Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak efektivně vytápět? Pořiďte si akumulační nádrž

Chcete, aby kotel na ruční přikládání správně fungoval? Připojte k němu akumulační nádobu. Nádrž dokáže pojmout přebytečnou ohřátou vodu a uchovat teplo. Naložené palivo tak využijete na maximum.

Výhody akumulační nádrže

Připojení akumulační nádoby u kotlů s ručním přikládáním má hned několik výhod - například efektivnější nakládání s vytvořeným teplem nebo menší spotřeba paliva. 

Velkou výhodou je možnost vytápění domu ve chvíli, kdy nemáte čas přiložit, nebo když kotel dohasíná. Nebudete muset tak často přikládat. Kromě nákladů na vytápění ušetříte i čas strávený v kotelně. 


Kromě toho prodloužíte životnost kotle i komínu. Při topení totiž dochází k minimální tvorbě kyselin a dehtů. 

Kam umístit akumulační nádrž?

„Nejlepším řešením je umístit akumulační nádobu co nejblíže kotli na tuhá paliva - do technické místnosti, kotelny, sklepa nebo garáže. Minimalizujete tak tepelné ztráty,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. 

Vyvarujte se vlhkého prostředí, které má negativní vliv na životnost nádoby. Vnitřní stranu je vhodné ošetřit antikorozní vrstvou.

Jak vybrat správnou velikost?

Před pořízením akumulační nádoby je nutné zvážit výkon kotle a objem vody v topném systému. Na každý kilowatt je potřeba dle normy počítat s 55 litry vody. V kotelnách nejčastěji najdete akumulační nádoby válcového tvaru na 800 až 1 000 litrů. 

Od klasických radiátorů až po podlahové vytápění

Dbejte také na výběr vhodného kotle. Zplynovací kotle na dřevo od OPOP jsou vybaveny chytrou řídící jednotkou. Ta je propojená s teplotním čidlem v akumulační nádrži a díky tomu může řídit její chod. Nádobu navíc využijete u různých typů vytápění - ať už máte podlahové topení nebo nástěnné radiátory.

Vybrat kotel OPOP


 
 
Reklama