsíčně, přičemž jednou ročně bude fakturační a od 1.1.2028 by neměly být v provozu jiné měřiče než s radiovým odečtem.

Z výčtu možných připravovaných legislativních změn, je zřejmé že jakákoliv investice do oblasti měření a správy energií by měla mít legislativní a technický přesah a zaručovala tak do budoucna ekonomické zhodnocení investice. Firma Lomex LM s.r.o. má již nainstalovány desítky projektů na bytových domech, které uvedené vlastnosti již splňují. Pro seznámení se systémem odečtů z bytu uživatele je k dispozici reálný demonstrační projekt bezdrátového systému MV3 s denostupňovou metodou měření tepla, na který se lze kdykoliv přihlásit.

Postup:

  • Přejít na stránku www.lomexlm.cz
  • Vlevo uprostřed stránky je napsáno Přihlášení a kolonky Jméno a Heslo.
  • Do kolonky Jméno se vypíše demo a rovněž do kolonky heslo se vypíše demo.
  • Následně se klikne na Přihlásit se do systému.

Zobrazí se obrázek bytové měřicí jednotky uživatele s displejem a se všemi měřenými a vyhodnocovanými údaji. Zelená barva naměřených dat značí hodnotu pod průměrem domu, červená barva nad průměrem. Je to aktuální unikátní parametr, který motivuje uživatele k úspornému chování a nemůže ho překvapit nereálná platba. Pro opuštění tohoto zobrazení se klikněte Odhlásit se (na liště zobrazení). V reálném projektu každý uživatel má svoje specifické jméno a heslo, rovněž správce pro odečty pro rozúčtování, a to v souladu s GDPR.

Pokud uživatel nemá přístup k internetu, nebo nechce takto mít přístup k měřeným datům, může mít v bytě fyzicky instalovánu bytovou měřicí pro přímý odečet dat.

Bližší informace o metodě měření tepla a vlastnostech systému lze najít na naší internetové stránce v Vyšlo v tisku a v Prezentaci.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Ekodesign kotlů na pevná paliva – uvádění výrobků na trh a do provozu od 1. 1. 2020

25.5.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
1. lednem roku 2020 ze změní podmínky pro uvádění kotlů na pevná paliva na trh. Autor upozorňuje na nutnost správně chápat význam a vztah pojmů uvedení na trh a uvedení do provozu.

Kotlíkové dotace – na co si dát pozor v žádosti a ve vyúčtování

24.5.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka, Mgr. Lucie Hochmanová
Autoři podle přednášky na semináři ke Kotlíkovým dotacím v Moravskoslezském kraji uvádí nejčastěji se vyskytující chyby v žádostech o dotaci, které brání vyplacení dotace, případně zbytečně termín proplacení prodlužují.

Požární bezpečnost komínů se zaměřením na prostup hořlavou konstrukcí

21.5.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Jiří Vrba, Schiedel, s.r.o.
S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.
Zdražení tepla z domovních plynových kotelen - ministerstvo financí zvyšuje daň

Zdražení tepla z domovních plynových kotelen - ministerstvo financí navrhuje zvýšit daň

18.5.2019 | redakce
Novela daňových zákonů mimo jiné ruší osvobození zemního plynu spotřebovaného takzvanými domovními kotelnami. Ministerstvo financí chce díky daňovým změnám vybrat 10 miliard navíc, od této úpravy si slibuje 0,2 miliardy Kč.

Obnovený Libušín vytápí tepelná čerpadla

17.5.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Rekonstrukce vyhořelé národní panátky, útulny Libušín na Pustevnách, vstoupila do posledního roku realizace. Článek je zaměřen na rekonstrukci soustavy vytápění, která je založena na tepelných čerpadlech země-voda značky Vaillant.
diskuse: 1 příspěvek, 19.05.2019 23:40

Témata 2019

Tabulky a výpočty

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů