Významná témata z 11. světového kongresu CLIMA 2013 nabízí REHVA i pro Aqua-therm Praha 2014

REHVA je oficiálním partnerem veletrhu Aqua-therm Praha 2014
Datum: 30.8.2013  |  Organizace: MDL Expo, s.r.o.  |  Firemní článek

Nejčastějším tématem byla energetická účinnost vytápění, ventilace a chlazení budov (23 %). Téměř stejný počet prezentací se zabýval kvalitou vnitřního prostředí budov (22 %). To je důkazem, že experti na energetickou náročnost a kvalitu vnitřního prostředí budov je vnímají jako stejně důležitá témata.

MDL Expo, s.r.o.
Šmeralova 170/ 31
170 00 Praha 7

tel.: +420 602 299 614, +421 948 955 721
e-mail:
web:www.mdlexpo.cz

CLIMA 2013 byla jednou z nejvýznamnějších událostí oboru technických zařízení budov, a to v celosvětovém měřítku. Letos se zároveň konal 11. světový kongres organizace REHVA a 8. mezinárodní konference o kvalitě vzduchu ve vnitřním prostředí IAQVEC. Akce s podtitulem Energeticky účinné, chytré a zdravé budovy proběhl v Praze 16.–19. června 2013.

O významu akce svědčí počet přihlášených příspěvků, který překročil hranici jeden tisíc. Hlavní témata letošní konference byly energeticky účinné systémy vytápění, chlazení a větrání, obnovitelné a účinné zdroje energie, úsporné systémy ohřevu teplé vody, hospodaření s vodou v domácnostech, moderní metody stavební akustiky, umělé a denní osvětlení, technologie pro inteligentní budovy, kvalita vnitřního prostředí, certifikace budov, integrované navrhování budov, vzorové příklady aplikací TZB v praxi, směrnice EPBD, nulové budovy, požární bezpečnost.

Světová konference Clima 2013, která se konala v Praze, skončila úspěšně přijetím 656 ze 702 dokumentů, které byly na konferenci prezentovány. Dokumenty byly přezkoumány členy vědeckého výboru a dalšími mezinárodními odborníky. Celkem se na procesu přezkoumávání navrhovaných dokumentů podílelo 230 recenzentů. Dokumenty byly prezentovány 955 účastníkům z 60 zemí. Zasedání předsedalo 162 odborníků z celého světa.

Nejčastějším tématem dokumentů byla energetická účinnost vytápění, ventilace a chlazení budov (23 %). Téměř stejný počet prezentací se zabýval tématem kvalita vnitřní prostředí budov (22 %). To jednoznačným důkazem, že experti energetickou účinnost a kvalitu vnitřního prostředí budov vnímají jako stejně důležitá témata. Význam zdravého vnitřního ovzduší byl rovněž akceptován Evropskou komisí v kampani s názvem „Air 2013“. Politici věnují zdravému vnitřnímu prostředí budov stále více pozornosti. Akční plány však stále schází, i když politici o těchto tématech aktivně vyjednávají. Vnitřní prostředí budov není totiž jen otázkou zdraví obyvatel budov, ale také otázkou jejich produktivity a výkonnosti.

Kromě běžných odborných setkání, pořádala REHVA paralelně 25 workshopů a kromě toho se v průběhu konference konaly tři semináře a některé školení také před konáním konference.

Všechny dokumenty předložené během konference Clima 2013, tedy celkem 6882 stránek, budou brzy k dispozici v různých formátech. Dokumenty budou sloužit jako spolehlivý zdroj informací o energetické účinnosti budov pro nadcházející roky.

Kongres Clima 2013 nabídl větší zapojení firem a byznysu než jiné samostatně pořádané odborné konference. Byl proto skvělou příležitostí k získání nejen odborných teoretických poznatků, ale i zkušeností z praxe a kontaktů. Další konference Clima 2016 proběhne 22.–25. května 2016 v Aalborg v Dánsku.

S odborníky z REHVA (Federace evropských asociací oboru TZB) se budete moci setkat také i rámci odborného programu veletrhu Aqua-therm 4.–7. 3. 2014 v Praze, jehož je asociace jedním z hlavních odborných partnerů.

Clima 2013
Clima 2013, foto P. Mádr, Společnost pro techniku protředí

Pane magistře, REHVA reprezentuje více než 100 000 inženýrů z 26 evropských zemí z oboru TZB, vydává velmi kvalitní odborné příručky a publikace. Mnoho doprovodných programů v ČR trpí problémem „stále stejné tváře“, který souvisí s tím, že Česká republika je poměrně malá. Přinese partnerství REHVA v tomto ohledu novou kvalitu?

Mgr. Michal Drážďanský: Ano, přesně. Jednáme o účasti předních odborníků z řad REHVY a konkrétních zajímavých tématech, která jsou v ČR nová, případně s odborníkem ze zahraničí přichází nový pohled. Jako „ochutnávku“ mohu prozradit například seminář „New HVAC technology of net zero energy building“. I naší technické veřejnosti je jasné, že problematika budov s téměř nulovou potřebou energie znamená nové technologie, ale také nové a inovativní přístupy pro jejich navrhování a uplatnění. Věřím, že i proto tento seminář zaujme. Jako bonus vnímám skutečnost, že díky vzájemné spolupráci s touto přední evropskou odbornou asociací na doprovodném programu a při propagaci veletrhu v okolních evropských zemích, se při dvacátém ročníku Aqua-therm Praha opět vrací mezi akce evropského významu v našem regionu.

Co můžete odhalit z Vašich jednání s asociací o přípravách na REHVA Day v rámci veletrhu?

Mgr. Michal Drážďanský: Při osobním jednání s představiteli REHVA na veletrhu ISH jsme domluvili mimo jiné pravidelný mailing vybraným odborníkům z celé Evropy a zařazení veletrhu do kalendáře doporučujících výstav (www.rehva.com, www.buildup.eu, …) i to jsou novinky dvacátého ročníku veletrhu Aqua-therm Praha. Na těchto předních oborových zahraničních serverech budou odborníci a obchodníci téměř z celé evropy pravidelně nacházet aktuální informace jak o veletrhu samotném, tak i jednotlivých vystavovatelích.
Například na veletrhu ISH ve Frankfurtu proběhl za velkého zájmu seminář na téma větrání škol. Podle informací odborníků, je téma aktuální i pro ČR, kdy po zateplení fasád a výměně oken dochází v učebnách ve velmi krátké době k výraznému zvýšení hodnot CO2. Přitom dobrá kvalita vzduchu lidem napomáhá k lepší koncentraci a špatná kvalita naopak mentální výkonnost prudce snižuje, navíc děti jsou obzvláště citlivé na špatnou kvalitu ovzduší. Ale zda toto téma bude součástí i programu na Aqua-thermu Praha 2014, o tom ještě jednáme s odborníky. Budeme rádi i za Váš názor.

 

Datum: 30.8.2013
Organizace: MDL Expo, s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo THERMONA
logo FV PLAST
logo ENBRA
logo DANFOSS

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lištOslavte světový den vody! Navštívit můžete spousty akcí, můžete i pomoci!Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejnyRadiátory Kermi na veletrhu Aquatherm 2018