Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

U lidí topících plynem nikdo nečekal zájem o tepelná čerpadla

V současné době je dodací lhůta tepelných čerpadel vzduch/voda minimálně 5 měsíců, ale jestli počty zájemců ještě porostou, tato doba se prodlouží. O něco lepší šance je u tepelných čerpadel země/voda.

Dodací lhůta na TČ je minimálně 5 měsíců, ilustrační foto IVT
Dodací lhůta na TČ je minimálně 5 měsíců, ilustrační foto IVT

S růstem poptávky po tepelných čerpadlech se prodlužuje i dodací a instalační lhůta. Jaká je aktuálně situace ve firmě IVT Tepelná čerpadla, jež patří mezi celorepublikové dodavatele tepelných čerpadel?

"Poptávka po tepelných čerpadlech roste dlouhodobě a na podzim, po zvýšení cen energií, se skokově zvýšila nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě. Po ruské invazi na Ukrajinu nastal další dost dramatický skok v zájmu o čerpadla a poptávka je teď oproti loňskému jaru skoro desetinásobná. V dubnu 2021 jsme denně vyřizovali okolo 30 poptávek, letos se to v některých dnech vyšplhalo i přes 200 poptávek za den. Jde hlavně o rodinné domy, ale zájem firem o přechod z plynu na tepelné čerpadlo také skokově vzrostl. Máme i firemní klienty, kterým po krachu Bohemia Energy narostla cena plynu na provoz jejich firem ze 40 tisíc na 200 tisíc korun měsíčně, což je pro ně neudržitelné a musí rychle přejít na jiné řešení," říká jednatel společnosti Marek Bláha.

Za březen v 2022 jako za celý rok 2021

"V minulém roce jsme nainstalovali okolo 2300 tepelných čerpadel. Ale jen za letošní březen nám přišlo skoro 2000 objednávek, a kolik jich bude za tento rok celkem, v podstatě ani není z čeho odhadovat. Kromě novostaveb rodinných domů a výměn kotlů na uhlí v kotlíkových dotacích přibyla další opravdu velká skupina lidí topících plynem. U té úplně nikdo neočekával, že by měli v dohledné době ve velkém o tepelná čerpadla zájem," říká Marek Bláha.

Dodací lhůta min. 5 měsíců

"V současné době odhadujeme dodací lhůtu na minimálně 5 měsíců, ale jestli počty zájemců ještě porostou, tato doba se prodlouží. O něco lepší šance vidíme u tepelných čerpadel země/voda, která jsou o něco dražší, ale také výrazně úspornější. Tam nejsou dodací termíny tak napjaté jako u vzduchových čerpadel, a kdo má možnost položit do zahrady zemní kolektor nebo investovat do vrtu, dočká se pravděpodobně tepelného čerpadla dříve. Objednávky přijímáme a zpracováváme v pořadí, v jakém přijdou. Zájemcům, kteří mají plynový kotel a fixovanou nižší cenu plynu, doporučujeme tuto výhodu využít a instalaci čerpadla v klidu naplánovat až na příští rok," shrnuje Marek Bláha.
IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
logo IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

IVT je jedničkou na českém trhu v dodávkách tepelných čerpadel do rodinných domů, komerčních i obytných budov. Od roku 1991 jich nainstalovala více než 25 000. Společnost disponuje montážní a servisní sítí IVT CENTRUM, která se stará o návrh, správnou ...

 
 
Reklama