Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Novinka na trhu od společnosti Tatramat – tepelná čerpadla TEC TM

Společnost Tatramat – přední výrobce úsporných ohřívačů vody vysoké kvality, je tradičním výrobcem s bohatou historií, která představuje více než 160 let výroby strojírenského spotřebního zboží. Nyní přichází na trh s novými tepelnými čerpadly nejmodernější technologie. Tepelná čerpadla na přípravu teplé vody mají objem zásobníku 220 nebo 300 litrů a jsou vybavena jednoduchou elektronickou regulací a LCD displejem a patří k nejefektivnějším zařízením na přípravu teplé vody vůbec.

TEC
TEC

Unikátní technologie umožňuje nastavení více možných teplot vody pro různé zdroje energie (nízký tarif, fotovoltaické systémy atd.) Ochranu proti korozi zabezpečuje speciální velmi kvalitní smalt, vypálený při konstantní teplotě 850 °C a elektrická bezúdržbová anoda. Tepelná čerpadla jsou určena pro zásobování více odběrných míst teplou vodou.

Při vývoji těchto zařízení byl kladený důraz na efektivitu, úsporu energie a komfort zákazníka. Zařízení odebírá energii vzduchu z místnosti, v které je instalován a nepotřebuje venkovní vzduch. Toto teplo je používáno v kombinaci s přiváděním elektrické energie k ohřevu vody ve vestavěném zásobníku pitné vody. Spotřeba elektrické energie a doba ohřívání pitné vody závisejí na nasávaném vzduchu. Odběrem tepla je okolní vzduch v instalační místnosti ochlazen o 1 °C až 3 °C. Přístroj odebírá ze vzduchu také vlhkost, která se odvádí formou kondenzátu, takže místnost se současně i vysušuje. Vodu je možné ohřívat tepelným čerpadlem až na 65 °C a díky 70 mm silné izolaci a speciální konstrukci byla dosažena nadstandardně nízká tepelná ztráta v pohotovostním režimu.

Kolik nás stojí ohřev užitkové vody

Hlavní výdaje domácnosti tvoří náklady na topení a přípravu teplé užitkové vody. Ta se dá připravovat několika způsoby. Nejčastěji v elektrickém akumulačním zásobníku (tzv. bojleru), plynovým kotlem, elektrickým průtokovým ohřívačem nebo poslední dobou v čím dál tím více oblíbeným ohřevem pomocí tepelného čerpadla.

Ohřev pomocí tepelného čerpadla je více než třikrát levnější oproti tradičnímu ohřevu v elektrickém zásobníku či průtokovému ohřívači a o více než polovinu levnější oproti ohřevu teplé užitkové vody v plynovém zásobníku.

Modelový příklad:
Čtyřčlenná rodiná s průměrnou denní spotřebou teplé užitkové vody 200 litrů.

Ohřev pomocí zdroje: [–]Tepelné čerpadlo
na ohřev TUV
Plynový kotel –
úsporný kondenzační
Elektrický
akumulační zásobník
Denní spotřeba teplé užitkové vody:[lit/den]200200200
Teplota ohřáté vody [°C]555555
Roční spotřeba tepla pro ohřev TUV [kWh/rok]4 3324 3324 332
Jednotková cena energie * [Kč/kWh]0,68 **1,602,34
Cena za roční ohřev teplé už. vody [Kč/rok]2 9466 93110 120
Průměrná cena zásobníku TUV *** [Kč]41 40015 3009 100
Návratnost oproti plynovému ohřevu [roků]6,55
Návratnost oproti elektro ohřevu [roků]4,50
* Ceny platné pro PRE a akumulační sazbu D02 a úsporný kondenzační plynový kotel
** Podklady dodané výrobcem Tatramat pro A15/W10-55 COP = 3,82 dle normy EN 255
*** Zdroj ceník Stiebel-Eltron, AEG Haustechnik, Tatramat
Použité zkratky: TUV – teplá užitková voda

Z uvedené simulace provozních nákladů je tedy patrné, proč si domácnosti čím dál tím častěji pořizují samostatně stojící tepelná čerpadla pro ohřev TUV. Navíc vložené investice se vrátí oproti plynovému kotli již v průběhu šesti let nebo oproti tradičnímu bojleru za čtyři roky.

Výhody pro Vaši domácnost

  • jednoduchá instalace
  • mimořádně nízké provozní náklady
  • vysoký topný faktor
  • moderní regulace s LCD displejem
  • ohřev teplé vody do 65 °C bez nutnosti aktivace přídavného ohřevu
  • možnost velkého odběru vody 40 °C teplé, tj. velký komfort

Po úspěšných atestech, hlavně ze západoevropských zkušeben VDE i Kema, společnost Tatramat obdržela už v roce 1996 certifikát kvality ISO 9001 a v roce 2003 certifikát kvality ISO 9001:2000.

Podrobnější informace o celé kompletní nabídce výrobků firmy Tatramat lze získat v sídle společnosti a na výstavě For Therm Praha ve dnech 17.–21. září, PVA Letňany, hala 7, číslo stánku 7A18.

www.tatramat.cz