Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stropní vytápění a chlazení a kotel na biomasu v dětské léčebně se speleoterapií u Macochy

Nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je jediná svého druhu v ČR, s automatickým systémem řízení teploty a vlhkosti pro jednotlivé místnosti a technologické rozvody mimo pobytové místnosti.

Nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, foto ČEZ
Nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, foto ČEZ

Moderní komplex několika budov na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku nahradí po téměř čtyřiceti letech původní objekt. Nová dětská léčebna navýšila svou kapacitu na 78 lůžek pro děti a doprovod těch nejmenších. Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, která poskytuje unikátní bezalergenní prostředí. K jejich léčbě přispějí i speciální technologie.

„Krasová jeskyně, která pomáhá dětem, je dar, který jsme dostali od přírody. My k tomu přidáváme nové zázemí, které dnes otevíráme. Stojí tu moderní budovy s novým vybavením, škola, bazén s francouzskými okny a výhledem do krajiny, relaxační zóna kolem léčebny s dětským hřištěm. Díky všem, kteří se na tom podíleli,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Priority: zdraví dětí, respekt k přírodě Moravského krasu a nízké provozní náklady

Pod projektem jsou podepsány tři společnosti: architektonická kancelář Adam Rujbr Architects s.r.o., stavební firma VCES a společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO. Léčebna je architektonicky zajímavou stavbou zapadající do CHKO Moravský kras a splňuje minimální nároky na energie, která navíc pochází z emisně neutrálního zdroje.
„Naše řešení přispívá ke zlepšení zdraví malých astmatiků, zachování přírody v okolí Macochy a v neposlední řadě i k nízkým provozním nákladům léčebny,“ dodává Vlastimil Vyskočáni, ředitel pro energetiku budov v ČEZ ESCO.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Použití metody Design & Build, kterou Jihomoravský kraj pro zhotovení tohoto důležitého objektu využil, umožnilo postavit technologickou část, kterou měla na starost ENESA, nejmodernějším způsobem. „Je zde využito stropní vytápění či chlazení, důležitou roli hraje i automatický systém individuálního řízení teploty a vlhkosti pro jednotlivé místnosti, navíc technologické rozvody jsou vedeny převážně mimo pobytové místnosti, aby splňovaly požadavek na snadnou výměnu bez nutnosti velkých stavebních zásahů, a tudíž zvýšené prašnosti. vysvětluje Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Veškerá zařízení navíc musí splňovat minimální nároky na spotřebu energií. Díky tomu je objekt řazen do kategorie velmi úsporný. Celkem 80 % energie vyrábí kotel na biomasu, což znamená minimální emise CO2, a tedy mimořádnou ohleduplnost k okolní přírodě.

Škola s dalšími provozy

„Během měsíčního pobytu se zde děti také učí. Přímo v léčebně je samostatná škola o 4 třídách, a to je novinkou, protože dříve musely děti přecházet na výuku do místní základní školy v Ostrově u Macochy,“ uvedl náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl a doplnil: „Děti tady léčí především příroda, ale důležitý je i kvalifikovaný zdravotnický personál. V léčebně je například k dispozici i byt pro lékaře.“

Kromě školy zahrnuje objekt i stravovací část, rehabilitaci (bazén, saunu, podhájský aerosol, tělocvičnu), zdravotnickou část (ambulanci, vyšetřovnu), provozní prostory (šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance), dále skladovací a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště.


ČEZ, a. s.
logo ČEZ, a. s.

Hlavní předmět podnikání tvoří výroba, distribuce, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla; obchod a prodej v oblasti zemního plynu; poskytování komplexních energetických služeb ze sektoru nové energetiky a těžba uhlí. Skupina ČEZ je jednou z deseti ...