Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Pravidelný servis tepelného čerpadla – povinnost pro ty, kteří vyžadují dlouhodobě vysoký výkon

Datum: 16.5.2018 05:00  |  Organizace: IVT Tepelná čerpadla s.r.o.  |  Firemní zpráva

Pravidelnou kontrolu a případnou opravu vyžadují snad všechny části tepelných čerpadel, od pojistek, stykačů a kabeláže, přes ložiska až po chladicí kapalinu.

IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
Československého exilu 2062/8
14300 Praha 4

tel.:800 488 488, 272 191 405
e-mail:
web:www.cerpadla-ivt.cz
IVT Tepelná čerpadla

Konkrétně u chladicí kapaliny, pokud čerpadlo nepracuje s hermeticky uzavřeným okruhem, pravidelný servis upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). č. 842/2006. Pravidelný servis prodlužuje životnost a udržuje vysoký výkon tepelného čerpadla.

Na servisní práce se ptejte již v době před nákupem čerpadla

Otázku pravidelného servisu je tedy žádoucí vznést již v době, kdy si vybíráte tepelné čerpadlo či prodejce, od kterého si čerpadlo koupíte. Zajímat by Vás mělo především:
  • cena servisních prací (v rámci záruky mohou být tyto práce poskytovány bezplatně, po uplynutí záruky již však za úplatu)
  • rozsah servisu
  • doporučený interval provádění těchto prací
  • to, kterou část pravidelné údržby budete provádět svépomocí, přičemž zde je vhodné zvážit, jestli tyto práce zvládnete. Určitě je na místě, nechat si vše řádně vysvětlit, ideálně i ukázat
  • jestli má prodejce dostatečně hustou servisní síť s kontaktní osobou v okruhu několika desítek kilometrů od místa, kde bude čerpadlo instalováno
  • bude servisní práce provádět pracovník prodejce, nebo externí firma? Pokud externí firma, která, jaké jsou její zkušenosti a reference?

Pravidelným servisem je zpravidla podmíněna prodloužená záruka

Jak již bylo uvedeno výše, realizace pravidelného servisu může být podmínkou pro uplatnění prodloužené záruky. Pokud Vám tedy prodejce čerpadla nabízí delší než zákonnou záruční lhůtu, zjistěte si, čím je tato prodloužená záruka podmíněna a následně zvažte výhodnost této nabídky.

Zkušenosti ze Švédska ukazují, že životnost tepelného čerpadla může právě díky pravidelnému servisu snadno přesáhnout hranici 20 let. Řeč je přitom o jednotkách instalovaných v devadesátých letech minulého století. Od té doby čerpadla prošla vývojem, díky kterému lze očekávat životnost ještě delší!

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Kotlíkové dotace a půjčka

17.1.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Zavedení uhlíkové daně ke snížení emisí CO2 je možné, ale nedořešené. Zvýšení zájmu o výměnu starých kotlů bude ověřeno spojením Kotlíkových dotací a bezúročné půjčky.

Středočeši budou moci znovu žádat o dotace na nové kotle

15.1. 13:23   Ve třetí dotační výzvě by se mělo v regionu rozdělovat 640 milionů korun, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). více >>>

Rozúčtování nákladů za energie odhaluje provozní účinnost kotelny

15.1.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Údaje z měřidel sloužích k rozúčtování nákladů za teplo mohou pomoci k odhalení nehospodárného provozu kotelny. Předpokladem jsou moderní měřidla umožňující dálkové odečty v minutových až čtvrthodinových intervalech a propracovaný systém jejich vyhodnocení přístupný zákazníkům v internetové aplikaci. Takový systém již prošel úspěšně testem. Je založen na využití měřidel, jejichž instalaci rozúčtování nákladů vyžaduje. Proto je investičně příznivý. Zákazníkům přináší trvalé sledování účinnosti kotelny.

Spalování odpadů a kontrola i v reportáži České televize

12.1.2019 | redakce
V prosinci jsme vydali článek, který popisuje aktuální přístup legislativy ČR ke spalování odpadů v domácnostech, dále popisuje vznik a princip metody pro odhalování spalování nebo spoluspalování odpadů. O problematice článku natáčela reportáž i ČT.

MŽP spouští poslední vlnu kotlíkových dotací. Do krajů pošle přes 3 miliardy

11.1.2019 | Ministerstvo životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí usnadní dalším desítkám tisíc domácností pořízení nového ekologického zdroje vytápění.

Témata 2019

Partneři - Tepelná čerpadla

technická podpora výrobců

Odborný garant

Ing. Tomáš Straka, Ph.D.
Asociace pro využití tepelných čerpadel

Partneři - Vytápění

Doporučujeme