Špičková expanzní technika pro udržování tlaku a odplyňování v soustavách topení a chlazení

Datum: 1.4.2016  |  Organizace: REFLEX CZ, s. r. o.  |  Firemní článek

Společnost Reflex usiluje o vyřešení problému s roztažností vody při změně její teploty, ale současně i problémů s působením plynu v soustavách. Plyn, respektive vzduch v oběhové vodě otopných soustav je bohužel nepříjemná skutečnost. Žijeme v přesvědčení, že prosté odvzdušnění nás zbaví problémů se vzduchem.

REFLEX CZ, s. r. o.
Sezemická 2757/2
193 00 Praha 9

tel.:800 733 539, 272 090 311, fax: 272 090 308
e-mail:
web:www.reflexcz.cz

Poslední generace čerpadlových expanzních automatů Variomat a Variomat Giga a podtlakových odplyňovacích automatů Servitec je výsledkem dlouholetých výzkumů a důkazem toho, že technikům v Reflexu nešlo jen o to, vyřešit problém s roztažností vody při změně její teploty, ale současně i o problémy s působením plynu v soustavách. Plyn, respektive vzduch v oběhové vodě otopných soustav je bohužel nepříjemná skutečnost.

Žijeme v přesvědčení, že prosté odvzdušnění nás zbaví problémů se vzduchem. Běžně používaná voda pro plnění soustavy s teplotou kolem 10 °C obsahuje 22,8 litru rozpuštěného vzduchu v 1 m3! Tento vzduch se dostává s plnicí a doplňovací vodou do soustavy, kde se následně díky vyšší teplotě a fyzikálním zákonům z otopné vody uvolňuje v místech s nízkým tlakem – v nejvyšších místech soustavy. Nemá tedy žádný smysl, umísťovat odlučovače vzduchu v nejnižších místech soustavy (kotelny, strojovny), kde je nejvyšší tlak. Rozpuštěný vzduch se v těchto místech z vody neuvolní. Naopak ve vyšších podlažích s klesajícím tlakem klesá i schopnost vody rozpouštět plyn. Rozpuštěný plyn se v těchto místech z vody uvolňuje a soustava se zavzdušňuje, zejména v otopných tělesech, kde k tomu bohužel pomáhají i termostatické ventily. Ve volné formě jsou plyny příčinou nejen špatné cirkulace média v soustavě, ale také vznikání hluku. Bublinky vzduchu jsou dokonce schopné „smirkovat” vnitřní plochy potrubí a tím snižují jeho životnost. Výsledkem je vznik kalu, který se usazuje v nejnižších místech soustav, kde je příčinou mnoha poruch cirkulace otopné vody v potrubí, zanášení armatur a v důsledku i omezení možnosti řízení otopných soustav.

Zařízení firmy Reflex se osvědčila na mnoha i velmi problematických soustavách a lze jej navrhnout přesně podle potřeb zákazníka.

A) Udržování tlaku, automatické doplňování a odplyňování

Soustavy do 8 MW
Čerpadlový expanzní automat Variomat s odplyňováním a doplňováním
Čerpadlový expanzní automat Variomat s odplyňováním a doplňováním

Čerpadlový expanzní automat Variomat s odplyňováním a doplňováním.

Zvětšený objem soustavy se při zahřátí přepouští do beztlaké nádoby expanzního automatu a zpět se při chladnutí soustavy vrací pomocí čerpadla. V beztlaké nádobě dochází k odplyňování vody, tedy v místě soustavy s nejnižším tlakem, kde si voda na základě fyzikálních zákonů udrží nasycenost plynem odpovídající barometrickému tlaku. Postupně se sníží koncentrace rozpuštěného plynu v celé soustavě na takovou hodnotu, že ani v nejvyšším místě soustavy nedochází k jeho uvolňování.

Otopná voda je v ocelové nádobě s práškovou povrchovou úpravou oddělená od atmosféry kvalitním butylovým vakem. Tím je zamezeno jakémukoliv pronikání atmosférického vzduchu do již odplyněné otopné vody. Hydraulický modul obsahuje řídící jednotku s plně automatickým, volně programovatelným mikroprocesorovým řízením s barevným grafickým dotykovým displejem. Nastavit lze kromě jiného i kontrolované doplňování, s automatickým přerušením a hlášením poruchy při překročení nastaveného času doplňování nebo počtu cyklů doplňování. Všechna hlášení na displeji jsou samozřejmě v českém jazyce. Doplněním o rozšiřující komunikační modul lze získat možnost přenosu dalších hodnot na nadřízený systém pomocí wifi či LAN.

Soustavy nad 8 MW
Čerpadlový expanzní automat Variomat Giga s odplyňováním a doplňováním
Čerpadlový expanzní automat Variomat Giga s odplyňováním a doplňováním

V těchto soustavách najde své uplatnění čerpadlový expanzní automat Variomat Giga s odplyňováním a doplňováním. Pracuje na stejném principu jako Variomat. Jeho výhodou je velká modulárnost, která spočívá v mnoha kombinacích hydraulických a řídících modulů, a to vždy dle požadavků na výkon a stupeň řízení.

 

B) Podtlakové odplyňování, automatické doplňování

Podtlakový odplyňovací automat s doplňováním Servitec je určený pro nasazení v součinnosti s jakýmkoli expanzním zařízením a řeší aktivní odstraňování rozpuštěného a následně i volného plynu z oběhové vody. Ze soustavy se při každém odplyňovacím cyklu přepustí určité množství vody, které se v zařízení Servitec ve vakuu odplyní a voda zbavená téměř všeho plynu se znovu vrací do soustavy. Výhodou Servitecu je kromě odplyňování vody v soustavě také odplynění doplňovací vody ještě před dopuštěním do soustavy. Automaticky řízené kulové kohouty garantují konstantní přepouštěné množství vody bez ohledu na tlakové poměry v soustavě.

Servitec je velice vhodný pro rekonstrukce systémů a pro soustavy, kde se vyskytují problémy se zavzdušňováním. Standardní provedení Servitecu se používá pro objemy soustav do 220 m3, pro větší soustavy se vyrábí na zakázku.


Servitec
Servitec

 

Datum: 1.4.2016
Organizace: REFLEX CZ, s. r. o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo ENBRA
logo THERMONA
logo FV PLAST
logo DANFOSS

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czČisté tržby mezinárodního koncernu Lindab v roce 2017 vzrostly na 826,6 mil. EURBřeclavská nemocnice vsadila na energetické úspory. Ročně na energiích ušetří okolo 40 %Luxusní a inteligentní bydlení ze staré prádelny vzniklo v BrněPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt