Teplárna Č. Budějovice musí podle studie investovat do odsíření
Teplárna České Budějovice musí v nejbližší době rozhodnout o zásadních investicích. Podle studie optimalizace zdrojů teplárny musí podnik odsířit jeden z kotlů, pokud počítá s tím, že uhlí zůstane hlavním zdrojem pro výrobu tepla. Za pět let se zpřísní emisní limity, kterým by nyní teplárna nevyhověla. Akcionářům to řekl spoluautor studie Ludvík Svítek.
Je na zvážení, zda se teplárna připojí na horkovodní přivaděč z Jaderné elektrárny Temelín, jak nabízí společnost ČEZ, nebo předělá jeden plynový kotel tak, aby spaloval uhlí. Spalování biomasy, na které má podnik už projekt i stavební povolení, není nezbytné, podotkl Svítek.
Teplárna stojí před otázkou, zda zrekonstruovat kotle na uhlí a odsířit je, zda vybuduje spalovnu biomasy nebo se připojí na horkovod z Temelína, teplo z něj by mohlo zásobovat třetinu města. Studie rozpracovala čtyři různé varianty. V některých počítala s připojením města na teplo z Temelína a se spalováním biomasy. Teplárna má pět kotlů, tři na uhlí a dva na plyn. K výrobě tepla jsou využívány zejména dva kotle na uhlí. O zásadních investicích bude v červnu rozhodovat valná hromada.
Výroba tepla z plynu by byla neefektivní, naopak biomasa má na každou variantu pozitivní vliv, uvedl Svítek. Podle studie by byla nejvýhodnější investice do rekonstrukce jednoho kotle na uhlí, jeho odsíření, úprava plynového kotle na spalování uhlí a vybudování spalovny biomasy. Investičně je nejnáročnější, ale provozně nejoptimálnější, řekl Svítek. Celkové náklady, i s postavením spalovny biomasy, by se pohybovaly kolem 1,35 miliardy korun.
V úvahu by připadala i varianta s připojením k Temelínu, rekonstrukcí a odsířením kotle na uhlí a spalování biomasy za 1,16 miliardy korun. Výhodnost této varianty bude podle Svítka záležet na cenách uhlí a na tom, za jakou cenu bude elektrárna teplo dodávat.
Teplárna České Budějovice měla v roce 2009 zisk 125 milionů korun před zdaněním, meziročně o 15 milionů méně. Teplárna, která je největším znečišťovatelem ovzduší v Jihočeském kraji, má 1492 odběratelů tepelné energie, z toho je 801 z bytového sektoru, což představuje zhruba 27.500 domácností. Budějovice mají 80 procent akcií podniku, téměř 18 procent vlastní společnost Forum Energy.