Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Terminologie MŽP ke kontrole kotlů

Datum: 20.8.2018 9:54  |  Autor: redakce

MŽP vydalo tiskovou zprávu ke kontrole kotlů. Se špatnou terminologií. Redakce TZB-info poslala obratem upozornění a dozveděli jsme se, že: špatná terminologie je použita záměrně, aby "veřejnost snadněji pochopila."

Uhlí, ilustrační foto redakce
Uhlí, ilustrační foto redakce

MŽP vydalo 17.8.2018 tiskovou zprávu Povinnou revizi kotle na pevná paliva potřebujete až v roce 2019! Terminologii v tiskové zprávě považujeme za chybnou. Revizi musí dělat revizní technik, kontrolu podle zákona na ochranu ovzduší dělá dle terminologie MŽP proškolená osoba se zvláštní způsobilostí OZO – kontrolor.
Redakce TZB-info obratem upozornila na chybu v tiskové zprávě. "Děkujeme za upozornění. O problému víme, jen pro zjednodušení komunikace, aby veřejnost snadněji pochopila, oč jde, dlouhodobě používáme pro kontroly revizáků pojem revize kotlů a pro kontroly ORP pojem kontroly kotlů," sdělila nám Mgr. Dominika Pospíšilová, vrchní ministerský rada, samostatné oddělení tiskové a PR MŽP ČR.

Na TZB-info se snažíme, aby terminologie byla správná, dle definic, které stanovuje legislativa a platné normy. I tak je to těžké, protože ne vždy panuje v rámci předpisů shoda. Jedná se zejména o různou terminologii ve starých a nových normách, o různou terminologii v zákonech a navazujících normách a různou terminologii v normách v rámci jednotlivých oborů.
Nicméně, pokud se mají lidé mezi sebou domluvit, musí mluvit stenou řečí. Pokud má člověk nějakou povinnost, musí být tato povinnost pojmenována přesně, aby byla jasná náplň povinnosti, kdo a kdy ji má uloženu a jak a pomocí koho ji má možnost splnit. A k cíli "aby veřejnost snadněji pochopila" podle nás rozhodně nevede cesta, kdy kontrolu budeme zaměňovat se zcela jiným pojmem "revize".

Na TZB-info máme k problematice kontroly kotlů články od Ing. Zdeňka Lyčky, renomovaného odborníka a soudního znalce:
  • Pohledem znalce: Změny v pravidelných kontrolách kotlů na pevná paliva
  • Pohledem znalce: Co přinese novela zákona o ochraně ovzduší pro lokální topidla na pevná paliva?

  • Nejde o slovíčkaření, jde o dotace a pokuty
  • A že nejde o pouhé slovíčkaření, uvádí i článek Pohledem znalce: Revize vs. kontrola kotle
    V článku je mimo jiné uvedeno: "....Řešil jsem již několik sporných kontrol, které byly provedeny právě revizním technikem s oprávněním od TIČR, kterému ovšem chybělo oprávnění od výrobce konkrétního kotle. Zděšený provozovatel zdroje argumentoval dle něj logickým tvrzením, že jde přeci o „revizáka“ s kulatým razítkem a nechápal, že provedená kontrola je neplatná. V jednom případě dokonce hrozilo, že díky neplatnému dokladu o pravidelné kontrole kotle bude vyřazena žádost žadatele o finanční podporu v rámci kotlíkových dotací. Bohužel do konce roku 2016 byl „kontrolor“ za provedení takovéto kontroly nepostižitelný. Od 1.1. 2017, tedy od doby platnosti novely zákona o ochraně ovzduší, za to může být potrestán pokutou až 50 tisíc korun. Tímto chci souběžně varovat i všechny revizní techniky kotlů před podobou činností."

Povinnou revizi kotle na pevná paliva potřebujete až v roce 2019 - TZ v pdf

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Cena Franze Zieglera Thermia 2019 pro Ing. Josefa Hodbodě

Cena Franze Zieglera Thermia 2019 pro Ing. Josefa Hodbodě

26.3.2019 | redakce
Jeho práce je již 29 let nepostradatelnou součástí informací o TZB pro odborníky i stavebníky. Díky svému profesionálnímu přístupu ke své práci zanechává nepřehlédnutelnou stopu v oborech TZB. Kolegovi z redakce velká gratulace.

Ohlédnutí za ISH 2019

26.3.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Mezinárodní veletrh ISH 2019, světové setkání branže TZB, skončilo. Uvádíme základní údaje a osobní názory jednoho z návštěvníků veletrhu.
Ing. František Jiřík

Jak navrhnout spalinové cesty při přechodu na kondenzační kotel

21.3.2019 | redakce
Při přechodu z atmosférického plynového kotle na kondenzační kotel typu C se upravují i spalinové cesty. Jaké je správné řešení a na co si dát pozor ukazuje Ing. František Jiřík ze Společenstva kominíků ČR.

ČR by mohla směřovat ke snížení emisí zhruba o 80 % k roku 2050

21.3.2019 | redakce podle ČT 24 a tiskové zprávy MŽP ČR
Cíle Evropské komise, aby EU k roku 2050 dosáhla nulových čistých emisí skleníkových plynů, je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce nesmírně ambiciózní.
diskuse: 1 příspěvek, 25.03.2019 17:16

Přehled nových ČSN v oboru vytápění a příprava teplé vody (leden a únor 2019)

21.3.2019 | Ing. Jan Kolomazník
Ve stručném přehledu jsou uvedeny vybrané nové ČSN a změny ČSN a jejich zaměření, z ledna až února 2019, související s oborem vytápění a příprava teplé vody (kromě některých norem výrobků).

Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme