Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak správně nastavit ekvitermní regulaci při jarních výkyvech počasí

Jarní teploty kolísají a s nimi kolísá i potřeba vytápění. S výkyvy si poradí ekvitermní regulace, která přizpůsobí topení aktuální venkovní teplotě. Tím vám ušetří peníze i starosti.

Co je to ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace zpravidla spolupracuje s termostatem a jejím účelem je automatická korekce výkonu kotle na základě venkovních teplot, které měří pomocí venkovního teplotního čidla. To oceníte zejména na jaře a na podzim, kdy teploty a potřeba vytápění značně kolísají. Na tyto změny termostat obvykle nedokáže rychle reagovat.

Díky ekvitermní regulaci ušetříte energie, a navíc si zajistíte v domácnosti stabilní teplotu i při častých a skokových změnách počasí. Ekvitermní regulace se využívá v rodinných domech s vlastním kotlem nebo tepelným čerpadlem i v dálkově vytápěných bytových domech.

Jak nastavit ekvitermní regulaci pro úsporu tepla

Aby ekvitermní regulace plnila svůj účel, musí být správně nastavena. Nastavení se provádí pomocí tzv. ekvitermní křivky, kterou vám spočítá odborník na základě tepelných ztrát vašeho domu. Ekvitermní křivka určuje závislost teplot otopné vody a venkovního vzduchu.

Pokud dojde ke změně vlastností domu, například při zateplování, je nezbytné ekvitermní křivku upravit. Jestli máte pocit, že ekvitermní regulace nereaguje dostatečně rychle, obraťte se na topenáře, který vám upraví sklon a úroveň topné křivky.

Odborník vám kromě výpočtu ekvitermní křivky doporučí i optimální umístění venkovního čidla, aby naměřené hodnoty nebyly zkreslené, například přímým slunečním zářením, přízemními mrazy, vyústěním teplého vzduchu apod.

Ekvitermní regulace


 
 
Reklama