Projekt vytápění v novostavbě zcela jinak

Datum: 10.11.2012  |  Organizace: VERNER a. s.  |  Firemní článek

Při projektování stavby či rekonstrukce rodinného domu se zároveň musíme rozhodnout, jak a čím topit. Rozhodneme-li se pro vytápění nebo přitápění dřevem, musíme si rozmyslet, kam kotel a další příslušenství umístíme. Kotel většinou umisťujeme do speciální místnosti – kotelny. Ovšem klasická kotelna vždy navýší rozpočet na stavbu o nezanedbatelnou částku.

VERNER a. s.
Sokolská 321
549 41 Červený Kostelec

tel.:491 465 024, 491 462 135
e-mail:
web:www.verner.cz

Z našich zkušeností víme, že kotelna o rozměrech 2,5 × 3 m prodraží novostavbu až o 100 000 Kč. V této částce samozřejmě nejsou zahrnuty náklady na topidlo a jeho následnou instalaci.

Společnost VERNER nabízí možnost vytápění interiérovým kotlem, který může být vhodně umístěn např. v obývacím pokoji, vstupní hale nebo obývací kuchyni. Takto umístěné topidlo Vám ušetří nejen mnoho investičních a provozních nákladů, ale díky „otevřenému ohni“ slouží i jako pomyslný balzám na duši.

Máme mnoho zákazníků, kteří měli instalovaný kotel na kusové dřevo a po jeho „dožití“ si místo zplyňovacího kotle instalovali interiérový kotel značky VERNER. Spotřeba dřeva jim při stejné tepelné pohodě značně klesla.

Interiérový kotel VERNER má možnost zadního přikládání. Přikládání a manipulaci s popelem je vhodné projektovat do technické místnosti, chodby či pod schody apod. Tímto odstraníme všechnu manipulaci s topením, která logicky do bytu přináší prach a nečistoty.

V případě, kde nelze vhodně projektovat zadní přikládání, veškerá manipulace s interiérovým kotlem může být i vně domu. Interiérový kotel má samozřejmě možnost přikládání pouze z přední části.

Díky této jedinečné vlastnosti může být interiérový kotel VERNER instalován i v objektech s vysokými nároky na čistotu.

Na jeden z mnoha takovýchto projektů vytápění se nyní podíváme blíže.

Příklad instalace interiérového kotle VERNER v novostavbě

Základní parametry objektu
Dispozice5+1
Užitková plocha přízemí:97,8 m2
Užitková plocha podkroví:90 m2
Celková užitková plocha:187,8 m2
Tepelné ztráty objektu:11 kW

K vytápění je použit interiérový kotel VERNER 13/10, který je samotížně propojen s akumulační nádrží o objemu 500 l. Díky samotížnému zapojení nevyžaduje kotel montáž vychlazovací smyčky nebo náhradního zdroje pro čerpadlo.

Z akumulační nádrže je napojena topná soustava. Součástí topného systému může být i záložní zdroj, který v případě výpadku elektrické energie zajistí provoz čerpadla, soustavy a tudíž i normální vytápění celého domu i ohřev teplé vody.

V akumulační nádrži jsou namontovány dvě elektrické topné spirály. Tyto topné spirály slouží jako elektrokotel, který je používán, v případě dlouhodobé nepřítomnosti majitele, k temperování dřevostavby a v létě k ohřevu teplé užitkové vody. Použití elektrokotle zvyšuje komfort uživatele a navíc umožňuje využívat nižší sazbu za elektrickou energii.

Celý topný systém je rozdělen na dva topné okruhy (přízemí a podkroví). Každý topný okruh má svůj bytový termostat s týdenním programem.

Vnitřní prostory jsou vytápěny pomocí topných sloupů VERNER sestavených ze systému VERNER SPIRO. Jednotlivé topné sloupy je možno regulovat pomocí termostatických hlavic. Použití topných sloupů umožňuje vyřešit vytápěnýprostor esteticky, aniž by byl narušen vzhled roubeného interiéru.

Na závěr jsme ještě majitele požádali o odpovědi na několik otázek, týkající se jejich spokojenosti a zkušeností s provozem.

Jaké jste měli představy o systému vytápění?

Levné a příjemné vytápění novostavby včetně ohřevu teplé užitkové vody palivem, které by se čerpalo z místních zdrojů a podpořilo ekologii. Dalším velmi podstatným požadavkem bylo vyřešení vytápění místností tak, aby nebyl narušen roubený interiér. Hned na začátku jsme odmítli podlahové vytápění kvůli prašnosti.

Jak jste spokojeni s řešením?

S řešením jsme nadmíru spokojeni, vytápění interiérovým kotlem VERNER splnilo naše požadavky a navíc hořící oheň dokresluje příjemnou atmosféru roubenky. Díky topným sloupům VERNER se nám podařilo vyřešit vytápění jednotlivých místností natolik nenápadně, že návštěvy marně hledají radiátory.

Co byste vzkázali všem zájemcům, kteří řeší vytápění?

Interiérový kotel i topné sloupy VERNER můžeme vřele doporučit. Velkou předností topných sloupů je jejich tvarová variabilita a možnost umístění téměř kamkoliv do místnosti. Výhodou je také doladění vzhledu dle našich požadavků a v budoucnu jednoduchou rekonstrukci oproti stárnoucím radiátorům.

Video - Interiérový kotel VERNER 13/10 v praxi

NOVINKA – Interiérový kotel VERNER nové generace

Interiérový kotel VERNER 13/10.2 v číslech
Celkový jmenovitý tepelný výkon13 kW
Jmenovitý výkon předávaný povrchem kamen1,5 kW
Jmenovitý výkon předávaný do topné soustavy11,5 kW
Účinnost (při jmenovitém výkonu)87,4 %
Teplovodní výměník / vychlazovací smyčkaano/ano
Doba hoření paliva při redukovaném výkonuaž 12 hod.
Vodní objem tělesa30 l
Objem popelníku16 l
Celková hmotnost285 kg
Šířka590 mm
Hloubka500 mm
Výška (bez krytu kouřovodu)1235 mm
Spotřeba paliva (při jmenovitém výkonu)3,6 kg/hod

O interiérovém kotli nové generace s označením VERNER 13/10.2 jste se mohli dozvědět již na pražském veletrhu „Moderní vytápění“, kde ještě jako prototyp získal prestižní ocenění „Nejpřínosnější exponát veletrhu“. Nyní se ovšem pojďme podívat na novinku podrobněji.

Stejně jako u zákazníků oblíbené interiérové kotle VERNER 13/10 a 13/10.1, tak i tato novinka spojuje všechny přednosti kotlů a krbových kamen. A jaké přednosti to jsou? Zejména nízké provozní náklady, výbornou regulaci výkonu, mimořádně dlouhý stáložár a použití pokrokové technologie. Jednoznačnou výhodou interiérových kotlů VERNER je velký podíl výkonu do otopné soustavy při plném i sníženém výkonu. Samozřejmostí je pak precizní česká výroba.

Nyní se již konečně podíváme na inovace oproti stávajícím modelům interiérových kotlů VERNER 13/10 a 13/10.1. Na první pohled Vás jistě zaujme čistší a modernější design, který se hodí do moderního interiéru i do klasické roubenky. Pokud zvolíte kotel s možností zadního přikládání, tak se můžete těšit i na elegantnější zastavění do interiéru. Nově se otevírá možnost pro opravdu náročné zákazníky, kteří mají rádi stylový design. Kotel totiž bude možné obezdít tak, že siv interiéru můžete užívat pouze magický zážitek z pohledu do hořících plamenů.

Nový model má mnohem lepší poměr mezi výkonem do otopné soustavy (11,5 kW) a sálavým teplem (pouze 1,5 kW). Tento poměr je na evropském trhu výjimečný a i díky němu zajistí interiérový kotel VERNER 13/10.2 optimální rozložení teploty v celém objektu a je tak vhodný i do novostaveb v nízkoenergetickém standardu.

Změnila se přední přikládací dvířka, která obsahují dvě skla, jejichž mezerou stoupá vzduch, který jednak udržuje skla čistá a také podporuje tzv. terciální spalování. Přední přikládací dvířka a všechny ovládací prvky jsou zakryty třetím velkým sklem bez venkovního rámu.

Pohyblivý rošt jsme nově osadili žárovým rámem, za kterým proudí sekundární vzduch, čímž jsme zlepšili spalování. Zmodernizovány byly i technické prvky, jako např. dle teplot řízený stáložár, který byl nahrazen stáložárem na patentovaném principu váhy. Automatické čištění výměníku a roštování bylo osazeno pákovým mechanismem. Tyto na první pohled drobné změny přispívají k jednoduššímu a pohodlnějšímu ovládání.

Více informací o novém modelu získáte na internetových stránkách www.verner.cz v sekci produkty nebo přímo v infocentru společnosti VERNER v Červeném Kostelci.

 

Datum: 10.11.2012
Organizace: VERNER a. s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo THERMONA
logo GEMINOX
logo DANFOSS
logo FV PLAST
logo ENBRA

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lištOslavte světový den vody! Navštívit můžete spousty akcí, můžete i pomoci!Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejnyRadiátory Kermi na veletrhu Aquatherm 2018