Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Terminologie MŽP ke kontrole kotlů

Datum: 20.8.2018 9:54  |  Autor: redakce

MŽP vydalo tiskovou zprávu ke kontrole kotlů. Se špatnou terminologií. Redakce TZB-info poslala obratem upozornění a dozveděli jsme se, že: špatná terminologie je použita záměrně, aby "veřejnost snadněji pochopila."

Uhlí, ilustrační foto redakce
Uhlí, ilustrační foto redakce

MŽP vydalo 17.8.2018 tiskovou zprávu Povinnou revizi kotle na pevná paliva potřebujete až v roce 2019! Terminologii v tiskové zprávě považujeme za chybnou. Revizi musí dělat revizní technik, kontrolu podle zákona na ochranu ovzduší dělá dle terminologie MŽP proškolená osoba se zvláštní způsobilostí OZO – kontrolor.
Redakce TZB-info obratem upozornila na chybu v tiskové zprávě. "Děkujeme za upozornění. O problému víme, jen pro zjednodušení komunikace, aby veřejnost snadněji pochopila, oč jde, dlouhodobě používáme pro kontroly revizáků pojem revize kotlů a pro kontroly ORP pojem kontroly kotlů," sdělila nám Mgr. Dominika Pospíšilová, vrchní ministerský rada, samostatné oddělení tiskové a PR MŽP ČR.

Na TZB-info se snažíme, aby terminologie byla správná, dle definic, které stanovuje legislativa a platné normy. I tak je to těžké, protože ne vždy panuje v rámci předpisů shoda. Jedná se zejména o různou terminologii ve starých a nových normách, o různou terminologii v zákonech a navazujících normách a různou terminologii v normách v rámci jednotlivých oborů.
Nicméně, pokud se mají lidé mezi sebou domluvit, musí mluvit stenou řečí. Pokud má člověk nějakou povinnost, musí být tato povinnost pojmenována přesně, aby byla jasná náplň povinnosti, kdo a kdy ji má uloženu a jak a pomocí koho ji má možnost splnit. A k cíli "aby veřejnost snadněji pochopila" podle nás rozhodně nevede cesta, kdy kontrolu budeme zaměňovat se zcela jiným pojmem "revize".

Na TZB-info máme k problematice kontroly kotlů články od Ing. Zdeňka Lyčky, renomovaného odborníka a soudního znalce:
  • Pohledem znalce: Změny v pravidelných kontrolách kotlů na pevná paliva
  • Pohledem znalce: Co přinese novela zákona o ochraně ovzduší pro lokální topidla na pevná paliva?

  • Nejde o slovíčkaření, jde o dotace a pokuty
  • A že nejde o pouhé slovíčkaření, uvádí i článek Pohledem znalce: Revize vs. kontrola kotle
    V článku je mimo jiné uvedeno: "....Řešil jsem již několik sporných kontrol, které byly provedeny právě revizním technikem s oprávněním od TIČR, kterému ovšem chybělo oprávnění od výrobce konkrétního kotle. Zděšený provozovatel zdroje argumentoval dle něj logickým tvrzením, že jde přeci o „revizáka“ s kulatým razítkem a nechápal, že provedená kontrola je neplatná. V jednom případě dokonce hrozilo, že díky neplatnému dokladu o pravidelné kontrole kotle bude vyřazena žádost žadatele o finanční podporu v rámci kotlíkových dotací. Bohužel do konce roku 2016 byl „kontrolor“ za provedení takovéto kontroly nepostižitelný. Od 1.1. 2017, tedy od doby platnosti novely zákona o ochraně ovzduší, za to může být potrestán pokutou až 50 tisíc korun. Tímto chci souběžně varovat i všechny revizní techniky kotlů před podobou činností."

Povinnou revizi kotle na pevná paliva potřebujete až v roce 2019 - TZ v pdf

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Thermona: V roce 2018 zvyšuje prodej o 18 %

12.11.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
V rozhovoru pro TZB-info odpovídá ředitel společnosti Thermona, Jaroslav Fila, na otázky, jak společnost reaguje na vývoj na domácím i zahraničních trzích. Pro český trh nabízí moderní úsporné kondenzační plynové kotle včetně kaskád pro kotelny nebo elekrokotle. S ohledem na požadavek zvýšené účinnosti i snížených emisí NOx nabízí Thermona i vylepšené verze plynových kombi kotlů nekondenzačních určených pro instalace do společných komínů. Letos Thermona předpokládá navýšení prodejů o 18 %.

Dotace na kotle pro domácnosti a vývoj kvality ovzduší v ČR

9.11.2018 | redakce
Na tiskovce MŽP se hovořilo o nedostatečné legislativě a kontrole trhu v oblasti standardizace kotlů, poslední vlně kotlíkových dotací, která bude pro kraje spuštěna na začátku příštího roku opět s alokací 3 mld. Kč, uhlíkové dani, bezúročných půjčkách na nákup kotlů a o pokračování dotace na kotle na uhlí.
diskuse: 1 příspěvek, 09.11.2018 12:47

Voda, teplo, klimatizace – ISH nabízí prostor

4.11.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Pomalu se přibližuje březnový termín prestižního mezinárodního veletrhu ISH 2019. Organizátoři veletrhu informují o vytváření nových platforem, které nabízí prostor pro výměnu zkušeností, navázání nových vztahů. Vylepšená struktura platforem usnadňuje výběr vhodného programu návštěvníkům veletrhu.

IX. sympozium Green way

2.11.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Stěžejní byla tradičně problematika spojená s úpravou parametrů vzduchu, ale i další aspekty, jak dochází k prolínání technických řešení při integrovaném projektování budov.

10 najčastejších otázok pri výbere krbových kachieľ

1.11.2018 | Hornbach Slovensko
Krbové kachle vytvárajú príjemné teplo a útulnú atmosféru. V zime odľahčujú finančnú náročnosť hlavného kúrenia a ekonomicky dopĺňa vykurovanie. Na jar a na jeseň sa zase využíva na občasné zakúrenie v chladnejších dňoch. Odborníci z Hornbachu pripravili odpovede na najčastejšie otázky pri nákupe kozubových kachieľ.

Témata 2018

Tipy pro topenáře

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

In-počasí v ČR
CAD a BIM knihovny

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška