Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

K čemu slouží magnetické filtry na topení

Magnetická filtrace chrání topnou soustavu před negativními vlivy mechanického znečištění. Zaručuje tak ekonomický a bezstarostný provoz topné soustavy.

Magnetické filtry pomocí zabudovaného magnetu velmi efektivně zachytávají veškeré kovové, tedy magnetické částečky v provozní kapalině. Jedná se zejména o magnetit a kovové třísky, které se přirozeně do vody uvolňují z konstrukčních materiálů topného systému. Filtrace probíhá na bázi fyzikálních zákonů, takže magnetický filtr nepotřebuje ke svému chodu žádnou energii, funguje nepřetržitě a zcela zdarma.

A proč jsou vůbec kovové nečistoty v topném systému tak nebezpečné? Tyto částečky zanášejí celou soustavu včetně jejích komponentů, jako jsou ventily, tepelné výměníky, ale zejména čerpadla. Tím nejen poškozují a zkracují životnost topné soustavy, ale snižují i výkon vytápění a zvyšují jeho energetickou náročnost.

Moderní kotle a čerpadla jsou na poškození vlivem kovových nečistot velice náchylné, jelikož obsahují magnetické vložky. Díky tomu jsou energeticky úspornější, ale magnetické vložky zároveň zachytávají úlomky kovů. Pokud není na topné soustavě instalován topenářský filtr s magnetem, dříve nebo později dojde ke zadření čerpadla.

Některé magnetické filtry na topení jsou opatřeny i tzv. odlučovačem vzduchu, který efektivně odstraňuje nežádoucí vzduch z provozní kapaliny. Tento způsob odvzdušnění probíhá automaticky a průběžně, není proto potřeba do procesu nijak zasahovat či topení odvzdušňovat manuálně.

Podívejte se na magnetické filtry na Bola.cz


 
 
Reklama