Silné mrazy výrazně zvýšily poptávku po uhlí
Silné mrazy výrazně zvýšily poptávku po uhlí. Doly s vypětím sil zájem pokrývají. Severočeské doly (SD) jedou na plnou kapacitu. Dostatečné zásoby paliva zatím mají severočeské elektrárny.
Poptávka po uhlí je v zimních měsících obvykle závislá na teplotě. "Nicméně i v lednu, kdy byly teploty nadprůměrné, jsme produkovali zhruba stejné množství uhlí jako v roce 2011, který byl naopak teplotně podprůměrný. Důvodem vysoké lednové poptávky bylo předzásobování tepláren před očekávaným poklesem teplot na přelomu ledna a února," řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Chomutov Vladimír Budinský.
Vlivem současných arktických mrazů vrcholí podle Budinského zájem obyvatel o tříděné uhlí. "Nyní vyrábíme na plnou kapacitu právě tento sortiment v maximálních objemech zhruba 35.000 tun denně," doplnil. Kvůli vysoké poptávce však musí kamiony čekat na naložení.
V posledních letech se podle Budinského mění spotřebitelské chování lidí, kteří topí uhlím. "Dříve nakupovali lidé na základě dlouholeté zkušenosti stabilní množství uhlí obvykle v létě v období mimosezonních slev. Nyní kupují až podle potřeby menší množství a samozřejmě v době poklesu teplot pak dochází k vysokému nárůstu poptávky, kterou se ve špičkách daří uspokojovat jen s mimořádným vypětím," uvedl mluvčí dolů.
Spotřebitelé se však nemusí obávat, že kvůli rostoucí poptávce porostou ceny. "Na každý rok vydáváme ceník, který platí po celé vyhlášené období," zdůraznil Budinský. Zákazníkům doly doporučují využít slev mimo zimní sezonu. Zima je pro horníky v povrchových dolech každoročně velkou zkouškou. V mrazech je namáhán dopravní systém, skrývkový materiál se při dešti a sněžení lepí na dopravní pásmo, komplikace přináší i mráz.
Zásoby uhlí v ČR se odhadují na 35 až 40 let. Stejná je pravděpodobně i životnost dolu Bílina, který produkuje většinu tříděného uhlí pro maloodběratele. Bílinský důl obsluhují Severočeské doly. Dostatečné zásoby uhlí hlásí severočeské elektrárny Skupiny ČEZ. Uhlím jsou průběžně zásobovány z okolních šachet. "Ani elektrárenský provoz není kvůli mrazivému počasí nijak omezen," sdělil ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp. "Dá se naopak říct, že mrazy elektrárnám spíše svědčí. Díky lepšímu chlazení se zvyšuje jejich efektivita a výkon. Současná zima také umožňuje odstavit některé chladicí věže elektráren z plného provozu a ušetřenou elektřinu poslat do veřejné elektrické sítě," popsal Schnepp.
Mrazy mají ale vliv na vykládání materiálu. "V případě vápence pro odsíření trvá jeho průběžné vykládání déle. Právě kvůli mrazům musí strávit vagony přibližně dvanáct hodin v rozmrazovacím tunelu, než vápenec vysypeme," uvedl vedoucí odboru řízení provozu elektrárny Prunéřov I. Miroslav Ostrihoň.