Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ceny elektřiny i plynu jdou nahoru

Datum: 3.10.2018 01:01  |  Organizace: STORA ENSO WOOD PRODUCTS ŽDÍREC s.r.o.  |  Firemní zpráva

V porovnání s rokem 2017 jako jediné z paliv zlevňuje dřevo. Podle ekonomů se nůžky mezi cenou vytápění uhlím, elektřinou nebo plynem na jedné straně a dřevem na straně druhé mají rozevírat i v příštích letech.

STORA ENSO WOOD PRODUCTS ŽDÍREC s.r.o.
Nádražní 66
582 63 Ždírec nad Doubravou


web:www.storaenso.com
 V porovnání s rokem 2017 jako jediné z paliv zlevňuje dřevo. Podle ekonomů se nůžky mezi cenou vytápění uhlím, elektřinou nebo plynem na jedné straně a dřevem na straně druhé mají rozevírat i v příštích letech.


Aktuální porovnání cen za vytápění u středně velkého rodinného domu nabízí například odborný portál TZB-info. Podle jeho kalkulace by majitele středně velkého rodinného domu vytápěného elektřinou vyšla topná sezona na zhruba 20 tisíc korun. Připočteme-li paušální platby, investice a náklady na údržbu, může se cena za teplo přiblížit čtyřiceti tisícům.

Podle stejné kalkulace by se majitel domu dostal na poloviční náklady, kdyby namísto elektřiny topil dřevními peletami. To by vyšlo asi na 11 tisíc korun. K nejlevnějším druhům topení patří i nadále uhlí – za rok by domácnost zaplatila v rozmezí sedm až devět tisíc. S dalšími náklady (investice a údržba) se však roční výdaje vyšplhají téměř ke třem desítkám tisíc korun. Vzhledem k omezeným zásobám uhlí a rostoucím požadavkům na ochranu životního prostředí však tento způsob není udržitelný. Řešením jsou proto obnovitelné zdroje.

Investice do peletového kotle se vrátí za pět let

Nejpřirozenějším obnovitelným zdrojem pro vytápění v Česku je dřevo. Jako moderní řešení se nabízí dřevní pelety. Ty se vyrábí na pilách ze zbytků vzniklých při zpracování dřeva, a to bez jakýchkoliv chemických pojiv a znečišťujících látek. Jelikož se při jejich spalování uvolňuje pouze tolik oxidu uhličitého, kolik předtím stromy pohltily během svého růstu, jedná se o ryze ekologické palivo.

Přechodem ze spalování kusového dříví na pelety šetříme čas potřebný pro přípravu a manipulaci s dřívím. Peletový automatický kotel s centrálním zásobníkem a automatickým odpopelněním dosahuje stejného komfortu jako plynový kotel. Z hlediska emisních limitů dosahuje peletový automatický kotel několikanásobně nižších škodlivin vypouštěných do ovzduší ve srovnání s kotlem na kusové dříví. V neposlední řadě pak použitím pelet šetříme skladovací prostor původně určený pro kusové dříví,“ říká Jan Klepárník, odborník na energetiku budov působící na Mendelově univerzitě.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 



Související z oboru

Přehled nových ČSN v oboru vytápění a příprava teplé vody (listopad a prosinec 2018)

14.2.2019 | Ing. Jan Kolomazník
Ve stručném přehledu jsou uvedeny vybrané nové ČSN a změny ČSN z listopadu a prosince 2018 související s oborem vytápění a příprava teplé vody (kromě některých norem výrobků).

Další miliarda korun míří do uhelných regionů – proti emisím i z vytápění (výzva č. 136)

12.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
MŽP vyčlenilo další miliardu korun na podporu snížení emisí v uhelných regionech. Podporu mohou získat obce pro přechod svých soustav zásobování tepla z uhlí na jiné zdroje energií.
Smog v Praze © Lucie - Fotolia.com

Praha zvažuje vyhlášku omezující spalování tuhých paliv

11.2. 16:10   Pražský magistrát uvažuje o přípravě vyhlášky, která by omezovala topení tuhými palivy. Dokument dnes obdrželi pražští radní. Lidé podle úředníků magistrátu nejeví velký zájem o výměnu kotlů. více >>>

Obce mohou zakázat provozu kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale i lokálních topidel

10.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Nikoliv ministerstvo, ale každá obec má právo ve zvolené lokalitě zakázat spalování vybraného druhu pevného paliva, jak vyplývá ze zákona schváleného poslaneckou sněmovnou ČR.

Kvalita ovzduší – přestřelka mezi MŽP a NKÚ

7.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Přes vynaložené miliardy korun se nedaří zásadně zlepšit kvalitu ovzduší. Nese vinu jen Ministerstvo životního prostředí? Národní kontrolní úřad si to myslí. Ale nemusí to být tak jednoznačné.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 09.02.2019 10:16

Témata 2019

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

In-počasí v ČR
technická podpora výrobců

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme