Moravskoslezský kraj vybral úspěšné žadatele o ekologické kotle
Moravskoslezští krajští radní dnes schválili seznam žadatelů, kteří získají až 60.000 korun jako dotaci na nákup ekologického kotle. Úspěšné žadatele bude kraj postupně informovat od počátku dubna.
Zájem lidí o výměnu starého kotle na tuhá paliva za nízkoemisní kotel šetrnější k životnímu prostředí byl tak obrovský, že kraj musel v únoru už během prvního dne příjem žádostí zastavit, protože obdržel 562 žádostí. Kotle si však zatím bude moci vyměnit jen 333 domácností. Pro pilotní projekt ministerstva životního prostředí a kraje totiž bylo vyčleněno jen 20 milionů korun a řada zájemců tak neuspěla.
Kraj však nyní jedná s ministerstvem o uvolnění dalších 40 milionů korun. Stejně jako nyní by se obě strany o náklady měly podělit rovným dílem. "O uvolnění 20 milionů korun podílu Moravskoslezského kraje rozhodnou zastupitelé kraje nejpozději v červnu letošního roku," uvedl náměstek hejtmana Miroslav Novák.
Připomněl, že obě strany nyní jednají o možnosti rozšířit nabídku dotovaných kotlů i o zařízení, které jako palivo využívají výhradně biomasu. Na tyto kotle se totiž dotace dosud nevztahovala a program byl kvůli tomu kritizován. Změnit by se v budoucnu zřejmě měla i výše dotace na jeden kotel.
Dotovaný kotel musí žadatel provozovat alespoň po dobu 15 let, kdy musí také umožnit kontrolu topeniště. Na koupi a instalaci nového kotle a likvidaci starého zařízení bude mít čas devět měsíců. Peníze budou vypláceny zpětně.
Moravskoslezský kraj má nejhorší kvalitu ovzduší v zemi. Kromě průmyslových podniků a dopravy se na znečištění ovzduší významným způsobem podílejí i domácnosti. Podle výpočtů kraje by díky ekologickému kotli mohlo do ovzduší z jednoho rodinného domu uniknout ročně až o sto kilogramů prachu méně. Už první výměna kotlů by tak mohla znamenat úbytek asi o 33 tun prachu.