Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zájem o vytápění na LPG roste

Ty nejmrazivější dny letošní zimy už máme za sebou, jaro už je tady a s ním se blíží každoroční zjištění částky, kterou jsme za zimu protopili. Stále více majitelů rodinných domů se přiklání k finančně i environmentálně výhodné variantě vytápění, kterou představuje LPG, zkapalněný plyn. Nahrávají tomu rostoucí ceny vody a elektřiny a vážné úvahy vlády o zrušení osvobození zemního plynu od daně na vytápění a zavedení uhlíkové daně, kvůli které by mohlo uhlí zdražit až o polovinu.

Nárůst počtu rodinných domů vytápěných zkapalněným plynem potvrzuje také společnost Flaga, největší dodavatel LPG paliva v České republice. „O naše řešení pro vytápění domů pomocí LPG je stále větší zájem. Zejména v místech, kde není možnost zavést zemní plyn, ale nejen tam,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Flaga, Ľubomír Žiak. Díky vysoké výhřevnosti a nízké počáteční investici, která zahrnuje instalaci zásobníku a pohybuje se v rozmezí 30 až 35 tisíc korun, ušetří domácnosti topící na LPG oproti topení na elektřinu v průměru až 20 % nákladů, což představuje několik tisíc korun ročně. Vytápění na LPG je v mnoha případech dokonce výhodnější než tepelné čerpadlo – především v situacích, kdy je potřeba brát velký ohled na výši počáteční investice, a u domů s nižší spotřebou energie.

Zkapalněný plyn je uložen v zásobníku umístěném v blízkosti domu. Při odběru je převeden zpět do plynného skupenství a potrubím veden do budovy, kde je pak využíván na vytápění, ohřev vody nebo při vaření. Stále větší oblibě se pak těší podzemní zásobník, který nijak nenarušuje vzhled okolního prostředí. „Většina lidí dává přednost možnosti si u nás tento zásobník spíše pronajmout, než si koupit svůj,“ dodává Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga. Množství plynu v zásobníku si každý může snadno kontrolovat sám, jeho doplnění provádí profesionální firmy.

Kromě finančních výhod představuje zkapalněný plyn také výraznou pomoc životnímu prostředí. Vzniká totiž jako druhotná surovina při těžbě plynu, ropy nebo při její rafinaci. „LPG hoří čistě, množství emisí, uvolňované při jeho spalování, je několikanásobně nižší než při využití pevných paliv,“ uzavírá Žiak.

Porovnání alternativ vytápění v místech bez dosahu zemního plynu

Porovnání alternativ vytápění v místech bez dosahu zemního plynu
Zdroj: Flaga s.r.o.

Modelový dům

Tepelná ztráta objektu 6 kW, spotřeba 11,2 MWh, tj. 1 160 m3 zemního plynu, el. jistič 3×25 A

Modelový dům
Zdroj: Flaga s.r.o.
Dům se zásobníkem na LPG, zdroj: Flaga s.r.o.
Dům se zásobníkem na LPGZdroj: Flaga s.r.o.
Domy vytápěné LPG, zdroj: Flaga s.r.o.
Domy vytápěné LPGZdroj: Flaga s.r.o.

O společnosti

Společnost Flaga s.r.o. je největším dodavatelem paliva LPG v České republice a poskytuje široké spektrum produktů spojených se zkapalněným plynem. Nabízí kompletní řešení pro vytápění a ohřev rodinných domů a podnikatelských objektů, poskytuje snadno dostupný zdroj energie v podobě zkapalněného plynu v široké škále tlakových lahví a provozuje hustou síť, čítající na 60 čerpacích stanic, pro automobily s pohonem na LPG. Společnost sídlí v Hustopečích, své sklady má i v Praze, Plzni a Opatovicích. Na českém trhu působí od roku 1993, kdy vznikla jako dceřiná firma rakouské společnosti FLAGA GmbH. Jedničkou se stala po akvizici LPG divize společnosti British Petrol ČR a fúzi se společností Český Plyn k.s. v lednu 2007. Flaga je začleněna pod společnost UGI Corporation, jednu z největších společností v USA.

 
 
Reklama