Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

--:--

Měření tepla a chladu v průmyslových aplikacích

Měřiče tepla a chladu jsou nezbytné pro přesné měření spotřeby nejen v obytných a komerčních budovách, ale i v průmyslových objektech. Umožňují správné rozúčtování nákladů a efektivní hospodaření.

Měření spotřeby tepla nařizuje zákon č. 318/2012 Sb., podle něhož musí vlastníci budov instalovat měřiče tepla na radiátory a uživatelé musí umožnit jejich instalaci a údržbu. Kromě správného rozúčtování nákladů lze data z měřičů využít i pro optimalizaci provozu topných a klimatizačních soustav.

Jak vybrat měřiče tepla a chladu do průmyslu

Měřiče spotřeby tepla se dělí podle způsobu měření a způsobu odečtu. Co se měření týče, v průmyslu by měly být instalovány ultrazvukové měřiče tepla. Ty ve srovnání s elektronickými měřáky na topení poskytují vyšší přesnost, spolehlivost a delší životnost, a tedy obstojí i v náročných podmínkách.

Odečet dat může být vizuální, nebo rádiový. Vizuální odečet probíhá osobně, je časově náročný a vyžaduje součinnost nájemníků, navíc zde existuje riziko chybného přepisu dat.

Rádiový odečet je jednodušší a spolehlivý. Může probíhat 3 způsoby:

  • Pochůzkou: Sběr dat probíhá ve společných prostorách objektu.
  • Z auta: Pokud jsou měřiče instalované na patách objektů, lze je odečítat i z jedoucího auta.
  • Pomocí radiových uzlů: Data z měřičů jsou načítána automaticky do serveru, odečet tedy není potřeba.

K měřičům tepla s dálkovým odečtem je nutné pořídit modul pro vzdálenou komunikaci. Instalaci měřičů tepla a chladu, jejich údržbu a kalibraci mohou provádět pouze osoby s oprávněním Českého metrologického institutu (ČMI). Všechny měřiče musí disponovat ověřením ČMI a kalibračním ověřením.

Měřiče tepla a chladu


 
 
Reklama