Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zehnder Charleston: unikátní radiátor – moderní i tradiční zároveň

Datum: 18.10.2018  |  Organizace: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.  |  Firemní článek

Radiátor ZEHNDER CHARLESTON je špičkové topné těleso, které díky svým tradičním tvarům s moderní úpravou zapadne téměř do každého interiéru. My jsme navštívili téměř jeden a půl století starou vilu v Jižních Čechách, kde její majitelé promyšleným zařízením interiéru dotáhli univerzálnost Charlestonu k dokonalosti.

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Pionýrů 641
391 02 Sezimovo Ústí II

tel.:+420 383 136 222, +420 731 414 443
e-mail:
web:www.zehnder.cz

Dům na první pohled zaujme svou majestátnou hmotou, zajímavým místopisem i členitým výškopisem: nachází se totiž na kraji historického centra, na svažité parcele, která mohutné stavbě opticky ubírá výšku. Z exteriéru výraz zjemňuje elegantní dobové zdobení, členění fasády s dominantní věžičkou v průčelí. Právě tato stavba se stala před nedávnem terčem zájmu přemýšlivého investora, který se rozhodl potenciálu stavby využít naplno a pustil se do její citlivé rekonstrukce.

Stavba je dnes díky němu opět zdravá a životaschopná. Její fasáda získala zpět svojí dávnou krásu, konstrukce i střecha dokáží po opravách dále odolávat zubu času. Interiérová řešení respektují původní stavbu, nicméně byla nucena reagovat na změny, které unikátní vila během 20. století prodělala. Sloužila totiž nejen jako prostor pro bydlení, ale například i pro účely úřadu sociálních služeb. Svoji současnou podobu i účel získala až po roce 2008, tedy poté, co ji získal nový, osvícený, investor.

Dnes dům slouží jak pro bydlení, tak i pro administrativu či jako ordinace lékaře. Nové radiátory byly součástí proměny interiéru: „Hledali jsme topná tělesa, která budou korespondovat s budovou, jejím duchem i stylem a zároveň budou splňovat nároky na moderní technologie,“ říká majitel. Volba padla na radiátory švýcarského výrobce Zehnder, konkrétně značku Charleston. Výběr probíhal v úzké spolupráci s projektantem TZB Janem Špinglem: „Otopná tělesa Zehnder Charleston byla navržena náročnému klientovi jako kvalitní a estetická alternativa k užívanému standardu (desková otopná tělesa). Tělesa Zehnder Charleston byla do objektu vybrána i z důvodu, že tato tělesa jsem cca v roce 2003 navrhoval do komplexu blízkého hotelu, kde si je mohl klient prohlédnout přímo v reálu.

K domu přislouchá i malá svažitá zahrada. Z oken se skýtá krásný a ničím nerušený výhled do okolí.
K domu přislouchá i malá svažitá zahrada. Z oken se skýtá krásný a ničím nerušený výhled do okolí.
Společné prostory vily jsou plné krásných detailů.
Společné prostory vily jsou plné krásných detailů.
Společné prostory vily jsou plné krásných detailů.

Když se hraje Charleston…

Originál mezi trubkovými radiátory – výkonný, všestranný, překvapuje tvarem, funkcí a komfortem. Článková konstrukce propůjčuje modelu Zehnder Charleston transparentní vzhled a nadčasovou eleganci. Trubkový radiátor poskytuje příjemné sálavé teplo a promění obytný prostor v oázu dobré pohody. Zehnder Charleston nabízí velkou rozmanitost modelů – v mnoha velikostech i tvarech (za zmínku stojí třeba Charleston řešený do oblouku podél zaoblené zdi). K dostání je téměř ve všech barvách a povrchových úpravách dle přehledu barev Zehnder.

Charleston v kostce

 • Mnohostranně použitelný díky velké rozmanitosti připojení, upevnění a modelů
 • Upevňovací systém Zehnder EasyFix umožňuje snadnou montáž se zabezpečením proti vysazení
 • Design v provedení klasické elegance lze integrovat do jakéhokoliv prostředí
 • Snadná údržba čisticím kartáčem Zehnder z ovčí vlny
 • Komfort je zajištěn díky vysokému podílu sálavého tepla
 • K dodání s připojovací armaturou Zehnder Vario pro diskrétní a esteticky skrytou techniku připojení
 • Vhodný pro provoz s tepelným čerpadlem a/nebo nízkoteplotní otopnou soustavu
 • Rozmanité možnosti použití díky speciálním řešením, jakými jsou například prohnuté nebo lomené provedení
 • Díky hladkému povrchu a snadnému čištění vhodné také pro alergiky
 • Lze dodat se speciální povrchovou úpravou Zehnder TopCare pro ochranu proti vzniku a šíření bakterií
 • Přizpůsobí se stavebním požadavkům díky článkové konstrukci
 • Vysoký tepelný výkon i pro starší zástavbu s vyšší tepelnou zátěží
 • Bezodpadová laserová technologie svařování LaZer made zaručuje nejvyšší kvalitu, vysoce hodnotný design a spolehlivý provoz otopné soustavy
Interiér administrativních prostor domu.
Interiér administrativních prostor domu.

Interiér administrativních prostor domu.

Pohled odborníka

Pro výběr radiátorů typu Zehnder Charleston hrály I další okolnosti: “Ulice, v níž se objekt nachází, byla před dvaceti lety plynofikována. Při obnově budovy, do té doby vytápěné elektrickými akumulačními a přímotopnými kamny, se nabízelo vytápění na bázi spalování zemního plynu pomocí špičkových kondenzačních kotlů zn. Geminox,” vysvětluje projektant Jan Špingl. “K tomuto zdroji byla dále navržena víceokruhová teplovodní otopná soustava, jejíž základem se stala otopná tělesa navržená ve dvou variantách: v základním standardu (desková otopná tělesa) a s otopnými tělesy vyšší funkční a estetické hodnoty (Zehnder Charleston). Klient s výběrem dlouho neváhal.

Teplo ve vile

Investor vyměnil všechny stávající radiátory v budově – proto Zehnder Charleston najdeme jak v obývací, tak i v administrativní části budovy. Zvláště pak vynikne příjemný retro styl topných těles v minimalisticky pojatých společných prostorech: hra světla a stínu na schodišti opticky proměňuje jednoduché žebrování radiátoru v píšťaly varhan: jen se rozezvučet. Kanceláře jsou zařízeny moderně a funkčně – zde je Zehnder Charleston umístěn na tradičních místech pod okny a příjemně doplňuje okenní niky uliční fasády i ty méně nápadité v zadním traktu budovy: ve všech případech ale funguje jako vizuální „eyecatcher“ – drobný detail, který nelze přehlédnout.

Obývací prostory jsou pak zařízeny v příjemném retro stylu a zde se Charlestony cítí jako ryba ve vodě: najdeme je jak v ložnicích, obývacích pokojích, tak i v koupelně.

V obývací části dali majitelé přednost romantickému retro stylu.
V obývací části dali majitelé přednost romantickému retro stylu.

V obývací části dali majitelé přednost romantickému retro stylu.

Funkční krása

Na pohled optimální řešení má svoji oporu i v odborném názoru projektanta: „Otopná tělesa Zehnder Charleston se mi osvědčila již při návrhu a následné realizaci více akcí,“ doplňuje Jan Špingl. „Tato otopná tělesa pro mne nejsou novinkou – jsou typově a rozměrově značně variabilní, lze je tak přizpůsobit prakticky všem stavebním poměrům v místnosti.“ Samozřejmě, nelze zapomínat na pečlivou přípravu: „Při návrhu těchto otopných těles do stávajících starších budov s parapetními výklenky, nikami apod. je třeba dbát zřetele na správné zaměření a návazně na korektní návrh, který by měl vyústit v instalaci funkčního a esteticky přijatelného topného prvku,“ doplňuje projektant.

Díky citlivé rekonstrukci vila prozřela. Její multifunkční využití je zase zárukou, že se nestane historickou „konzervou“: ke stovkám příběhů vepsaných do jejích zdí mohou přibýt další a další. A díky radiátorům Zehnder Charleston je jasné, že tyto příběhy či životy rozhodně v čase „nezamrznou“.

Více o radiátorech Zehnder Charleston najdete ve firemním katalogu. Další informace získáte na webu firmy.

 

Datum: 18.10.2018
Organizace: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

CAD a BIM knihovny

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška